Poddasze przestrzenią artysty

Poddasze od zawsze kojarzy się ludziom z tajemniczym, nastrojowym wnętrzem, które emanuje twórczą aurą. Choć na chwilę o tym zapomniano, jest to wpisane w naturę poddasza. Projektując na nim swoją pracownię, pamiętajmy o tym, żeby dobrze zaplanować przestrzeń, aby nasze artystyczne centrum było maksymalnie funkcjonalne.

To ciekawe, jak bardzo zmienił się status poddasza w ostatnich dziesięcioleciach. W czasach szarych blokowisk PRL-u poddasze było zapomnianą przez architektów i samych użytkowników rupieciarnią. Dzisiaj twórczy indywidualizm młodych inwestorów i projektantów sprawił, że na nowo odkryto jego niebanalny urok. Jeśli szukasz miejsca z duszą, to właśnie poddasze jest najlepszym wyborem!

Poddasze zacisznym miejscem domu

Adaptacja już istniejącej przestrzeni najczęściej jest bardzo żmudna, długa i kosztowna, co nie zmienia faktu, że efekty mogą być zaskakujące. Jeśli natomiast jesteś inwestorem, który szuka dla siebie projektu domu i zastanawia się nad typem konstrukcji, polecamy poddasze, szczególnie jeżeli pracujesz twórczo lub po prostu często przynosisz pracę do domu.

Poddasze jest, z racji usytuowania, miejscem, do którego tylko w niewielkim stopniu dociera codzienny zgiełk zatłoczonej ulicy. Łatwo tu stworzyć zacisze, w którym bez trudu można pozbierać myśli lub oddać się twórczej medytacji. Prawidłowo zaprojektowane poddasze – przede wszystkim odpowiednio doświetlone – będzie wspaniałą pracownią lub gabinetem biurowym. Charakterystyczne skosy tylko potęgują twórczą atmosferę wnętrza, pobudzając wyobraźnię. Skosy rewelacyjnie nadają się do umieszczenia dużych, niestandardowych okien. Pełnia naturalnego światła sprzyja wszelkiej pracy, szczególnie tej dotyczącej sztuki. To właśnie okna są najistotniejszym elementem aranżacji w tym wypadku. Najlepiej jest umieścić je w przestrzeniach pomiędzy krokwiami, lecz przy zastosowaniu odpowiednich wzmocnień można wykorzystać większą przestrzeń połaci. W pracowni architekta, fotografa lub malarza takie panoramiczne okno na całej wysokości ściany sprawdzi się znakomicie. Kiedy planujemy urządzać na poddaszu zwyczajne stanowisko biurowe, wystarczające będzie klasyczne okno połaciowe, byle tylko światło nie padało na powierzchnię monitora komputerowego.

Aranżacja pomieszczeń ze skosami

Stylistyka pracowni artystycznej to fantastyczne pole do popisu dla naszej wyobraźni. Na poddaszu zdecydowanie łatwiej jest stworzyć oryginalną przestrzeń, ponieważ skosy, kolumny i belki dynamizują przestrzeń. Najprostsze rozwiązanie, które zawsze się sprawdza, to wybór jasnych, neutralnych barw, tak aby nie rozpraszały uwagi. Ściany szczytowe można wykorzystać na obszerne regały i miejsce przechowania istotnych elementów pracy. Architekci zazwyczaj doradzają dobór minimalnej ilości sprzętów, aby wyobraźnia miała miejsce do pracy. Jeszcze na etapie wyboru projektu warto zdecydować, czy będziemy chcieli pozostawić widocznymi niektóre części więźby dachowej. Wówczas szczególną uwagę zwróćmy na jakość drewna, by było rzeczywiście ozdobą wnętrza. Dobór barw oczywiście w żaden sposób nie jest ograniczony, szczególnie kiedy zadbamy o porządne oświetlenie. Tak naprawdę wszystko zależy od osobistego smaku i wyczucia estetyki. Jeśli ma nam się dobrze pracować na poddaszu, musi to być miejsce z duszą.

Właściwe doświetlenie pomieszczeń

Najważniejsze rzeczy, na które i artysta, i pragmatyk muszą zwrócić uwagę, aranżując sobie pracownię na poddaszu, to zapewnienie dobrego doświetlenia naturalnego, rozsądne gospodarowanie przestrzenią, porządna izolacja termiczna (zdaniem ekspertów przekraczająca normy zalecane w budownictwie, ponieważ poddasze bardzo łatwo przejmuje temperaturę otoczenia) i izolacja akustyczna (wełna mineralna zapewni izolację zarówno akustyczną, jak i termiczną). Pracownia nie potrzebuje zazwyczaj wielu sprzętów. Wybierajmy te niskie, które łatwo będzie można przemieszczać w razie potrzeby. Przyda się jednak jeden wykonany na miarę duży regał. Dobrze jest zaaranżować wnętrze tak, aby w jak największym stopniu pozostawić wrażenie przestrzenności, jaką z reguły wyróżniają się strychy. Dlatego też do niezbędnego minimum ograniczmy ilość przegród. Jeśli pozwala na to wysokość pomieszczenia, weźmy pod uwagę budowę antresoli, na której moglibyśmy również przechowywać potrzebne przedmioty z dala od oczu wizytatorów.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.