Ogrzewanie domu gazem – co warto wiedzieć?
Nowoczesne ogrzewanie gazem płynnym zyskuje na popularności - niskie koszty, brak zagrożeń dla środowiska i niezwykła wygoda użytkowania to podstawowe walory tego coraz chętniej wybieranego rozwiązania.
Ogrzewanie gazem płynnym ponadto wyróżnia bezpieczeństwo, wydajność i niezawodność, co dodatkowo przemawia za wybraniem tego źródła energii. Wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości skorzystania z sieci gazu ziemnego jest to najlepsze i równie wygodne dla użytkownika rozwiązanie.
Ogrzewanie domu gazem płynnym jest proste
Aby ogrzać dom gazem płynnym konieczne jest wykonanie przyłącza oraz wewnętrznej instalacji gazowej, która będzie rozprowadzać ciepło z kotła gazowego do poszczególnych pomieszczeń, w których zamontowane zostały grzejniki. Kotły - niekiedy niesłusznie nazywane “piecami” prawie zawsze służą również do przygotowania ciepłej wody - mówimy wtedy o kotłach dwufunkcyjnych. Gaz zasila urządzenia systemu CO w domu służące do ogrzewania pomieszczeń, podgrzewania wody jak również gotowania. Wszystko w jednym!
Gaz płynny ma znacznie więcej zalet niż tradycyjne źródła energii, takie jak olej opałowy, węgiel czy produkowany z węgla ekogroszek. Gaz płynny jest czystym, ekologicznym, bezpiecznym i tanim paliwem.
Korzystanie z ogrzewania gazem płynnym jest bardzo wygodne
Po uruchomieniu instalacji praktycznie nie trzeba się nią zajmować - działa sama, właściwie bezobsługowo. To duża zaleta w porównaniu do tradycyjnych źródeł energii takich jak węgiel czy drewno. Nie musimy wynosić popiołu ani czyścić pieca. Jedyna aktywność po stronie użytkownika to, w razie potrzeby, regulowanie parametrów pracy samej instalacji grzewczej w celu ustawienia optymalnej temperatury kotła.
Aby instalacja zbiornikowa i kocioł działały prawidłowo, konieczne jest dokonywanie corocznych przeglądów urządzeń. Wszystkie elementy instalacji gazowej podlegają bowiem nadzorowi Urzędu Dozoru Technicznego, a ich sprawność jest gwarancją bezpiecznego użytkowania. Właściciel jest więc zobowiązany pilnować terminów wszelkich przeglądów zgodnie z wymogami przepisów prawa. Na szczęście są już na rynku firmy oferujące nie tylko wykonanie instalacji i dostarczanie gazu lecz także stały serwis. Na przykład AmeriGas dzierżawiąc zbiorniki z gazem, udziela rękojmi na wykonaną instalację zbiornikową i w okresie trwania współpracy bezpłatnie dokonuje napraw, aby system ogrzewania działał bez zakłóceń i spełniał wszelkie wymogi określone przez Urząd Dozoru Technicznego.
Ogrzewanie gazem płynnym jest bezpieczne
Gazem LPG nie można się zaczadzić, zaś nowoczesne systemy nim zasilane działają bezawaryjnie, o ile dostarczany gaz jest odpowiedniej jakości. Dlatego wybierając dostawcę nie kierujmy się tylko niską ceną samego gazu - warto zwrócić uwagę na certyfikaty bezpieczeństwa, jakimi posługuje się firma oraz na jakość dostarczanego gazu, ponieważ ma ona wpływ na wydajność i bezawaryjne działanie. Pewność szybkich i terminowych dostaw to także istotny czynnik - lepiej więc wybrać dużego dostawcę.
Ogrzewanie gazem płynnym jest czyste
Ogrzewanie gazem płynnym nie powoduje powstawania żadnego popiołu czy pyłu jak w przypadku opalania węglem. Kocioł gazowy jest do tego stopnia niekłopotliwy w użytkowaniu, że można go z powodzeniem zamontować również w pomieszczeniach typowo użytkowych, np. łazience czy kuchni. Nie ma potrzeby przeznaczania specjalnego pomieszczenia na kotłownię, ani na magazyn opału. To pozwala oszczędzić miejsce i lepiej aranżować przestrzeń.
Ogrzewanie gazem płynnym jest ekologiczne
Jako świadomi konsumenci coraz częściej zastanawiamy się nad wpływem naszych działań na środowisko. Dlatego decydując się na wybór źródła energii grzewczej bierzemy pod uwagę także ten czynnik. Najbardziej przyjazny środowisku jest gaz płynny. LPG nie produkuje sadzy, ani innych pozostałości, jest nietoksyczny, ma też bardzo niską emisję spalin w porównaniu do innych paliw kopalnych. Spalając się, wydziela do atmosfery znacznie mniej szkodliwych substancji, w tym CO2, niż olej opałowy czy węgiel. Ponadto LPG nie jest zagrożeniem dla wód gruntowych ani gleby, może być więc używane na obszarach chronionych.
Ogrzewanie gazem płynnym jest tanie
Oczywiście jeśli porównać ceny gazu z cenami drewna lub węgla, to wydaje się droższy, jednak daje znacznie więcej korzyści - żadnego z tych dwóch wymienionych paliw nie można określić mianem czystego czy bezobsługowego. Dlatego najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest gaz płynny, zaś różne systemy opłat oferowane przez firmy dostarczające LPG pozwalają w prosty i efektywny sposób zarządzać kosztami energii w gospodarstwie domowym. Szczególnie korzystną opcją jest dzierżawienie zbiornika z gazem od wyspecjalizowanej firmy. Korzyści z takiego rozwiązania są następujące: projekt i wszystkie formalności związane z wykonaniem instalacji, a także odbiór techniczny załatwia firma, która dzierżawi zbiornik. Gdy zaś pojawia się możliwość przejścia na gaz ziemny, można to zrobić nie martwiąc się, co począć z niepotrzebnym już zbiornikiem - dzierżawca po prostu go zabiera, zdejmując kłopot z głowy klienta.
Wybór metody ogrzewania domu to bardzo ważna decyzja, często rzutująca na kwestie takie jak domowy budżet czy poczucie komfortu i bezpieczeństwa. Warto podjąć ją racjonalnie.
Dlaczego warto wybrać ogrzewanie gazem płynnym?
- LPG to czyste, ekologiczne, wydajne i bezpieczne źródło energii.
- Dobra jakość gazu płynnego to bezawaryjne i bezobsługowe działanie instalacji gazowej.
- Korzystanie z formy dzierżawy zbiornika z gazem to wygoda i oszczędność zarówno czasu jak i pieniędzy.