Projekt małego domu – dlaczego warto wybrać niewielki dom zamiast mieszkania?

Dom jednorodzinny zamiast niewielkiego mieszkania w centrum miasta to doskonała alternatywa dla osób dysponujących ograniczonym budżetem. Na takie rozwiązania decydują się najczęściej osoby, które chcą mieć dom wolnostojący, zaprojektowany według własnych upodobań, w stosunkowo niskiej cenie.

 

Poznaj 4 powody dla których warto zbudować niewielki dom poza miastem
Poznaj 4 powody dla których warto zbudować niewielki dom poza miastem

 

Wiele osób argumentuje swój wybór przede wszystkim mniejszymi rachunkami za prąd, możliwością posiadania ogrodu oraz życia zgodnie z naturą. Zatem, dlaczego warto wybrać niewielki dom zamiast mieszkania w mieście?

Dlaczego projekty małych domów są aż tak popularne?

Większość osób chce zamieszkać w niewielkim domu na obrzeżach ze względu na dobre położenie działek oraz wysoką ekonomię użytkowania. Na taki ruch zazwyczaj decydują się młode małżeństwa, które chcą kupić dom, ale przerasta ich utrzymanie klasycznej nieruchomości jednorodzinnej pod względem czystości i wysokości rachunków za prąd oraz wodę. Projekty małych domów mieszczą się pomiędzy 100 a 150 m2 powierzchni. Są idealne dla maksymalnie czteroosobowych rodzin.

Czy i dlaczego warto zdecydować się na budowę niewielkiego domu poza miastem?

Niewielkie domy poza miastem cechuje wysoka ekonomia i stosunkowo niska cena w porównaniu do mieszkania kawalerki w ścisłym centrum. Ze względu na niewielką przestrzeń użytkową - nieruchomość może zostać zaaranżowana unikalnym wyposażeniem. Jakie są zalety posiadania niewielkiego domu poza miastem?

  • tańsza eksploatacja – mniejsze rachunki za wodę i ogrzewanie;
  • ułatwione przemieszczanie się – brak zbędnych korytarzy pomiędzy pokojami;
  • ekonomia – małe domy ze stosunkowo niewielką powierzchnią użytkową są tańsze i bardziej praktyczne.

 

Niewielki projekt funkcjonalnego domu
Niewielki projekt funkcjonalnego domu

 

Zaawansowanie projektu domu wolnostojącego o niewielkiej przestrzeni użytkowej zależy przede wszystkim od możliwości finansowych przyszłych właścicieli. Wybór może paść na jedną z czterech opcji. Są to m.in.:

  • mały dom bez garażu – dobry wybór w przypadku ograniczonego budżetu (samochód można postawić na podjeździe);
  • mały dom z garażem – komfortowa opcja dla osób posiadających jeden lub dwa samochody;
  • dom z poddaszem – projekt można zmieścić na bardzo małej działce;
  • dom parterowy – o wiele bardziej budżetowa opcja niż dom z poddaszem.

W trakcie planowania projektu domu wolnostojącego o ograniczonej powierzchni, należy zwrócić uwagę na zawartość bryły oraz prosty układ zadaszenia. Przejścia pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami powinny być uproszczone, a w przypadku domu z poddaszem – warto, żeby schody były umiejscowione w odpowiednim miejscu (centralna lokalizacja).

Częstym wyborem są nieruchomości z podziałem na strefę dzienną oraz nocną. Ze względu na niewielką powierzchnię mieszkalną, należy również zadbać o prawidłowe grupowanie pokoi, aby ułatwić funkcjonowanie domownikom (np. kuchnia + spiżarnia, sypialnia + garderoba, salon + kuchnia).

 

Niewielki domek z przeszkleniami - nowoczesny i funkcjonalny
Niewielki domek z przeszkleniami - nowoczesny i funkcjonalny

 

Jakie są wady mieszkania poza miastem?

Największą, a zarazem najbardziej oczywistą wadą mieszkania poza miastem są utrudnienia komunikacyjne. Niekiedy dojazd do pracy może zajmować nawet 2 godziny w jedną stronę, a zakorkowane wylotówki z samego rana mogą wydłużyć ten czas o kolejne kilkanaście minut przed i po pracy. Wiele osób rezygnuje z mieszkania poza miastem ze względu na koszty dojazdu oraz czas podróży.

Co więcej, tereny podmiejskie wyróżniają się ubogą infrastrukturą (brak kin, klubów, basenów, sal koncertowych, teatrów, hal sportowych). Należy jednak traktować to z przymrużeniem oka, ponieważ każdy obszar podmiejski się rozwija i niewykluczone, że w krótkim czasie powstaną dodatkowe miejsca, zaspokajające potrzeby mieszkańców.

