Porównanie Alnor HRU-WALL i Zehnder ComfoAir Q. Do czego służy rekuperator?

Rekuperacja to bardzo ważna, coraz częściej stosowana w domach wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Zapewnia dopływ świeżego powietrza przy jednoczesnym usuwaniu zużytego o zbyt wysokiej zawartości CO2. To efektywna, niezależna od pory dnia wymiana powietrza - z niekorzystnego dla naszego zdrowia na świeże poprawiające nasz ogólny komfort. Nawiewane powietrze jest filtrowane, oczyszczane z różnych zanieczyszczeń, jak kurz czy smog. Poza tym, wspomniany wcześniej odzysk ciepła sprawia, że oszczędzamy na ogrzewaniu, gdy nadejdą jesienno-zimowe dni. O czym powinniśmy pamiętać, decydując się na wybór odpowiedniego modelu? Jaki rekuperator będzie najlepszy? O tym wszystkim w poniższym artykule!

Jeszcze do niedawna rekuperacja była pojęciem co najmniej nieznanym, nic niemówiącym przeciętnej osobie. Dzisiaj ciężko sobie wyobrazić nowoczesny, oszczędny dom bez tego systemu. Dzięki rekuperacji uzyskujemy świeże powietrze o niskiej zawartości dwutlenku węgla i wilgotności, w którym nie ma też zanieczyszczeń. I to o każdej porze dnia, w każdym pomieszczeniu, bez względu na to, czy na dworze śnieg, czy może pełnia lata.

Jak zbudowany jest rekuperator?

Najistotniejszą częścią każdego rekuperatora jest wymiennik ciepła. Może być przeciwprądowy, obrotowy lub krzyżowy. Godne polecenia są modele przeciwprądowe, bo odzyskują aż do 85% sprawności! W wymienniku zachodzi główny proces, gdyż to właśnie tam powietrze wyciągane z pomieszczeń wymienia się z powietrzem nawiewanym do domu. Stare powietrze zostaje definitywnie usunięte, nowe zajmuje jego miejsce. Co najważniejsze, nie dochodzi do zmieszania powietrza napływającego i wywiewanego, nie ma więc obawy, że powietrze, które pojawia się w danym pomieszczeniu, jest w jakiś sposób zanieczyszczone.

Równie ważne, jak wymiennik, są filtry. Znajdują się po obu stronach rekuperatora. Jeden za wentylatorem nawiewnym, drugi za wentylatorem wywiewnym. Ich zadaniem jest dokładnie oczyszczanie powietrza z kurzu i większych zanieczyszczeń. To działanie to także dodatkowa ochrona wymiennika ciepła, jak i kanałów.

Rekuperator zasilany jest energią elektryczną, dodatkowo wyposażony w układ sterujący, który służy do sterowania jego pracą, jak i do współpracy z różnymi urządzeniami pomocniczymi.

Podsumowując, rekuperator składa się z kilku elementów, wśród których najważniejsze są: wymienniki ciepła (jak powiedzieliśmy wcześniej, najlepsze są przeciwprądowe, ale warto też zwrócić uwagę na modele obrotowe i krzyżowe), dwa wentylatory: wywiewny oraz nawiewny, dwa filtry, a poza tym nie mniej ważne: elektronika, silniki i czujniki temperatury. Tak zaprojektowane jest to urządzenie. Na rynku znajdziemy wiele porządnych, profesjonalnych rekuperatorów, my jednak nie będziemy ich wszystkich omawiać, skupimy się na dwóch modelach: Alnor HRU Wall i Zehnder ComfoAir Q, na końcu artykułu zaś zdradzimy, który lepiej wybrać.

Inwestycja w dobrze zaprojektowaną i zainstalowana wentylację mechaniczną, zwróci się w krótkim czasie.
Alnor
Inwestycja w dobrze zaprojektowaną i zainstalowana wentylację mechaniczną, zwróci się w krótkim czasie.

Alnor HRU-WALL - niezawodny i sprawdzony

Wewnątrzścienny rekuperator jednorurowy HRU-WALL firmy Alnor pracuje w dwóch etapach, które następują co 70 sekund. Podczas pierwszego etapu, gdy wydmuchiwane powietrze przepływa przez wymiennik o strukturze plastra miodu, oddawanych jest aż do 90% energii cieplnej oraz wilgotności. Dopiero jak wymiennik się nagrzeje, włączony zostaje drugi tryb - nawiewny, wtedy to skumulowana energia i wilgoć pobierane są przez świeże powietrze i podawane do budynku. Wszystko odbywa się harmonijnie, gdyż zmiana cykli działa automatycznie, gwarantując efektywną wymianę i filtrację powietrza. Najlepsze rezultaty można uzyskać, wykorzystując pary jednostek w sąsiednich pomieszczeniach, które łączymy za pomocą regulatora HRU-WALL-CONTR-I. Tym sposobem praca jest efektywna, system działa naprzemiennie, ponieważ w tym samym czasie jeden z rekuperatorów pracuje w trybie wywiewu, a w drugim świeże powietrze nawiewane jest do wnętrza budynku.

