Ogrzewanie gazem – fakty i mity, które powinieneś poznać!

Czy to w nowym budownictwie, czy w remontowanym domu: system grzewczym, który pasuje niemal do każdego domu jest ogrzewanie gazowe. Jest nie tylko stosunkowo tanie i wydajne, ale też dzięki kompaktowej formie konstrukcji możliwe do zastosowania tam, gdzie do dyspozycji pozostaje niewiele miejsca. Poznaj fakty i mity na jego temat!

 

Ogrzewanie gazowe w domu - jakie są zalety tego rozwiązania?
Ogrzewanie gazowe w domu - jakie są zalety tego rozwiązania?

 

Czym się odznacza ogrzewanie gazowe?

W tym systemie źródłem ciepła do podgrzewania wody jest spalanie gazu. Znana od ponad 200 lat technologia, podlegała w ciągu tego czasu stałemu rozwojowi. Wykorzystanie efektu kondensacji pozwala nowoczesnym kotłom gazowym na osiąganie sprawności do 98%. A to oznacza, że niemal cała energia zgromadzona w paliwie zostaje wykorzystana do ogrzewania budynku i wody użytkowej.

Kotły gazowe są dostępne w licznych przedziałach mocy i mogą zostać zainstalowane prawie w każdym domu. Jedynym warunkiem funkcjonowania ogrzewania gazowego jest dostępność gazu – albo ziemnego z sieci gazowej, albo skroplonego z przydomowego zbiornika. Szczególną cechą ogrzewania gazowego jest, obok wysokiej sprawności energetycznej, zwarta budowa i niewielkie wymiary kotła. Możliwa jest nawet wersja wisząca do pomieszczeń szczególnie ciasnych, nawet do umieszczenia w mieszkaniu.

Ogrzewanie gazowe czy olejowe? Jakie wybrać? Piszemy TUTAJ

Gazowy kocioł kondensacyjny – standard ogrzewania gazowego

Niewielki, o zwartej budowie i wysokiej sprawności kocioł kondensacyjny jest dzisiaj standardem w nowoczesnych domach. Regulowany tryb pracy kotła dostosowuje jego moc do aktualnych potrzeb domu, aby stale zapewnić dostarczającą ilość ciepła do ogrzania mieszkań i wody użytkowej. Kto chciałby zmodernizować swoje stare ogrzewanie gazowe, albo zainstalować taki system w nowym domu, kocioł gazowy kondensacyjny będzie doskonałym rozwiązaniem.

Zalety ogrzewania gazowego

Ogrzewanie gazowe ma wiele zalet i takie są fakty.

1. Zaawansowana technika ogrzewania gazowego - faktem jest, że ogrzewanie gazowe przez całe dziesięciolecia rozwoju osiągnęło wysoki poziom rozwoju. Zapewnia na przykład odzysk ciepła z własnych spalin, co znacząco podnosi sprawność kotła. Nowoczesne urządzenia uchodzą poza tym za bardzo pewne i bezpieczne.

2. Wysoka sprawność energetyczna - dzięki nowoczesnej technice kondensacyjnej spaliny zawierają niewielkie ilości szkodliwych substancji i w minimalnym stopniu zanieczyszczają środowisko. Duża trwałość kotła i instalacji pozytywnie wpływa na ogólne koszty ogrzewania gazowego.

3. Wspieranie równowagi ekologicznej - ogrzewanie gazowe prawie nie emituje spalin i innych szkodliwych substancji. Oznacza to, że nie wpływa negatywnie na środowisko.

4. Łatwe i pewne zaopatrzenie - w porównaniu na przykład z ogrzewaniem olejowym zasilanie instalacji jest stosunkowo proste. Sieć gazowa doprowadza paliwo wprost do domu. W przypadku konieczności korzystania z gazu płynnego, wystarczy tankowanie zbiornika raz w roku.

5. Dowolność wyboru miejsca - ogrzewanie gazowe może być zamontowane w dowolnym miejscu w domu, co bardzo oszczędza powierzchnię. Nie potrzebny jest też specjalny komin, ponieważ do odprowadzania spalin wystarczy niewielki wylot. Zbiornik też można zlokalizować w dogodnym miejscu w ogrodzie albo ukryć go pod ziemią.

