Ogrzewanie elektryczne – na co zwrócić uwagę? Sprawdzamy koszty!

Jeszcze kilka lat temu ogrzewanie elektryczne uznawane było za drogie i nieopłacalne. Dzięki zaawansowaniu nowoczesnych technologii, piece elektryczne są wspaniałą alternatywą dla innych urządzeń, które często wyróżniają się wyższą ceną i gorszą funkcjonalnością. Zatem, na co zwrócić uwagę wybierając ogrzewanie elektryczne? Jakie są rodzaje i koszty? Praktyczne wskazówki.

 

Piec elektryczny - wszystko, co musisz wiedzieć!
Piec elektryczny - wszystko, co musisz wiedzieć!

 

Piec elektryczny - ogólne informacje

Piec elektryczny to bardzo wygodne w obsłudze urządzenie. Codzienne prace nad jego regulacją oraz pielęgnacją zajmą maksymalnie kilkanaście minut, ze względu na bardzo duży stopień automatyzacji. Dodatkowo, nie trzeba rezerwować przestrzeni na składowanie opału i węgla, ponieważ kocioł zasilany jest energią elektryczną. Jakie są rodzaje pieców elektrycznych?

Piec elektryczny - rodzaje

Kotły elektryczne to stosunkowo lekkie i małe urządzenia wiszące na ścianie. Ich zadaniem jest podgrzewanie wody. Pozwalają one na ogrzanie wszystkich pomieszczeń, w których została zamontowana instalacja. Istnieją dwa główne rodzaje pieców elektrycznych. Są to m.in.: piec elektryczny akumulacyjny oraz piec elektryczny dwufunkcyjny. Czym się wyróżniają?

  • piec elektryczny akumulacyjny
    Piec elektryczny akumulacyjny wyróżnia się bardzo dużą pojemnością cieplną. Działa w cyklach ładowania oraz rozładowywania. Zasadnicza różnica pomiędzy nimi jest taka, że w czasie ładowania, ciepło pochodzące z energii elektrycznej jest przetwarzane i magazynowane, natomiast cykl rozładowywania rozpoczyna się po pełnym naładowaniu zasilania. Odpowiednio zamontowany piec elektryczny pobiera prąd w drugiej lub nocnej taryfie, która jest odpowiednia dla kotłów nieakumulujących ciepła.
  • piec elektryczny dwufunkcyjny
    Piec elektryczny dwufunkcyjny ogrzewa pomieszczenia i wodę użytkową. Jest urządzeniem stojącym, wyposażonym w specjalny zasobnik gromadzący ciepłą wodę użytkową. Wyróżnia się wysoką mocą. Zajmuje jednak o wiele więcej miejsca od standardowego pieca (jednofunkcyjnego), aczkolwiek nie ma konieczności adaptowania dla niego osobnego pomieszczenia. Jak natomiast działa kocioł elektryczny CO?

Piec elektryczny CO - jak działa?

Piec elektryczny CO wyróżnia się nieskomplikowanym działaniem oraz bardzo prostą budową. Element odpowiadający za źródło ciepła to klasyczna grzałka z osłoną zabezpieczającą przed zalaniem.

Eksperci twierdzą, że kocioł elektryczny służący do ogrzewania pomieszczeń użytkowych i gospodarczych, może być wyposażony w jedną lub kilka grzałek (im więcej, tym większa moc). Omawiane elementy mogą być sterowane ręcznie lub automatycznie. Zależy to w głównej mierze od preferencji domowników.

 

Kotły elektryczne to stosunkowo lekkie i małe urządzenia wiszące na ścianie
Kotły elektryczne to stosunkowo lekkie i małe urządzenia wiszące na ścianie

 

Profesjonalny piec elektryczny CO powinno się wyposażyć w programator, za pomocą którego można ustawić dowolną moc pracy w dzień i w nocy. Działanie pieca elektrycznego polega na rozgrzaniu się grzałki i wprowadzeniu ciepłej wody do instalacji. Co wybrać? - ogrzewanie elektryczne czy gazowe?

Jaki jest prawidłowy wybór? - ogrzewanie elektryczne czy gazowe?

