Osprzęt elektryczny do domu - jakie gniazdka i włączniki wybrać?

Gniazdka elektryczne oraz włączniki światła w dużej mierze przesądzają o bezpieczeństwie korzystania z sieci w domowym zaciszu. Mają również niebagatelny wpływ na estetykę i wygląd pomieszczenia, mimo to, że są niewielkimi przedmiotami. Potrafią również poprawić komfort życia. Najnowsze serie osprzętu elektrycznego, pozwalają np. na zdalne sterowanie oświetleniem.

Podczas wyboru, oprócz walorów estetycznych warto zwrócić uwagę na wszelkie certyfikaty i atesty dla danej kategorii (norma IP). Nie bez znaczenia pozostają również takie kwestie jak funkcjonalność, sposób montażu czy dopasowanie do danego wnętrza.

Gniazda elektryczne, które przeznaczone są do montażu w domu, powinny być wyposażone w ochronny styk w postaci np. bolca. Jeżeli kupujemy gniazdka elektryczne do łazienki, dobrym wyborem są takie, które posiadają klapki chroniące przed zalaniem wodą.

Osprzęt elektryczny – jaki wybrać?

Bez wątpienia szeroki wybór osprzętu elektrycznego na rynku pozwala na dobór idealnego rozwiązania, zgodnie ze swoimi potrzebami. Aby nie oszpecić wnętrz, warto zastosować jednolite gniazda i włączniki światła w całym domu. Mamy gwarancje, że będą do siebie pasowały. Alternatywą może być skorzystanie z rozwiązania w innym kolorze, lecz z tej samej serii.

Osprzęt modułowy

Gniazdka i włączniki modułowe do zabudowy w ramkach dają szeroki wachlarz rozwiązań, w którym umieszczone są wszelkie regulatory, czujniki, czy ściemniacze, a nawet radio. Jest to bardzo wygodne i komfortowe rozwiązanie w przypadku chęci kontroli nad wieloma rzeczami jednocześnie.

Jakie są trendy wzornicze?

Jeżeli chodzi o osprzęt elektryczny to wyróżniamy głównie dwa popularne trendy. Pierwszy z nich to wersja minimalistyczna, która skupia się na prostych liniach i kątach co daje klasyczny efekt. Drugi natomiast skupia się na wykończeniu smukłym, gdzie gniazdka i włączniki światła lekko odstają od powierzchni ściany. Są to również zazwyczaj bardziej ekstrawaganckie rozwiązania.

Rozkład i ilość gniazd w domu

Ilość i rozkład gniazd powinna być dostosowana do ilości domowników oraz indywidualnych potrzeb. Zaleca się stosowanie włączników świateł w niedalekim sąsiedztwie drzwi (ok. 15 cm), na wysokości ok. 1,5 m licząc od podłogi.

Trochę niżej, bo na wysokość ok. 30 cm montuje się gniazda wtyczkowe. Rzecz jasna nie dotyczy się to kuchni, gdzie montaż powinien odbywać się nad powierzchnią blatu.  

Łazienka i kuchnia – jakie gniazdka i włączniki światła?

Należy pamiętać o tym, że w tych dwóch pomieszczeniach nie powinniśmy montować klasycznych gniazdek. W łazienkach często stosuje się gniazda hermetyczne i podtynkowe, co jest bezpiecznym rozwiązaniem. Zapobiega dostawaniu się wody i jest odporna na jej działanie, to też można stosować je przy dużej wilgotności.

W przypadku kuchni takie rozwiązania nie są konieczne, lecz ze względów bezpieczeństwa zaleca się ich stosowanie. Zwłaszcza przy newralgicznych miejscach jakimi są zmywarka, umywalka czy kuchenka, nad którą unosi się zazwyczaj mnóstwo pary.

Czy gniazdka i włączniki światła wpływają na aranżacje?

Odpowiednio dobrany osprzęt elektryczny z całą pewnością wpływa na bezpieczeństwo lokatorów i instalacji. Ku zaskoczeniu wpływa również na estetykę pomieszczenia. Jest to często ostatnia kwestia, o której myślimy podczas remontu lub aranżacji wnętrz, a jest równie ważna co dobór innych dodatków.

Warto wybierać produkty sprawdzonych i renomowanych producentów jak kontakt Simon, Schneider Electric, Berker, Karlik, Hager czy Ospel. Wybór rozwiązania tych firm gwarantuje niezawodność i wysoką jakość materiałów. Nikt w końcu nie chce wymieniać co chwile zżółkniętych lub popękanych gniazdek w domu.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.