Patelnia grillowa: jak ją używać i czyścić? Czy zastąpi grill?

W jaki sposób powinno się używać patelni grillowej? Jakie są jej rodzaje? Czy jedzenie przygotowane na patelni smakuje tak samo jak z grilla? Poznajcie odpowiedzi na te pytania oraz porady dotyczące smażenia i czyszczenia patelni grillowych.

Patelnia grillowa - jaką wybrać? Rodzaje, wskazówki, poradnik czyszczenia
Patelnia grillowa - jaką wybrać? Rodzaje, wskazówki, poradnik czyszczenia

Jak używać patelni grillowej?

Patelnia grillowa charakteryzuje się karbowaną powierzchnią ze żłobionymi rowkami. Najczęściej występuje w kwadratowym lub prostokątnym kształcie. Podczas smażenia tłuszcz nie wsiąka w głąb potrawy, a jedynie ścieka do dna rowków patelni.

1. Temperatura

W grillowaniu na patelni ważny jest dobór odpowiedniej temperatury. Przed rozpoczęciem smażenia najlepiej rozgrzać patelnię na średniej mocy palnika, tak, aby cała jej powierzchnia była równomiernie gorąca. Warto również sprawdzić w opisie producenta, w jakim maksymalnym tempie naczynie może przygotować nasze jedzenie. Tempo zależy m.in. od rodzaju patelni – wszystkie rodzaje patelni grillowej oraz jej powłok przedstawimy w dalszej części artykułu.

Patelnia grillowa, dzięki wspomnianym żłobionym rowkom, sprawia, że przygotowane potrawy wyglądają tak samo, jak te przygotowane na standardowym grillu. Jeśli chcemy, aby nasze danie również smakowało jak przygotowane na grillu, musimy pamiętać o tym, żeby obracać smażone produkty tylko jeden raz.

Patelnia grillowa w domu
Gerlach
Patelnia grillowa w domu

2. Tłuszcz

Smażenie mięsa i ryb może odbywać się bez dodatku tłuszczu. To sprawia, że patelnia jest dobrym wyborem dla osób, które cenią niskokaloryczne dania.

Podczas grillowania warzyw należy dodać odrobinę oleju lub oliwy z oliwek, aby nie doprowadzić do przypalenia.

Uwaga: Warto wiedzieć, że patelnia grillowa żeliwna wymaga stosowania tłuszczu przy każdym smażeniu, także w przypadku grillowania warzyw.

3. Akcesoria

Do przygotowywania dań na patelni grillowej polecamy stosowanie akcesoriów w wersji plastikowej, drewnianej lub silikonowej. Używając przyborów metalowych, ryzykujemy powstanie uszkodzeń na powierzchni naczynia.

Jeśli zastanawialiście się, dlaczego patelnie grillowe sprzedawane są bez pokrywek, to odpowiedź na to pytanie jest prosta. Podczas smażenia tłuszcz spływa bezpośrednio do rowów, dzięki czemu problem tryskającego oleju zostaje wyeliminowany. Przykrywka po prostu nie przyda nam się do grillowania na patelni.

Zanim przedstawimy Wam porady pomagające w wyczyszczeniu patelni grillowej, skupimy się na jej rodzajach oraz powłokach. Warto wiedzieć, że każdy rodzaj patelni wymaga innego sposobu czyszczenia.

Jak czyścić patelnię grillową?
Media Expert
Jak czyścić patelnię grillową?

Jakie są rodzaje patelni grillowych?

Korpus patelni grillowej może być wykonany ze stali nierdzewnej, aluminium lub z żeliwa. Każdy z trzech rodzajów patelni w inny sposób wpływa na szybkość i jakość smażenia.

Do czyszczenia patelni ze stali nierdzewnej można użyć mieszanki wykonanej z sody oczyszczonej, octu oraz wody.