Wybór pieca gazowego lub elektrycznego jest trudną decyzją ze względu na bardzo podobne właściwości poszczególnych urządzeń. Z punktu widzenia osoby niedoświadczonej - oba rozwiązania wydają się być prawidłowe i zależą od indywidualnych preferencji mieszkańców. Eksperci twierdzą jednak, że decyzja powinna być podjęta na podstawie faktów, które nie są wszystkim znane. Więc, jak się za to zabrać? Porady ekspertów.

Eksploatacja kotła elektrycznego lub gazowego nie wymaga wyodrębnienia osobnego pomieszczenia. Urządzenia są praktycznie bezobsługowe, a wszystkie prace, jakie trzeba wykonać - zajmują maksymalnie kilkanaście minut dziennie.

Biorąc pod uwagę jak najniższe koszty eksploatacji - warto wybrać piec gazowy. Eksperci twierdzą, że największą i najbardziej odczuwalną wadą ogrzewania elektrycznego są bardzo wysokie koszty, przekraczające nawet dwukrotnie ceny ocieplania pomieszczeń metodą gazową. Należy zwrócić uwagę na fakt, iż nie w każdym miejscu jest możliwość podłączenia instalacji gazowej (wtedy koniecznością jest montaż ogrzewania elektrycznego). Jakie aspekty należy sprawdzić przed wyborem pieca zasilanego energią elektryczną?

Piec elektryczny - na jakie aspekty należy zwrócić uwagę przy wyborze?

Wybór odpowiedniego pieca elektrycznego powinien być uzależniony przede wszystkim od zapotrzebowania budynku mieszkalnego na ciepło. Ważne są aspekty tj.: rodzaj urządzenia oraz wielkość domu, ale znaczenie mają również m.in.: materiały, z których została wykonana nieruchomość, forma izolacji, a nawet położenie geograficzne. W odpowiedzi na pytanie - „Jak dobrać piec elektryczny?”, należy zwrócić uwagę na elementy tj.:

  • grupa bezpieczeństwa - niektóre piece nie są wyposażone w pełną partię zabezpieczeń (w takim wypadku należy rozbudować zabezpieczenia indywidualnie);
  • napięcie - najmniejsze kotły mogą być zasilanie z sieci, natomiast pozostałe wymagają napięcia trzeciej fazy (380V);
  • liczba grzałek i moc pieca - moc maksymalna pieca jest uzależniona od liczby grzałek (im więcej grzałek, tym większa siła kotła);
  • sterowanie - warto, żeby piec był wyposażony w automatykę, która reaguje na temperatury, a dodatkowo w specjalny programator, pozwalający na dostosowanie odpowiednich szczegółów do życia mieszkańców.

 

Kocioł elektryczny
Marax
Kocioł elektryczny

 

Fachowcy twierdzą, że przy wyborze pieca elektrycznego, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na jego właściwości oraz indywidualne preferencje mieszkańców. Po zapoznaniu się z podstawowymi informacjami na temat powyższych urządzeń, trzeba się dowiedzieć, ile kosztuje piec elektryczny?

Ile kosztuje piec elektryczny?

Wraz z upływem czasu, koszty ogrzewania całego domu przekroczą cenę kotła. Z tego względu, przy wyborze centralnego ogrzewania nie należy sugerować się ceną pieca elektrycznego. Najważniejszym czynnikiem, który powinien zdecydować o wyborze danego urządzenia - są koszty eksploatacji.

Przechodząc do meritum - średnia cena kotła elektrycznego, w zależności od jakości wykonania, rodzaju oraz wielkości to 1800 - 3500 złotych. Warto pamiętać, że na rynku są również tańsze oraz droższe kotły. Ile prądu mogą zużyć ich nowoczesne odpowiedniki?

Ile prądu zużywa piec elektryczny CO?

Zużycie prądu przez piec elektryczny CO jest zależne od wielkości budynku mieszkalnego, użytkowanego urządzenia, zapotrzebowania na ciepło itp. Do ogrzania nieruchomości o powierzchni około 145 metrów kwadratowych z zapotrzebowaniem na moc od 5 do 7 kW - roczne zużycie ciepła będzie plasować się na poziomie około 11 000 - 13 000 kWh.

