Ogrodzenie z klinkieru – jak je wykonać?

Ogrodzenie jest jednym z ważniejszych elementów otoczenia domu. Istotna jest nie tylko jego funkcjonalność, ale także wygląd: ładne, dopasowane do architektury budynku będzie stanowć jego harmonijne i efektowne dopełnienie.

Zastanawiając się nad wyborem rodzaju ogrodzenia, warto uważnie przyjrzeć się tematowi i następnie starannie wybrać projekt oraz materiały, z którego zostanie zbudowany mur. Jednym z najbardziej polecanych, uniwersalnych i trwałych produktów jest cegła klinkierowa. Ogrodzenie z niej wykonane pasuje zarówno do budynków tradycyjnych, jak i nowoczesnych; dobrze komponuje się przy tym z innymi materiałami, takimi jak drewno czy metal. Zanim przystąpimy do projektowania ogrodzenia, trzeba poznać wytyczne, jakie na ten temat zawiera miejscowy plan zagospodarowania. Jeśli nie znajdują się w nim ograniczenia związane z budową ogrodzeń pełnych, to można zdecydować się na właśnie taki wariant, wykonany z cegły klinkierowej. Pełny mur pozwoli na całkowite ukrycie posesji przed wzrokiem przechodniów. Projektując ogrodzenie, należy pamiętać o tym, aby swoim wyglądem nawiązywało do elementów ścian i cokołów budynku. To pozwoli na stworzenie harmonijnej całości. Można także zdecydować się na wkomponowanie w mur elementów drewnianych lub metalowych, osadzonych pomiędzy słupkami z cegły klinkierowej. Po dokonaniu wyboru projektu ogrodzenia, można przystąpić do jego budowy.

Ogrodzenie dopasowane do wyglądu domu stanowi  jego efektowne dopełnienie
Ogrodzenie dopasowane do wyglądu domu stanowi jego efektowne dopełnienie

Etap 1: Fundamenty

Pierwszy etap polega na wylaniu ławy fundamentowej. Najlepiej wykonać ją z betonu klasy B15. Głębokość fundamentu nie musi być zbyt duża. Wymiary zagłębienia zależą przede wszystkim od położenia geograficznego działki, rodzaju gruntu oraz typu ogrodzenia. Pełny mur wymaga głębszego osadzenia niż przęsłowy. W przypadku gruntów zwiększających objętość pod wpływem zamarzającej wody (tzw. wysadzinowych) zaleca się posadowienie fundamentu poniżej poziomu przemarzania ziemi, czyli na głębokości od 80 do 120 cm. W przypadku pozostałych rodzajów gruntów oraz przy niepełnych ogrodzeniach wystarczą fundamenty o głębokości ok. 60 cm. - Zaleca się, aby fundament wystawał na ok. 10 cm nad poziom terenu. Do wykonania tego fragmentu niezbędny jest szalunek, który powinien być szczelny, dzięki czemu nie wydostanie się z niego beton. Następnie na fundamencie układa się izolację poziomą, np. z masy bitumicznej, zapobiegającą podchodzeniu wody z gruntu – tłumaczy Roman Tereszczak, ekspert firmy Röben. Jest to jeden z zabiegów zapobiegających powstawaniu na klinkierze białych wykwitów.

Etap 2: Układanie cegieł i dobór zaprawy

Układanie cegieł zaczynamy od narożników. Po ich wykonaniu, przechodzimy do wypełniania przestrzeni między nimi. Należy przy tym pamiętać, że od rozmiaru cegieł zależy wielkość słupka. Klinkier firmy Röben posiada wymiary: 240x115x71 mm. Z cegieł tej wielkości powstanie słupek o przekroju 36,5x36,5 cm.
O czym jeszcze należy pamiętać, murując ogrodzenie? Warto mieszać cegły z różnych palet, ponieważ materiał z odmiennych partii może nieznacznie różnić się odcieniem. Podczas murowania nie można zapomnieć o zastosowaniu odpowiedniej zaprawy do klinkieru, która powinna charakteryzować się bardzo dobrą przyczepnością, niską nasiąkliwością i odpornością na działanie warunków atmosferycznych. Bardzo ważna jest ochrona przed wilgocią, dlatego też nie poleca się zapraw zwierających wapno, które mogą doprowadzić do powstawania wykwitów. Z kolei nieszczelne fugi sprawią, że do wnętrza muru wniknie woda oraz sól zawarta w zaprawie, a po odparowaniu wody na powierzchni cegieł pozostaną związki chemiczne w postaci nieestetycznych białych zacieków.