Niewielki dom poza miastem – 4 powody, dla których warto!

Życie w mieście ma swoje plusy i minusy. Zdecydowanie więcej jest korzyści przemawiających za osiedleniem się w ścisłym centrum danej miejscowości, jednak warto mieć świadomość, kiedy i dlaczego wybudowanie niewielkiego domu poza miastem opłaca się bardziej, niż zakup mieszkania w samym sercu miasta. Zatem, jakie są 4 powody, dla których warto zamieszkać poza miastem?

1. Możliwości finansowe

Możliwości finansowe to główny czynnik, który wpływa bezpośrednio na decyzję o miejscu budowy domu. Porównując ceny nieruchomości na obrzeżach miasta, a także w jego ścisłym centrum, można wywnioskować, że cena 3-pokojowego mieszkania w Krakowie, w porównaniu do działki mieszkalnej w woj. małopolskim na terenach podmiejskich (biorąc pod uwagę budowę i aranżację domu i mieszkania) plasuje się podobnie (różnica w cenie to maksymalnie 10-15 tysięcy złotych).

 

Projekt jednorodzinnego domu
Projekt jednorodzinnego domu

 

2. Powierzchnia użytkowa

Powierzchnia użytkowa wewnątrz domu jednorodzinnego, w porównaniu do mieszkania o identycznych wymiarach może się znacznie różnić. Podczas budowy apartamentowców, deweloperzy nie uwzględniają spiżarni, gabinetu, pralni, drugiej łazienki, a nawet garderoby. Pomimo tych samych gabarytów - w domu jednorodzinnym można zmieścić więcej, a co najważniejsze, balkon można zastąpić tarasem lub ogrodem!

3. Własny ogród

Własny ogród zapewnia domownikom o wiele większą prywatność niż balkon w mieszkaniu. Dodatkowo, na tarasie lub w ogrodzie można bez problemu rozpalić grilla, nie przeszkadzając żadnemu z sąsiadów, a w apartamencie byłoby to po prostu niemożliwe.

4. Życie w zgodzie z naturą

Kontakt z naturą znacząco poprawia samopoczucie i dodaje energii do działania. Domy jednorodzinne na obrzeżach miasta wyróżniają się tym, że właściciel może wyjść za drzwi i cieszyć się świeżym powietrzem. W blokowiskach natomiast brak zieleni i widok na inne budynki, oraz zatłoczone samochodami ulice to norma. Pamiętajmy - kwiatki na balkonie nigdy nie zastąpią bujnej zieleni obok domu jednorodzinnego.

 

Możliwości finansowe to główny czynnik, który wpływa bezpośrednio na decyzję o miejscu budowy
Możliwości finansowe to główny czynnik, który wpływa bezpośrednio na decyzję o miejscu budowy

 

5. Energooszczędne rozwiązania

W trakcie budowy domu można zdecydować się na energooszczędne rozwiązania, które w przyszłości poskutkują znaczącym obniżeniem kosztów. W tym celu należy zaopatrzyć się w pompy ciepła oraz panele fotowoltaiczne. Wyróżniają się one wyższym kosztem od tradycyjnych systemów grzewczych, aczkolwiek taka inwestycja zwróci się w przeciągu kilkunastu lat. Wadą mieszkania jest fakt, iż należy się przystosować do sposobu grzewczego zastosowanego przez dewelopera, co nie wszystkim może odpowiadać.

Projekt małego domu – dlaczego warto wybrać niewielki dom zamiast mieszkania w mieście? Podsumowanie

Ze względu na polepszające się warunki życia poza miastem – mieszkanie z dala od ścisłego centrum staje się coraz bardziej popularne. Niezmienny zostaje fakt, iż na tereny podmiejskie przeprowadzają się osoby, które mają ograniczony budżet, a chcą spróbować życia w domu jednorodzinnym, nawet kosztem czasochłonnych dojazdów. Warto jednak pamiętać, że infrastruktura cały czas się polepsza i obecność żłobków, przedszkoli oraz szkół jest teraz na porządku dziennym.

Komentarze

  • Seniorka 2021-08-03T15:17:03Z

    Niestety dla seniora malutki domek tak, ale mieszkanie za miastem to brak apteki, sklepów, lekarza, szpitala, banku itp. Opcja super, bo nie trzeba chodzić po schodach, ale z braku opcji j. w. nierealne.