Porównanie oferty rozkładanych stołów drewnianych do jadalni
Stół jest bardzo ważnym elementem wyposażenia domu. Niezależnie od tego, czy posiadamy przestronną jadalnię, czy jedynie kilka metrów wydzielonych w salonie, wybór odpowiedniego stołu będzie decydował o wyglądzie całego wnętrza i jego funkcjonalności.
Jak wybrać odpowiedni stół?
Przede wszystkim musimy dopasować go do potrzeb i ilości domowników. Dlatego bardziej powinniśmy kierować się względami praktycznymi, aniżeli estetycznymi. Jeżeli ma być to stół dla dużej rodziny, zwróćmy uwagę na jego wymiary, a szczególnie szerokość. W przypadku, gdy potrzebujemy sporej ilości miejsc, ale nie posiadamy zbyt wiele miejsca, warto zdecydować się na stół rozkładany: z wkładkami lub rozsuwany. Jeżeli natomiast stół będzie umieszczony w części salonu, estetyka jest równie ważna. Jak zatem pogodzić obie te funkcje, czyli wygląd i praktyczność? Zobaczcie poniższe zestawienie stołów drewnianych, które są zarówno funkcjonalne jak i mogą być niezastąpioną ozdobą wnętrza. Każdy z nich zaprojektowany został dla innej ilości osób, a poszczególne modele różnią się także systemem rozkładania.
Stół Vento z dostawkami
Stół drewniany z kolekcji Vento z powodzeniem sprawdzi się w salonie i jadalni. Wyposażony został w bardzo łatwy i szybki sposób rozkładania, czyli dostawki. Dzięki nim w prosty sposób możemy zmienić go w duży stół, mieszczący od 4 do 14 osób – w zależności od wybranego wariantu. Stylistyka stołu utrzymana jest w minimalistycznym charakterze. Wpływają na to proste kształty i brak zbędnych detali. Tym, co nadaje charakteru, jest wyraźne usłojenie, dzięki któremu mebel doskonale sprawdzi się zarówno we wnętrzach nowoczesnych jako element urozmaicający aranżację, jak i w stylu rustykalnym czy skandynawskim.
Stół Vento dostępny jest w wielu wariantach wymiarowych, począwszy od 90 cm długości, po 200 cm. Dostawki są umocowane w tym modelu na wspornikach drewnianych znajdujących się na dwóch przeciwległych końcach blatu, dzięki czemu rozkładanie nie wymaga zdejmowania zastawy ze stołu. Po rozłożeniu mebel zyskuje nawet dwukrotnie większą powierzchnię, jak widoczne jest to na poniższych wizualizacjach.
Stół Seti z rozsuwanym blatem
Kolejny model – stół Seti - wyposażony jest w inny system rozkładania, który umożliwia znaczne powiększenie powierzchni blatu. Producent wyposażył ten mebel w synchroniczne prowadnice z hamulcem. Dodatkowo stół posiada wkładki, które mogą być stosowane oddzielnie, dzięki czemu mamy możliwość indywidualnego dobrania stopnia rozsuwania. Jeżeli nie chcemy używać wkładek, możemy ukryć je w oskrzyni, gdzie stają się właściwie niewidoczne. Dodatkowo stół wzmocniony został metalowymi kątownikami, dzięki czemu konstrukcja jest bardzo stabilna.
Stylistyką model ten przypomina poprzedni (Vento), jednak wyróżnikiem jest z pewnością zaokrąglone zwieńczenie nóg stołu, które dodaje lekkości. Stół Seti najlepiej sprawdzi się w aranżacjach eleganckich, a nawet luksusowych. Dzięki wyraźnemu usłojeniu podkreślonemu przez niejednolity koloryt drewna, może być wykorzystany jako element ocieplający chłodne wnętrza.
W porównaniu do poprzedniego modelu, stół ten ma mniejszy zakres wymiarowy. Dostępny jest w trzech wariantach o długości 135, 165 i 195 cm, a pomieści od 6 do 14 osób. Na poniższych wizualizacjach widoczny jest wygląd stołu przed i po rozłożeniu.
Stół Vinci – rozkładany asynchronicznie
Stół Vinci zaprojektowany został w klasycznej stylistyce, z akcentem na solidność wykonania i materiału. Podkreślają to masywne nogi, gruby blat i wyraźne łączenia drewna na całej powierzchni. Porównując do wcześniej opisywanych modeli, ten sprawdzi się w największej liczbie aranżacji, począwszy od tradycyjnych, dworkowych czy rustykalnych, po nowoczesne i minimalistyczne.
Ten model jest idealny dla osób uwielbiających spotkania towarzyskie. Dzięki dołączonym do zestawu dostawkom może osiągnąć aż 5,5 metrów długości, dzięki czemu przy stole zmieści się nawet 30 osób! W porównaniu z poprzednimi modelami, ten jest zdecydowanie najbardziej funkcjonalny, jeżeli często potrzebujemy tak wielu miejsc. Co ważne, gdy stół o tym wariancie wymiarowym jest złożony, pomieści i tak sporą liczbę osób – nawet 10. Jeżeli jesteśmy posiadaczami mniejszych pomieszczeń, gdzie nie zdołamy ustawić stołu powyżej 160 cm długości, możemy wybrać najmniejszy wariant tego modelu, który złożony mieści 6 osób, a po rozłożeniu aż 18.System rozsuwania stołu umieszczony jest po jego obu stronach. Wraz z blatem rozsuwa się także oskrzynia mebla. Dzięki solidnym, masywnym nogom, cała konstrukcja jest bardzo stabilna, nawet po rozłożeniu do prawie 6 metrów. Dodatkowo blat wzmocniony został trzema warstwami, dzięki czemu i ten element mebla nie będzie niestabilny. Poniższe wizualizacje przedstawiają stół przed i po rozłożeniu.
Podsumowując, mniej licznym rodzinom z powodzeniem wystarczy stół taki jak Vento czy Seti, które zajmują niewiele miejsca, gdy są złożone. Z drugiej strony są na tyle funkcjonalne, że nie zawiodą, gdy przy stole pojawi się więcej gości. Ostatni z modeli – Vinci – to propozycja dla szczęśliwych posiadaczy większych przestrzeni oraz organizujących duże spotkania towarzyskie. Taki stół doskonale sprawdzi się podczas urządzania przyjęć czy uroczystych obiadów.
Powyższe przykłady dowodzą, że podobne estetycznie stoły mogą mieć całkowicie inne funkcjonalności. Dlatego podczas wyboru tego mebla kierujmy się przede wszystkim względami praktycznymi.