Klinkierowe ogrodzenia mogą być w całości murowane lub połączone z elementami wykonanymi z drewna i metalu
Klinkierowe ogrodzenia mogą być w całości murowane lub połączone z elementami wykonanymi z drewna i metalu

Etap 3: Przęsła i słupki

- Do najchętniej wybieranych rozwiązań należy zamontowanie między słupkami z klinkieru metalowych przęseł. Powinny zostać umieszczone na przegubach, umożliwiając tym samym rozszerzalność termiczną, dzięki której powstające naprężenia nie zostaną przeniesione na wymurowane słupki, co mogłoby powodować pękanie fug, a nawet uszkodzenie klinkieru – wyjaśnia Roman Tereszczak. Na podmurówkach pod przęsłami trzeba wykonać tzw. rolkę, czyli ułożyć cegły w taki sposób, aby na zewnątrz muru było widać tylko główki, a nie wozówki. W miejscach, w których może przenikać woda, należy zastosować pełną cegłę, a nie perforowaną, tzw. dziurawkę. Do wykończenia można użyć także innych cegieł kształtowych, dostępnych w sprzedaży w kilkunastu różnych typach.
Po wymurowaniu klinkierem zewnętrznej warstwy słupka, pustą przestrzeń wewnątrz następnie zbroi się prętami o średnicy 8-10 mm w odstępach 15-20 cm i wypełnia się betonem o takiej samej konsystencji, jak zaprawa do klinkieru. Wymurowane elementy (słupki i cokoły) muszą zostać zabezpieczone przed wodą. W tym celu najczęściej

Jedno z  najchętniej wybieranych rozwiązań polega na  zamontowaniu między słupkami z klinkieru metalowych przęseł
Jedno z najchętniej wybieranych rozwiązań polega na zamontowaniu między słupkami z klinkieru metalowych przęseł
stosuje się prefabrykowane kaptury, czyli gotowe elementy budowlane składające się z cegieł klinkierowych i betonowego rdzenia nośnego. Do ich murowania używa się kleju elastycznego. Daszki na cokoły powinny być odpowiedniej wielkości i wystawać kilka centymetrów poza obrys słupka i cokołu, a od spodu posiadać kapinos, dzięki któremu strugi deszczu nie będą spływać po murze.

Etap 4: Fugowanie

Najlepiej, aby właściwy moment na rozpoczęcie fugowania wybrał fachowiec. W tym przypadku ważny jest bowiem nie tylko stopień wilgotności muru, ale także warunki atmosferyczne; temperatura poniżej 5°C oraz opady deszczu wykluczają rozpoczęcie prac. Pełne spoiny wykonuje się za pomocą specjalnej fugi przeznaczonej do klinkieru. Fuga może być wypukła lub wklęsła. Najważniejsze jest to, aby jej brzegi stykały się z krawędzią cegieł. Wszystkie inne sposoby murowania, np. na puste lub zagłębione spoiny, są nieprawidłowe i mogą prowadzić do zniszczenia ogrodzenia. Przez co najmniej siedem dni od zakończenia prac murarskich ogrodzenie powinno być dodatkowo chronione. W tym czasie zachodzi wstępny proces wiązania cementu i związki chemiczne występujące w zaprawie są absorbowane. Pełny proces wiązania zaprawy trwa cztery tygodnie. Mur przez cały ten okres powinien być zabezpieczony przed wodą oraz nadmiernym nasłonecznieniem.