Takie dwa rekuperatory wewnątrzścienne potrafią zapewnić nawet 120 m3 świeżego powietrza na godzinę, a to wystarcza, by 4-osobowa rodzina mogła komfortowo funkcjonować w tak wentylowanych pomieszczeniach. Jak zwiększymy ilość rekuperatorów - do czterech, to możemy sobie zapewnić całkowitą, w pełni kontrolowaną wentylację całego mieszkania. A przy tym zużycie energii elektrycznej jest naprawdę niskie, bo średnich koszt użytkowania dwóch urządzeń wynosi około 30 złotych w skali roku. Te oszczędności pozwalają na szybki zwrot kosztów inwestycji (już w ciągu 3 do 5 lat).

Urządzenie jest wyposażone w sterownik, jaki pozwala na nieprzerwane działanie wentylatora w 3 zakresach szybkości. Innym ułatwieniem jest tryb “Boost”, dzięki niemu można czasowo - jeśli jest taka potrzeba - zwiększyć wymianę powietrza. Tryb można uruchomić na dwa sposoby: ręcznie lub za pomocą czujników monitorujących.

Wysokiej jakości materiały sprawiają, że urządzenie funkcjonuje bezawaryjnie, i to w szerokim zakresie temperatur - od -20 do 50°C. Rekuperator działa bardzo cicho, gdyż poziom dźwięku to zaledwie 15 dB przy wydajności 20m3/h, 21dB - 40 m3/h oraz 29 dB przy wydajności nominalnej 60 m3/h

Zehnder ComfoAir Q - nowoczesny i zautomatyzowany

W Zehnder ComfoAir Q świeże powietrze dociera do rekuperatora przez opcjonalny gruntowy wymiennik ciepła (choć może być to też przepust w ścianie zewnętrznej). Do wstępnej zmiany temperatury z zewnątrz wykorzystuje energię geotermalną.

Zapewniona jest dobra efektywność cieplna, a odpowiedzialny jest za to nowatorski wymiennik ciepła w kształcie diamentu. Ma dużą powierzchnię, gwarantuje to uzyskanie większej sprawności, tak samo, jak równomierny przepływ i mniejsze straty ciśnienia (dzięki różnej wielkości kanalików). To wszystko powoduje, że do przezwyciężenia oporu powietrza nie potrzeba zbyt dużej ilość energii, a więc koszty użytkowania są niższe.

Zainstalowane nowatorskie czujniki zapewniają automatyczne wyrównanie powietrza, które jest nawiewane i wywiewane, a system sterowania Flow Control pozwala uzyskać maksymalny odzysk ciepła. Z Zehnder łatwo zaoszczędzimy czas potrzebny na uruchomienie, bo nie trzeba ręcznie ustawiać prędkości obrotowej - odbywa się to automatycznie.

W zależności od naszych wymagań, mamy do wyboru różne centrale wentylacyjne o wydajności 350, 450 i 600 m3 powietrza na godzinę. Można dzięki temu tak dopasować system wentylacyjny, by funkcjonował z największą korzyścią dla naszego domu i naszego samopoczucia.

Który wybrać?

Jak widać, oba modele rekuperatorów są godne polecenia. Przede wszystkim zapewniają świeże powietrze przez cały czas - o każdej porze dnia, przez 365 dni w roku. To wpływa na doskonały, optymalny klimat w pomieszczeniu, na lepsze samopoczucie. Jeśli dodamy do tego, że w pomieszczeniach spędzamy zdecydowanie najwięcej czasu (ogólnie ponad 70%), to zobaczymy, że te korzyści są nie do przecenienia.

Jednak, gdy dochodzi do decyzji, musimy zdecydować się na jeden. W naszej opinii lepszą opcją jest Alnor HRU-WALL, gdyż oferuje szereg najważniejszych korzyści:

  • wysoki odzysk energii i wilgoci,
  • doskonałą, świetnie przystosowaną konstrukcję wymiennika, dzięki czemu świeże oraz wylotowe powietrze nie ulega zmieszaniu,
  • wysokiej jakości filtry,
  • wentylatory przeznaczone do wydajnej pracy,
  • by-pass, przez co rekuperator może pracować w różnych warunkach klimatycznych,
  • poza tym to prosta konstrukcja, do której łatwo zamontować podzespoły.

Co ważne, firma Alnor zapewnia kompletną ofertę instalacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, tak więc każdy klient może kupić wszystko w jednym miejscu, mając pewność, że są to produkty sprawdzone i niezawodne. Dostępne są więc kanały i kształtki o przekroju okrągłym, przewody elastyczne nieizolowane i izolowane, galanteria wentylacyjna (nawiewniki, zawory wywiewne, zawory nawiewne), wyrzutnie, czerpnie, wszelkie najważniejsza akcesoria montażowe - zawieszenia, profile, pręty, izolacje i elementy uszczelniające. Istotne jest także to, że Alnor to prężnie rozwijająca się polska firma, posiadająca nowoczesny park maszynowy, gwarantująca wysoką jakość oferowanych produktów.