Patelnia grillowa ze stali nierdzewnej

Patelnia ze stali nierdzewnej jest odporna na zarysowania, uszkodzenia mechaniczne, korozję, a także na wysokie temperatury smażenia. Nagrzewa się dłużej, ale równocześnie wolniej oddaje ciepło. Dzięki temu danie pozostawione na patelni, nawet po wyłączeniu kuchenki, dłużej utrzymuje prawidłową temperaturę.

Warto wiedzieć, że stal nierdzewna nie zmienia smaku potraw. Co ważne, ten rodzaj patelni można stosować również do przygotowywania dań w piekarniku – piekarnik musi być nagrzany maksymalnie do 180 stopni, a patelnia nie może być wyposażona w plastikowe uchwyty. Część modeli nadaje się również do mycia w zmywarce.

Uwaga: Przed pierwszym użyciem patelni grillowej ze stali nierdzewnej polecamy najpierw nagrzać patelnię. Dzięki temu dojdzie do rozprężenia się stali.

Patelnia grillowa ze stali nierdzewnej
Ballarini
Patelnia grillowa ze stali nierdzewnej

Patelnia grillowa z aluminium

Patelnie aluminiowe dobrze przewodzą ciepło oraz bardzo szybko się nagrzewają. W porównaniu do innych rodzajów patelni grillowych te wykonane z aluminium są najmniej trwałe. Dzieje się tak, ponieważ najczęściej wykonywane są z niskogatunkowego aluminium, które łatwo ulega odkształcaniu oraz przypaleniom.

Patelnia aluminiowa odznacza się najniższą ceną, ale nie nadaje się do mycia w zmywarce, ani nie może być używana w piekarniku.

Patelnia aluminiowa
Zwieger
Patelnia aluminiowa

Patelnia grillowa z żeliwa

Patelnie grillowe z żeliwa charakteryzują się dużą trwałością i odpornością na wysokie temperatury. Jednak w parze z jakością idzie również wysoka cena. Poprzez właściwości ferromagnetyczne patelnie mogą być stosowane również na płycie indukcyjnej.

Decydując się na zakup garnków z żeliwa, musimy wiedzieć, że wymagają one odpowiedniej pielęgnacji, dlatego przed pierwszym użyciem zalecamy zapoznanie się z zaleceniami producenta – patelnia często wymaga impregnacji.

Na patelniach żeliwnych nie powinno się umieszczać kwaśnych produktów, np. soku z cytryny lub octu, ponieważ mogą spowodować przenikanie metalicznego posmaku.

Patelnie można stosować również w piekarniku. Nie zaleca się ich mycia w zmywarce do naczyń.

Patelnia grillowa - czy może zastąpić grill?
Patelnia grillowa - czy może zastąpić grill?

Jaką powłokę patelni wybrać?

Na patelniach grillowych stosuje się powłoki, które sprawiają, że smażone dania nie przywierają do dna. Najczęściej stosowane są powłoki ceramiczne, teflonowe oraz tytanowe.

  • Powłoka ceramiczna – sprawia, że ciepło rozchodzi się równomiernie, a smażone potrawy nie przywierają do powierzchni patelni. Powłoka jest odporna na zarysowania.
  • Powłoka teflonowa – równomiernie rozprowadza ciepło i sprawia, że produkty nie przywierają do dna. Nie jest odporna na zarysowania.
  • Powłoka tytanowa – jest jedną z najwytrzymalszych powłok dostępnych na rynku. Tak jak w przypadku powłoki ceramicznej i teflonowej, równomiernie rozprowadza ciepło i nie powoduje przywierania do powierzchni. Do smażenia na patelni wyposażonej w ten rodzaj powłoki potrzebne są jedynie niewielkie ilości tłuszczu.

Warto wiedzieć, że stal nierdzewna nie zmienia smaku potraw.

Jak czyścić patelnię grillową?

Wiedząc już, jakie rodzaje patelni są współcześnie dostępne na rynku, skupimy się na sposobach ich czyszczenia. Patelnię grillową ze stali nierdzewnej zazwyczaj możemy umyć w zmywarce do naczyń. Tak jak wspomnieliśmy wyżej, patelnie wykonane z aluminium i z żeliwa nadają się jedynie do ręcznego czyszczenia.

