Pracownia komputerowa w domu jednorodzinnym

Osoby pracujące w domu przed komputerem potrzebują wygodnego stanowiska, które umożliwi wygodne użytkowanie nawet przez kilka godzin. Ważne są nie tylko właściwe wymiary biurka i krzesło zapewniające komfort podczas siedzenia, ale także zachowanie odpowiednich odległości od sprzętów.

Miejsce do pracy przy komputerze powinno być starannie przemyślane. Właściwie dopasowane biurko oraz krzesło zapewnią wygodę i pozwolą uniknąć bólu kręgosłupa i mięśni grzbietu. Z tego powodu warto zainwestować w odpowiednie meble, których ergonomia umożliwi nam komfortową pracę nawet przez kilka godzin. Przestrzeń powinna być dostosowana do potrzeb domowników i tak zaplanowana, by możliwe było swobodne poruszanie się.

Przede wszystkim wygodne biurko

Niezwykle istotny jest kształt biurka. Tradycyjne biurko prostokątne będzie odpowiednie, gdy pracujemy przy komputerze krótko i sporadycznie. Jego wielkość powinna być taka, by możliwe było rozłożenie wszystkich potrzebnych akcesoriów przy zachowaniu wolnego miejsca do swobodnej pracy. Takie biurko można ustawić przy ścianie zarówno dłuższą krawędzią, jak i krótszą. Więcej wygody zapewni nam biurko prostokątne profilowane z łukowatą wnęką od strony fotela. Takie rozwiązanie umożliwi przysunięcie krzesła i wygodne oparcie łokci na blacie stołu. Jeśli planujemy urządzić kącik komputerowy w rogu pokoju, dobrze w tej sytuacji sprawdzi się narożne biurko z wyprofilowaną przednią krawędzią. Ustawiając monitor w narożniku, zapewnimy odpowiednią odległość oczu od

ekranu. Pozostałą przestrzeń można wykorzystać jako miejsce na niezbędne przybory. Nie powinniśmy zapominać o miejscu na klawiaturę. Mniejszym obciążeniem dla kręgosłupa będzie, jeżeli położymy ją na biurku, nie zaś na wysuwanej półce. Jeśli biurko ma stać w pokoju dziecięcym, warto przemyśleć zakup mebli, które będą rosły w miarę rozwoju dziecka. Dzięki regulowanej wysokości nóżek będziemy mogli podnieść blat w razie potrzeby. Odpowiednia wysokość blatu powinna umożliwiać naturalne położenie rąk, a więc takie, by kąt między ramieniem a przedramieniem był prosty. Standardowa wysokość blatu to 72–75 cm, przy czym wysokie osoby mogą wybrać biurka o wysokości nawet 80–85 cm.

Odpowiednie ustawienie monitora

Praca przy komputerze będzie mniej męcząca, jeśli ustalimy odpowiednie ustawienie monitora. Popularne do niedawna nadstawki na biurko powodowały, że monitor stał za wysoko. Przy ustawianiu go na biurku należy pamiętać, by górna jego krawędź znajdowała się na wysokości wzroku. W przypadku gdy z komputera korzysta więcej osób, dobrze będzie zapewnić możliwość regulowania ustawienia wysokości monitora. Poza wysokością ważna jest odpowiednia odległość od oczu. Aby uniknąć późniejszych kłopotów ze wzrokiem, powinniśmy ustawić monitor w odległości 40–75 cm.

Krzesło z regulowaną wysokością

Od biurka ważniejszy może się okazać wybór wygodnego krzesła. Aby możliwe było dostosowanie krzesła do wzrostu użytkownika, powinno ono mieć regulowaną wysokość siedziska, wysokość oparcia, a także regulowany poziom wychylenia oparcia. Wysokość siedzenia powinna wynosić 38–55 cm. Należy zwrócić uwagę, by stopy swobodnie spoczywały na podłodze, a między udem i łydką był zachowany kąt prosty. Dobre będzie krzesło wyposażone w wyściełane siedzenie, miękkie oparcie i z wyściełanymi podłokietnikami, które nie będą utrudniały przysunięcia krzesła do blatu biurka. Mechanizm obrotowy pozwoli nam na szybką i łatwą zmianę pozycji bez konieczności obracania ciała. Jeśli krzesło jest na kółkach, powinny one mieć blokadę, która zapewni stabilną pozycję przy biurku.

Właściwe oświetlenie miejsca pracy

Oprócz wygodnych mebli powinniśmy zadbać o właściwe oświetlenie poprzez zlokalizowanie pokoju do pracy względem stron świata. Najlepsze będzie usytuowanie pokoju komputerowego od północy lub wschodu, by promienie słoneczne nie przeszkadzały w korzystaniu z komputera. Aby nie odbijały się od powierzchni ekranu, monitor powinien stać bokiem lub tyłem do okna. W przeciwnym razie konieczne będzie zamontowanie odpowiednich rolet w oknach.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.