Decyzja jest zawsze indywidualna, trzeba wziąć pod uwagę wszystkie “za” i “przeciw”, niemniej naszym wyborem jest Alnor HRU-WALL i do tego samego zachęcamy Państwa.

Artykuł sponsorowany

Komentarze

  • Piotr 2017-12-09T00:26:30Z

    Aby przekonać się w praktyce jak jest na prawdę, zakupiłem w zeszłym roku dwa rekuperatory HRU-WALL i zainstalowałem je w domu w którym obecnie mieszkam. Po roku użytkowania muszę stwierdzić, że wszystko działa jak należy. Moje założenia się potwierdziły. Rekuperatory działają skutecznie i bezobsługowo. Od momentu ich zainstalowania nie musimy już wietrzyć pomieszczeń w których się znajdują a powietrze jest zawsze świeże. Z moich pomiarów wynika, że ich sprawność przekracza 80%. W zimie nie występuje zjawisko skraplania wody czego się obawiałem. Jedyna wada jaką stwierdziłem to dosyć głośna praca na drugim i trzecim biegu co niektórym osobom może przeszkadzać, zwłaszcza w sypialni. Mi udało się ten mankament całkowicie wyeliminować i teraz sobie słodko śpimy nawet przy trybie wietrzenia w lecie. :) Podsumowując, ja zdecydowanie polecam. Pozdrawiam

    • adam 2018-09-12T16:15:16Z

      Witam jak pan wyciszył ten rekuperator? zamontowałem go w sypialni i trochę jest głośny

      • Piotr 2018-09-16T22:30:19Z

        Witam, wykorzystałem fakt, że sypialnię mamy na poddaszu. Wpadłem na pomysł żeby rekuperator zamontować w ścianie szczytowej nad stropem poddasza. Do rekuperatora od strony wewnętrznej dorobiłem nakładkę z rury fi 150 do której podłączyłem krótki kanał wentylacyjny zakończony anemostatem w suficie sypialni. Kanał musi być koniecznie elastyczny, w sztywnym powietrze wpada w wibracje co powoduje hałas. Efekt jest taki, że na pierwszym i drugim biegu rekuperator jest praktycznie niesłyszalny, a na trzecim biegu słychać tylko przyjemny szum przepływającego powietrza. Pozdrawiam

    • mrwysocki@gmail.com 2017-12-03T00:29:50Z

      Witam. Jestem na etapie projetu domu jednorodzinnego, który zamierzam wybudować. Jeśli chodzi o wentylację to poważnie rozważam Alnor HRU-WALL. Czy ktoś to ma już zainstalowane i używa i może powiedzieć jak sprawdza się w praktyce? Czy to każdego pomieszczenia potrzeba kupić jeden lub dwa (jeśli większe pomieszczenie) rekuperatory Alnor HRU-WALL? A co pomieszczeniami, których żadna ze ścian nie jest ścianą zewnętrzną domu (łazienka w środku domu bez okien)? Z góry dziękuję za pomoc i odpowiedzi. Łukasz

      • wiesław 2018-03-20T14:25:19Z

        Witaj rekup.ściennych nie montuje się w kuchni i łazienkach ja też wybrałem Alnor bo jest cichy będzie w większości pracował na I biegu szczególnie w nocy zamontuj jak najdalej od łóżek ,ważne jest zamontować drzwi z szczeliną 1 cm lub z nawiecznikami dla poprawy wentylacji między pokojami w Googlach wpisz >rekup. Helios KWL EC 45.Istpol pokazali schemat montażu rekup.mój sąsiad obyw.Niemiec ma 5 sztuk i jest bardzo zadowolony

        • Piotr 2017-12-09T00:06:19Z

          Witam. Ja budowę rozpoczynam w marcu. Długo zastanawiałem się nad rozwiązaniem sposobu wentylacji domu i mój wybór padł ostatecznie na rekuperację zdecentralizowaną. Takie rozwiązaniem ma dla mnie kilka istotnych zalet: bardzo łatwa instalacja i serwis (bez problemu można zrobić to samemu), brak w domu sieci kanałów (ze względów higienicznych moja żona wyraziła kategoryczny sprzeciw :)), możliwość wykonania sterowania centralnego, bardzo dobra sprawność (sprawdziłem w praktyce) i przede wszystkim montaż takiego systemu ma uzasadnienie ekonomiczne w przeciwieństwie do rekuperacji tradycyjnej (dużo niższe koszty instalacyjne i eksploatacyjne). W sieci znalazłem dużo negatywnych opinii na temat rekuperacji decentralnej ale zauważyłem, że pochodzą one głównie od osób, które takich urządzeń nigdy nie używały. cdn.