Panele ogrodzeniowe czy siatka? Co wybrać?

Na ogrodzenie posesji jest aktualnie wiele sposobów. Jednak kiedy w grę wchodzi oszczędność środków, przeważnie wybiera się siatkę bądź panele ogrodzeniowe. Obydwa z tych rozwiązań mają tak swoje zalety, jak i wady. A które z nich i jak stosować? O tym w poniższym materiale.

Najtańszym ogrodzeniem jest siatka. Niestety nie wygląda ona zbyt reprezentacyjnie ani nie ma co spodziewać się po niej wieloletniej trwałości. Za systemy z paneli trzeba zapłacić nieco więcej, ale ten rodzaj ogrodzenia jest dużo trwalszy, skuteczniej zabezpiecza teren i dobrze wygląda (niezależnie od krajobrazu otoczenia). W budownictwie indywidualnym dość powszechnie stosowaną praktyką jest montowanie paneli od frontu działki, a siatki w jej liniach bocznych i tylnej. Pozwala to na właściwe wyeksponowanie domu przy jednoczesnej oszczędności na kosztach zakupu materiału ogrodzeniowego. Aspekty te nabierają znaczenia zwłaszcza na obszerniejszych działkach, do ogrodzenia których potrzebna jest duża ilość siatki bądź paneli.

 

Ogrodzenie wykonane z siatki
Ogrodzenie wykonane z siatki

 

Siatka siatce nierówna – siatki ogrodzeniowe plecione i zgrzewane

Inwestorzy decydujący się na ogrodzenie z siatki powinni wiedzieć, że na rynku dostępne są dwa jej rodzaje – pleciona i zgrzewana. Siatka pleciona (sprzedawana w rolkach) wykonana jest drutów, których ogniwa (najczęściej w kształcie rombów) łączą się ze sobą w miejscach styków. Występuje ona w wersji ocynkowanej (drut ma kolor srebrny) lub powlekanej zielonym PVC. Siatka ta nie jest zbyt sztywna, co przekłada się bezpośrednio na łatwość jej uszkodzenia (nietrudno ją miejscowo wgnieść oraz odkształcić). Dodatkowo wymaga odpowiedniego naciągania podczas montażu (nie przeprowadzi go jedna osoba). Przy słupach narożnych należy też stosować dodatkowe odkosy, których zakup podnosi koszty całej inwestycji.

Natomiast siatka zgrzewana to ogrodzenie wykonane z solidniejszego drutu (o różnych przekrojach) i łączonego trwale w taki sposób, aby powstawały oczka kwadratowe bądź prostokątne. Siatka ta jest sztywniejsza niż siatka pleciona i nie wymaga naciągania podczas montażu (z pracami nad ogrodzeniem powinna poradzić sobie jedna osoba). Także i siatka zgrzewana może być ocynkowana albo powlekana PVC. Druty ocynkowane są bardziej wytrzymałe i odporne na korozję. W siatkach powlekanych zwykle drut jest cieńszy, a tworzywo niestety wykrusza się na skutek działania czynników atmosferycznych.

 

Ogrodzenie z paneli ogrodzeniowych wokół nowoczesnego domu
Ogrodzenie z paneli ogrodzeniowych wokół nowoczesnego domu

 

Panele ogrodzeniowe – zastosowanie

Panel grodzeniowy to aktualnie jeden z najbardziej uniwersalnych materiałów. Znajduje wykorzystanie tak w mieszkalnictwie, jak i przy grodzeniu obiektów publicznych (przemysłowych, magazynowych itp.). Wprawdzie panele ogrodzeniowe są droższe w zakupie niż siatka, ale też dużo lepiej zabezpieczają teren i zdecydowanie lepiej wyglądają. Kupuje się je na sztuki. Do paneli potrzebne są jeszcze słupki montażowe oraz obejmy. Budowa tego typu ogrodzenia jest bardzo prosta i z powodzeniem poradzi sobie z nim każdy majsterkowicz.

Panele ogrodzeniowe wykonywane są z drutów stalowych o zdecydowanie większej sztywności niż te, których używa się do produkcji ogrodzeń siatkowych. Większa grubość drutu (dostosowana do wymaganej wytrzymałości ogrodzenia) w sposób oczywisty skutkuje tym, że panele są bardziej trwałe niż siatka i dają większe poczucie bezpieczeństwa na ogrodzonym terenie. W celu zabezpieczenia materiału przed korozją jego producenci stosują różne rozwiązania, spośród których najpowszechniejszy jest ocynk ogniowy w połączeniu z lakierem barwiącym panele na niemal dowolne kolory.

Siatka czy panele – co wybrać do ogrodzenia domu?

Inwestorzy wybierający materiał na ogrodzenie domu zawsze powinni zdecydować indywidualnie. Jednak analizując i porównując siatkę z panelami, nie sposób pochylić się w kierunku tych drugich. Na korzyść siatki przemawia jedynie jej niska cena. Zaś panele (pomimo wyższych kosztów zakupu) są dużo bardziej estetyczne, trwalsze, solidniejsze, a także gwarantują większe poczucie bezpieczeństwa i łatwiej się je montuje.

Komentarze