Projekt domu z poddaszem do adaptacji

Dom z poddaszem do adaptacji to rozwiązanie kompromisowe między domem parterowym a budynkiem dwukondygnacyjnym. Projekty takich domów na ogół zakładają, że na parterze będzie znajdować się cała część dzienna i nocna, zaś poddasze pozostanie otwartą przestrzenią, przeznaczoną do dowolnej aranżacji, zgodnie z indywidualnymi potrzebami inwestora.

Ogromną zaletą projektów z poddaszem do adaptacji jest możliwość etapowania inwestycji – poddasze może zostać wykończone w dowolnym momencie, nawet kilka lat po zagospodarowaniu parteru. - Takie projekty są często wybierane przez młodych ludzi planujących powiększenie rodziny. Rozplanowanie wszystkich pomieszczeń na jednym poziomie to wręcz modelowe rozwiązanie dla par z małymi dziećmi – parterowy układ zapewnia najmłodszym bezpieczeństwo, zaś rodzicom ułatwia opiekę nad swoimi pociechami. Gdy dzieci dorosną, warto pomyśleć o zagospodarowaniu poddasza. Nastolatki często poszukują atrakcyjnej przestrzeni, która zapewni im prywatność i chociaż częściową niezależność od rodziców. Pokoje na poddaszu to doskonały pomysł, aby zapewnić dorastającym dzieciom niezbędną dozę intymności. Można też zastosować odwrotny podział i przestrzeń poddasza przeznaczyć do wyłącznej dyspozycji rodziców – podpowiada architekt Grzegorz Syrek.

Projekt domu Flo

Dla osób opiekujących się rodzicami

Projekt z poddaszem do późniejszej adaptacji to także doskonała opcja dla inwestorów, którzy zamierzają w przyszłości zaopiekować się rodzicami. Seniorom zapewne wygodniej będzie na parterze, zaś młodsza para będzie mogła urządzić na poddaszu wygodną sypialnię wraz z własną łazienką i garderobą.

Dla gości

Jeśli w domu często pojawiają się goście, np. córka z własną rodziną, warto pomyśleć o przekształceniu poddasza w komfortową strefę dla przyjezdnych. - To bardzo korzystne rozwiązanie, gdyż w sezonie zimowym takie pomieszczenia wymagają ogrzewania tylko podczas pobytu gości. Istnieje jeszcze jedna zaleta takiej opcji – nieogrzewane i dobrze zaizolowane poddasze tworzy strefę buforową, dzięki której ucieczka ciepłego powietrza zostaje ograniczona, a dom nie wychładza się tak szybko – dodaje arch. Grzegorz Syrek.

Projekt domu Alan IV G2 MULTI-COMFORT

Dla przedstawicieli wolnych zawodów

Przestrzeń poddasza sprawdzi się także, jeśli jeden z domowników wykonuje wolny zawód i potrzebuje wyciszonego miejsca do pracy. Poddasze znakomicie nadaje się do zorganizowania gabinetu czy pracowni. W obu wypadkach należy zadbać o prawidłowe oświetlenie.

Dla rozrywki

Część inwestorów przeznacza poddasze na siłownię, pokój rekreacyjny, mini-kino lub tradycyjnie, przynajmniej tymczasowo, organizuje tam strych. Duża przestrzeń pozwala na przechowanie najrozmaitszych sprzętów – od nieużywanych mebli i sezonowego sprzętu sportowego po dziecięce zabawki i ubrania.

Projekt domu Gilbert G2

O czym warto pamiętać?

Sposób zagospodarowania poddasza w dużej merze zależy od potrzeb i wyobraźni inwestora. - Otwarta przestrzeń umożliwia dowolne podzielenie i zaaranżowanie tej powierzchni mieszkalnej. Wachlarz możliwości jest ogromny – od sypialni, przez gabinet, pokój dla gości, aż po siłownię i standardowy strych z suszarnią – podsumowuje architekt.