Podłoga na poddaszu

W wielu gotowych projektach domów architekci przewidują możliwość adaptacji poddasza. To atrakcyjne rozwiązanie, ponieważ umożliwia modyfikację powierzchni domu. Aby przygotować dodatkowe pokoje do zamieszkania, najpierw trzeba jednak zadbać o ich odpowiednie wykończenie.

Przystosowując poddasze do adaptacji, trzeba położyć nową podłogę. Przed jej wykonaniem usuwa się wszystkie stare warstwy. Pozwala to na odciążenie stropu i odpowiednie przygotowanie podłoża. Warto pomyśleć też o 

Przed położeniem paneli na poddaszu podłogę trzeba dokładnie wypoziomiować
Przed położeniem paneli na poddaszu podłogę trzeba dokładnie wypoziomiować
ułożeniu warstwy izolacji akustycznej, a gdy wśród pomieszczeń na poddaszu ma znaleźć się także łazienka lub kuchnia nie powinno zabraknąć warstwy przeciwwilgociowej.

Podłoga na legarach

Podłoga może zostać ułożona na legarach. W domach ze stropem żelbetowym legary układa się bezpośrednio na powierzchni stropu i poziomuje za pomocą drewnianych klinów. Aby w przyszłości podłoga nie uginała się, zaleca się umieszczenie pod legarami piany poliuretanowej. Między legarami stosuje się wełnę mineralną, która dobrze tłumi dźwięki. Na zaklinowanych przy ścianach legarach następnie układa się deski podłogowe, które najczęściej mocuje się za pomocą tzw. krytych gwoździ.

Wylewki samopoziomujące

Szczególnej staranności wymaga przygotowanie podłoża do położenia parkietu lub paneli. W domach ze stropami żelbetowymi zadanie jest łatwiejsze, ponieważ nawierzchnia jest stosunkowo równa. Trzeba ją jednak dokładniej wypoziomować. W tym celu zazwyczaj stosuje się wylewki samopoziomujące lub płyty gipsowo-włóknowe. Przed położeniem paneli lub parkietu podłoże trzeba dodatkowo zaimpregnować, co w przyszłości ma zapobiec wydostawaniu się spod posadzki pyłu.

Przed wykonaniem podłogi na poddaszu usuwa się wszystkie jej stare warstwy, co pozwala na odciążenie stropu i odpowiednie przygotowanie podłoża.

Wyrównanie zaprawą cementową

Trudniej jest wyrównać podłoże w przypadku domów ze stropem na belkach stalowych. Aby schować górne stopki płytek, na podłożu trzeba ułożyć materiał wypełniający (najczęściej - keramzyt lub lekkie bloczki z betonu). Wierzchnią warstwę następnie wyrównuje się zaprawą cementową.

Adaptując poddasze, można także rozważyć możliwość zastosowania płyt gipsowo-włóknowych. Zanim zostaną ułożone, nierówności na powierzchni stropu betonowego wyrównuje się kruszywem lub zaprawą wyrównującą. Płyty są klejone na zakładkę i skręcane wkrętami. Można na nich układać każdy rodzaj podłogi.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.