Ogrzewanie olejowe w domu jednorodzinnym

Kotły na olej są montowane w budynkach jednorodzinnych zwłaszcza wówczas, gdy nie ma dostępu do sieci gazu ziemnego. Podobnie jak piece gazowe są w pełni zautomatyzowane, ale niestety droższe w eksploatacji.

Instalacja kotła olejowego wymaga wygospodarowania odpowiednio przygotowanego miejsca – najlepiej w piwnicy, ewentualnie na parterze. Trzeba też pomyśleć o zabezpieczeniu pomieszczenia na magazyn oleju – mniejszy zbiornik może znaleźć się w kotłowni, w odległości co najmniej 1 m od pieca i musi zostać oddzielony od niego murowaną ścianą. Większy magazyn powinien zostać umieszczony w osobnym pomieszczeniu, sąsiadującym z kotłownią. Można go także ustawić na zewnątrz budynku - w naziemnym lub podziemnym pojemniku, który nie będzie traktowany jak element wyposażenia kotłowni, ale jako osobna instalacja. 

Kotły olejowe to najczęściej urządzenia wolno stojące
www.phvac-talk.com
Kotły olejowe to najczęściej urządzenia wolno stojące

Bezobsługowy kocioł

Podstawową zaletą ogrzewania olejowego jest jego niemal całkowita bezobsługowość, zapewniająca taki sam komfort użytkowania jak piece gazowe i elektryczne. Korzystając z pieca na olej, nie trzeba codziennie uzupełniać paliwa i usuwać popiołu. Co prawda, potrzebne jest miejsce na zbiornik oleju, ale magazyn ten zabiera jednak mniej miejsca niż skład na paliwo stałe, rzadziej też trzeba uzupełniać zapas opału. We właściwie działających urządzeniach spalanie oleju jest całkowite, emitowane przy tej okazji spaliny są więc stosunkowo czyste i niegroźne dla środowiska naturalnego.
Aby zastosować ogrzewanie olejem opałowym, trzeba zamontować odpowiedni kocioł. Piec olejowy może jednak zostać przystosowany do spalania gazu; w tym celu wystarczy wymienić w nim palnik. Kotły olejowe to najczęściej urządzenia wolno stojące, współpracujące z zasobnikowym podgrzewaczem wody oraz zbiornikiem paliwa. Te o mniejszej mocy są również dostępne w wersji wiszącej (możliwe do zamontowania na przykład w kuchni). Piece olejowe mogą być podłączone do instalacji centralnego ogrzewania o wysokiej lub niskiej temperaturze zasilania. Podobnie jak gazowe, kotły olejowe mogą być jedno- (ogrzewające jedynie wnętrza) lub dwufunkcyjne (stosowane także do podgrzewania wody użytkowej).

Kondensacyjne, z zamkniętą komorą

Sprawność kotłów olejowych średnio plasuje się na poziomie od 92 do 94%. Na rynku są dostępne także kotły kondensacyjne, dzięki którym można zmniejszyć ilość zużywanego paliwa, tego rodzaju urządzenia bowiem dodatkowo odzyskują ciepło z pary wodnej zawartej w spalinach. Ich sprawność zwiększa się w ten sposób o około 6%. Montaż pieca kondensacyjnego jest możliwy jedynie w przypadku instalacji niskotemperaturowych, zaleca się przy tym ich podłączenie do systemu ogrzewania podłogowego.
Kotły olejowe mogą posiadać zamkniętą komorę spalania, w której obieg powietrza i spalin jest całkowicie odizolowany od pomieszczenia. W takim systemie zamiast komina stosuje się przewody powietrzno-spalinowe, a powietrze potrzebne do spalania jest zasysane do komory bezpośrednio spoza budynku. Dzięki temu urządzenia są bezpieczne dla użytkowników, gdyż eliminują ryzyko zaczadzenia.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.