Przed rozpoczęciem mycia patelni grillowej, powinniśmy odczekać do jej całkowitego ostygnięcia. Wlanie wody do ciepłej patelni może skutkować uszkodzeniem jej powłoki.

Patelnia grillowa, jak ją czyścić?
Zilner
Patelnia grillowa, jak ją czyścić?

Naczynia powinny być myte jedynie przy pomocy wody, najlepiej ciepłej, płynu do mycia naczyń i miękkiej ścierki. Odradzamy stosowanie mleczek z mikrogranulkami, ponieważ stosowane regularnie, mogą uszkodzić nawet powłokę tytanową. Nie powinniśmy również używać drucianych gąbek, ostro zakończonych przedmiotów oraz szorstkiej części klasycznej gąbki do mycia naczyń.

Każdy rodzaj patelni należy jednak czyścić w inny sposób – poniżej tłumaczymy, jak zrobić to poprawnie w przypadku patelni z aluminium, stali nierdzewnej oraz z żeliwa.

Patelnię żeliwną można wyczyścić, używając soli.

Czyszczenie patelni grillowej ze stali nierdzewnej

Do czyszczenia patelni ze stali nierdzewnej można użyć mieszanki wykonanej z sody oczyszczonej, octu oraz wody. Miksturę należy pozostawić w naczyniu na godzinę, po czym ustawić na kuchence i podgrzewać przez kilkanaście minut na najmniejszej mocy palnika.

Kolejnym krokiem jest ostudzenie patelni oraz wyczyszczenie jej przy pomocy miękkiej gąbki do mycia naczyń. Na końcu wystarczy przetrzeć jej powierzchnię ręcznikiem papierowym.

Czyszczenie patelni grillowej z aluminium

Do mycia patelni grillowej z aluminium wystarczy jedynie nylonowa szczotka, miękka gąbka oraz płyn do mycia naczyń. Ciepła woda z płynem do naczyń sprawiają, że resztki tłuszczu zaczynają się rozpuszczać. Użycie gąbki lub szczotki pozwala na usunięcie większych zanieczyszczeń oraz pozostałości po jedzeniu.

Jaką powłokę patelni wybrać?
Allegro
Jaką powłokę patelni wybrać?

Czyszczenie patelni grillowej z żeliwa

Jeśli posiadamy patelnię grillową z żeliwa z wysokimi krawędziami, to możemy wyczyścić ją samą wodą.

Wystarczy wlać do patelni wodę, postawić ją na kuchence oraz doprowadzić do wrzenia. Po kilku minutach cząstki jedzenia powinny zacząć się unosić. Za pomocą drewnianej szpatułki można zeskrobać żywność, która przywarła pomiędzy wypustkami patelni.

Następnie wodę należy wylać, a naczynie opłukać ponownie gorącą wodą oraz przetrzeć ręcznikiem papierowym.

Patelnia grillowa charakteryzuje się karbowaną powierzchnią ze żłobionymi rowkami.

Patelnię żeliwną można wyczyścić, używając soli. Po ostygnięciu powierzchni naczynia należy przykryć ją warstwą gruboziarnistej soli oraz wlać niewielką ilość gorącej wody. Sól powinna się skleić i stworzyć konsystencję przypominającą pastę. Rozprowadzamy ją dookoła patelni i w zagłębieniach między wypustkami. Następnie płuczemy gorącą wodą i usuwamy resztki soli.

Czy patelnia grillowa może zastąpić grill?

Wiele osób zastanawia się, czy patelnia grillowa może zastąpić standardowy grill. Jeżeli będziemy używać patelni zgodnie z zaleceniami producentów, zadbamy o jej powłokę i o odpowiedni sposób czyszczenia, to usmażymy na niej potrawy wyglądające oraz smakujące tak jak te przygotowane na grillu. Jeśli zależy nam na grillowaniu na świeżym powietrzu, wtedy lepszym rozwiązaniem będzie kupno klasycznego grilla.

Komentarze