6. Niewielkie obciążenie finansowe - wysoka sprawność kotła gazowego pozwala na poważne oszczędności paliwa, a to wpływa bezpośrednio na obniżenie kosztów energii grzewczej. Możliwość połączenia ogrzewania gazowego z odnawialnymi źródłami energii pozwala na dodatkowe oszczędności w dłuższej perspektywie.

Zobacz: Ogrzewanie podłogowe gazowe: wady i zalety

 

Czy instalacja gazowa jest droga?
Czy instalacja gazowa jest droga?

 

Mity na temat ogrzewania gazem

1. Ogrzewanie gazem i kocioł gazowy są niebezpieczne - jeżeli spełnione są wszystkie wymagania odpowiednich przepisów i zalecenia producentów instalacji gazowych, niebezpieczeństwo jest zbliżone do zera. Zdarzające się wypadki wybuchu gazu albo zatrucia ulatniającym się tlenkiem węgla, są skutkiem rażącej lekkomyślności użytkowników i jaskrawych zaniedbań. Zatrucie czadem zdarza się najczęściej przy źle działającej wentylacji pomieszczeń i nieremontowanych kominach. Nawiasem mówiąc, w takich warunkach rodzaj paliwa nie ma znaczenia i akurat paliwo gazowe stwarza pod tym względem mniejsze zagrożenie, niż na przykład węgiel. Kocioł gazowy kondensacyjny z zamkniętą komorą spalania w ogóle nie możliwości emisji trujących spalin. Kilkustopniowy system zabezpieczeń chroni z kolei przed teoretycznie możliwym wybuchem. Odcinanie paliwa przy zaniku płomienia oraz stabilizowanie ciśnienia gazu również zapewniają odpowiednie czujniki i zawory.

2. Ogrzewanie gazem wymaga podłączenia do sieci gazowej -na terenach wiejskich albo podmiejskich o zabudowie mocno rozproszonej dostęp do sieci gazowej jest raczej wykluczony. Podłączenie pojedynczego domu do odległej sieci jest albo nieopłacalne finansowo, albo niewykonalne technicznie. Nie oznacza to jednak, że właściciel domu na uboczu nie ma możliwości ogrzewania gazowego. Wystarczy na działce koło domu zainstalować zbiornik na gaz ciekły. W zależności od tego, czy przyłączenie do sieci jest planowane w niedalekiej przyszłości, czy też nie wchodzi w rachubę, zbiornik na gaz ciekły można wydzierżawić, albo kupić na własność. Ze względu na wyższe ceny gazu dostarczanego przez firmę wynajmującą zbiorniki i inne uzależnienia, dzierżawa dłuższa niż trzy lata przestaje być opłacalna.

Zbiornik na gaz płynny ustawia się na gruncie w przepisowej odległości od innych obiektów albo montuje pod ziemią. Praca gazowej instalacji grzewczej zasilanej gazem ze zbiornika niczym nie różni się od działania kotła na gaz ziemny z sieci gazowej.

3. Instalacja gazowa jest bardzo droga - nowoczesne kotły gazowe kondensacyjne są rzeczywiście droższe od zwykłych kotłów, ale znacząco wyższa jest też ich sprawność. To oznacza, że kocioł kondensacyjny zużywa kilkanaście procent mniej gazu niż tradycyjny, a tym samym generuje oszczędności. Za ogrzanie domu i przygotowanie ciepłej wody użytkowej trzeba zapłacić mniej niż w przypadku kotła starego typu. Wysokiej jakości nowoczesne kotły kondensacyjne z zaawansowaną automatyką są mało awaryjne i potrafią samoczynnie dostosować moc do aktualnych potrzeb. Ogrzewanie gazowe przy użyciu nowoczesnego kotła umożliwia poza tym współpracę z pompą ciepła bądź z kolektorami słonecznymi.

Przeczytaj także: Ogrzewanie kanałowe – na czym polega i kiedy się sprawdzi? Wady i zalety

Komentarze