Koszt utrzymania omawianego kotła elektrycznego CO, który pracuje na taryfie np. G11, wyniesie około 6 300 złotych rocznie. Eksperci twierdzą, że jeśli piec będzie pracował na taryfie np. G12 (nocnej), koszt zużycia prądu zmniejszy się od 400 do 600 złotych. Wszystko zależy od zapotrzebowania na moc. Adekwatnie - jeśli będzie ono o 75% mniejsze ze względu na poszczególne parametry - rachunki zmniejszą się również o 75%. Jakie są skuteczne sposoby na obniżenie kosztów ogrzewania za pomocą pieca elektrycznego?

 

Piec elektryczny to bardzo wygodne w obsłudze urządzenie
Allegro
Piec elektryczny to bardzo wygodne w obsłudze urządzenie

 

3 sposoby na obniżenie kosztów ogrzewania za pomocą pieca elektrycznego

  • odpowiednie sterowanie pracą instalacji (zastosowanie sterowania pogodowego i obniżanie temperatury, gdy domownicy nie są obecni);
  • pilnowanie, żeby pomieszczenia domowe nie zostały przegrzane (wzrost temperatury o 1 stopień Celsjusza, gwarantuje podwyższenie rachunków za ogrzewanie o 5%!);
  • termostaty oraz czujniki temperatury umieścić w ogrzewanym miejscu (nie można pozwolić na wyziębienie pomieszczenia).

Należy również pamiętać, że nie powinno się zasłaniać grzejników, a dodatkowo warto odpowiednio wietrzyć wszystkie pomieszczenia domowe. Można to zrobić poprawnie poprzez zamknięcie zaworów termostatycznych. Następnie należy otworzyć okna na pełną szerokość, aby zaszła wymiana powietrza, a pomieszczenie nie zostało nadmiernie wychłodzone. Jak natomiast zabrać się za prawidłowy montaż pieca elektrycznego?

Przeczytaj również: Ogrzewanie kanałowe – na czym polega i kiedy się sprawdzi? Wady i zalety

Prawidłowy montaż pieca elektrycznego - wskazówki ekspertów

Piec elektryczny powinien zostać zmontowany przez osobę posiadającą aktualne uprawnienia elektryczne (instalator). Do kotła należy również doprowadzić rurę przelewową, łączącą naczynia wzbiorcze, znajdujące się w najwyższym punkcie.

Drugim krokiem jest poprowadzenie zasilania zbiornika od rury przelewowej, która umożliwia bezproblemowe podłączenie bojlera. Należy również pamiętać, że powinien do niego być podłączony powrót oraz zasilenie instalacji CWU. Dodatkowo niezbędne staną się: zawór różnicowy oraz pompa centralnego ogrzewania.

Kocioł elektryczny w układzie zamkniętym można połączyć za pośrednictwem pieca z naczyniem oraz rurą przelewową. Konieczny jest oczywiście zawór różnicowy oraz pompa CO na rurze przelewowej, łączącej grzejniki z kotłem. Podłączenie pieca elektrycznego w układzie zamkniętym nie różni się praktycznie niczym od jego odpowiednika (oprócz tego, że nie ma tutaj zaworu zwrotnego oraz pompy CWU).

 

Kocioł elektryczny nie jest trudny w obsłudze
Bridom
Kocioł elektryczny nie jest trudny w obsłudze

 

Ogrzewanie elektryczne – na co zwrócić uwagę i jakie są rodzaje pieców? Sprawdzamy koszty! Podsumowanie

Ogrzewanie elektryczne jest powszechne, a jego niewątpliwa zaleta to brak konieczności wytwarzania przełączy. Dodatkowym atutem jest fakt, iż nie trzeba rezerwować przestrzeni na działce w celu umieszczenia zbiornika paliwa oraz składu drewna i węgla. Ogrzewanie elektryczne może być głównym lub pomocniczym źródłem ciepła. Omawiane urządzenia wyróżniają się bardzo wysokim stopniem automatyzacji, lecz koszty jego eksploatacji są zdecydowanie wyższe w porównaniu do ogrzewania gazowego. Jeśli nieruchomość ocieplana jest elektrycznym piecem CO - przyczynia się również do ekologii, ponieważ gdy kocioł pracuje, nie są wytwarzane spaliny ani wydzielane zanieczyszczenia.

UWAGA! Podane kwoty są cenami przybliżonymi, pochodzą z ogólnodostępnych w Internecie zestawień kosztów, dlatego mogą odbiegać od aktualnych cen oraz nie stanowią oferty handlowej.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.