Program „Mieszkanie dla młodych” ma zastąpić „Rodzinę na swoim”

Program „Rodzina na swoim” ma wygasnąć z końcem 2012 roku, lecz w jego miejsce rząd przygotował kolejny program o nazwie „Mieszkanie dla młodych”, który ma wejść w życie w połowie 2013 roku. Zgodnie z warunkami nowego programu rząd będzie dopłacał młodym rodzinom i singlom co najmniej 10 procent wartości kredytu na zakup mieszkania do 75 metrów kwadratowych.

Uwaga! Ostatni nabór programu „Mieszkanie dla młodych” zakończył się 3 stycznia 2018 roku. Tym samym wyczerpał się także limit środków przeznaczonych na realizację programu. Jak zapowiedział z początkiem stycznia 2018 roku minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk, alternatywą dla MdM będzie wprowadzenie programu Indywidualnych Kont Mieszkaniowych. Ponadto do końca 2017 roku podpisano 77 umów intencyjnych z samorządami w ramach realizacji programu Mieszkanie Plus. Porozumienia z gminami mają prowadzić do powstania ok. 6 tys. mieszkań.

Odbiorcy programu

Rządowy program „Mieszkanie dla młodych" zgodnie z zapowiedziami ma wejść w życie w lipcu 2013 roku. Będzie on skierowany do małżeństw, w których młodszy z małżonków nie przekroczy 35. roku życia, oraz singli w wieku do 35 lat. Mogą oni liczyć na 10 procent jednorazowej dopłaty do kredytu hipotecznego.

Nowy program w przeciwieństwie do wygasającej „Rodziny na swoim" zawiera „komponent prorodzinny". Oznacza to tyle, że ewentualne kolejne dopłaty będą zależały od liczby dzieci w rodzinie. A zatem z państwowych dopłat będą mogły skorzystać także rodziny z dziećmi. W przypadku gdy rodzina ma dziecko lub dzieci, może uzyskać dodatkowo 5 procent wartości kredytu. Poza tym jeśli rodzinie posiadającej mieszkanie z takim dofinansowaniem urodzi się przez pierwszych 5 lat trzecie lub kolejne dziecko, rodzina będzie mogła uzyskać dodatkowe 5 procent dofinansowania do wartości kredytu hipotecznego. Resort szacuje, że z programu może skorzystać 36 tysięcy rodzin rocznie.

Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej podkreśla, że w programie „Mieszkanie dla młodych" dzięki temu, że mniejszy będzie zaciągnięty kredyt, niższe będą też kwoty odsetek do spłacenia.

Nowy program oparty na „Rodzinie na swoim"

Głównym warunkiem programu „Mieszkanie dla młodych" ma być to, że dofinansowaniem zostaną objęte jedynie mieszkania z rynku pierwotnego. Według ministerstwa takie działanie pobudzi rynek deweloperski. Nowe mieszkanie musi jednak spełniać dodatkowe wymaganie – powierzchnia lokalu objętego dopłatą nie może przekraczać 75 metrów kwadratowych.

Warto podkreślić, że koszt odtworzenia metra kwadratowego mieszkania będzie określany przez wojewodów – podobnie jak w wygasającym programie „Rodzina na swoim". Zatem należy wnioskować, że będzie różny dla wszystkich województw.

Start programu

Ministerstwo zapowiada, że program ma wystartować w lipcu 2013 roku, lecz jeśli nie uda się wszystkiego przygotować do tego czasu, rozpoczęcie programu będzie trzeba przenieść na początek 2014 roku. Resort wylicza, że program początkowo będzie kosztował ok. 600–700 milionów złotych, zaś w kolejnych latach 1 miliard złotych rocznie. Program ma być sfinansowany z likwidacji zwrotu podatku VAT za materiały budowlane, która wchodzi w życie już z dniem 1 stycznia 2013 roku.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.