Projekty wygodnych domów parterowych: wszystko na jednym poziomie

Można się sprzeczać, czy dom parterowy jest lepszy lub gorszy od domu piętrowego lub z poddaszem. Jedno natomiast jest pewne: w domu bez schodów komunikacja jest o wiele łatwiejsza. Takie domy są idealne dla rodzin wielopokoleniowych, gdzie seniorzy mogą poruszać się po całym budynku bez przeszkód. To również świetne rozwiązanie dla rodzin z małymi dziećmi.

Projekty domów parterowych
Projekty domów parterowych

Brak schodów daje sporą gwarancję bezpieczeństwa najmłodszych. Opiekunowie mogą zatem dać swoim dzieciom więcej swobody przy samodzielnym poruszaniu się w domu. W takich domach również komunikacja jest ułatwiona. Dzięki bliskości na jednym poziomie strefy dziennej i nocnej rodzice – będąc nawet w salonie – mogą z powodzeniem kontrolować to, co robią ich dzieci we własnym pokoju. Niezaprzeczalnym atutem jest także pełna dostępność całej powierzchni budynku dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej lub nawet niepełnosprawnych. To bardzo ważne, gdy chcemy zamieszkać ze starszymi rodzicami lub gdy budujemy dom „na całe życie”.

Niezaprzeczalnym atutem domów parterowych jest pełna dostępność całej powierzchni budynku dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej lub nawet niepełnosprawnych.

Poniżej przedstawiamy Państwu projekty domów, które zaplanowano na jednym poziomie. Naszym zdaniem to jedne z najlepiej zaprojektowanych domów jednorodzinnych tego typu, ze względu na umiejętne wykorzystanie przestrzeni i ciekawy podział na strefy.

Projekt domu Daniel II G1 (120,58 m²)

   

Projekt z powyższego zdjęcia to propozycja domu dla 4-osobowej rodziny. Ze względu na liczne przeszklenia, jego wnętrza są świetnie doświetlone i zyskują nowoczesnego charakteru. Strefy domu są tutaj wyraźnie oddzielone – dzienną od nocnej oddziela mały korytarz.

Na strefę dzienną składa się stosunkowo niewielki, ale ustawny salon połączony z jadalnią i kuchnią. W kuchni zaplanowano wyspę, która nieformalnie oddziela to pomieszczenie od pozostałej części dziennej.

Projekt domu Emi (92,9 m²)

   

Ten projekt domu posiada bardzo uproszczoną komunikację między pokojami. Strefy są tutaj wyraźnie oddzielone: w prawym skrzydle znajduje się część nocna, z lewej reprezentacyjna. Projekt przeznaczony jest dla 4-osobowej rodziny.

Strefa dzienna posiada liczne przeszklenia urozmaicające bryłę domu z zewnątrz oraz same wnętrza. Mimo nowoczesnego układu architekci zaplanowali tutaj właściwie zamkniętą kuchnię (lub inaczej – półotwartą). Ponadto w salonie umieszczono kominek, który prowadzi do wnętrza odrobinę przytulności.

Projekt domu Decyma 6 (148,5 m²)

   

Propozycja domu dla 5-osobowej rodziny. W projekcie zaplanowano dodatkowo dwustanowiskowy garaż. Układ domu jest bardzo czytelny. Po prawej stronie znajdziemy zaplecze gospodarcze i sypialnie, po lewej natomiast część dzienną.

Strefa reprezentacyjna rozplanowana jest w jednym poziomie, gdzie do każdej jej części mamy swobodny dostęp z holu. Przeszklenia w salonie dodatkowo powiększają optycznie przestrzeń.

Projekt domu Aktywny D23 (127,96 m²)

   

Projekt domu o nietypowym układzie na planie prostokąta. Po wejściu do domu właściwie od razu trafiamy do najbardziej reprezentacyjnej części, czyli otwartego na jadalnię i kuchnię salonu. Strefa ta jest świetnie doświetlona przez nowoczesne przeszklenia.

Dużym atutem tego projektu jest dostęp ze wszystkich pokoi bezpośrednio do ogrodu. W domu zrealizowanym według projektu z powyższego zdjęcia, z powodzeniem może zamieszkać 5-osobowa rodzina.

Projekt domu Rafael (75,37 m²)

   

Niewielki i przytulny domek parterowy. Przeznaczony jest dla 3-osobowej rodziny. Z racji prostej konstrukcji, dwuspadowego dachu, braku garażu oraz małej powierzchni, budowa takiego domu będzie stosunkowo tania i łatwa.

Wnętrza są tutaj czytelnie rozplanowane na dwie części. W salonie, z którego można wyjść na taras, umieszczono klimatyczny kominek. To pomieszczenie jest otwarte także na jadalnię i kuchnię. Strefa nocna posiada indywidualne wejście, oddzielające ją od pozostałej części domu. Zapewni to mieszkańcom prywatność i intymność.

Projekt domu Luzzi II Termo (137,28 m²)

   

Projekt o bardzo oryginalnym układzie wnętrz. W części centralnej bowiem zaplanowano część sanitarną, do której dostęp jest z każdego miejsca budynku. To jednocześnie świetne rozwiązanie podziału stref domu.

Po lewej stronie znajdziemy część nocną, po prawej kuchnię i jadalnię, a pośrodku u szczytu planu, salon otwarty na ogród za pomocą przeszkleń. Taki układ zapewni prywatność w całym domu. Dom wybudowany według tego projektu, będzie idealnym miejscem dla 4- lub 5-osobowej rodziny.

Projekt domu Sezam (77,84 m²)

   

Mały, tani w budowie i późniejszej eksploatacji projekt domu parterowego. Mimo niewielkiej powierzchni dom według tego projektu może być zamieszkany przez 4-osobową rodzinę. Dom podzielony został na dwie wyraźnie oddzielone od siebie strefy.

W części nocnej znajdują się 3 sypialnie. Strefę dzienną od nocnej oddziela pomieszczenie gospodarcze z zaplanowaną w nim kotłownią – z tego pomieszczenia jest również wyjście na taras, co ułatwi transport opału do środka. W części dziennej zaplanowano prosty i ustawny salon z otwartą kuchnią i jadalnią.

Projekt domu Przejrzysty D27 (128,7 m²)

   

Nowoczesny projekt domu z płaskim dachem, osadzony na oryginalnym planie. Bryła domu jest urozmaicona pięknymi przeszkleniami, które dodatkowo wprowadzają nowoczesny charakter do wnętrz. W tym projekcie architekci uniknęli powstania niewygodnych wąskich korytarzy, dzięki czemu zasługuje on na szczególną uwagę.

Wnętrza są świetnie rozplanowane. Znajdziemy tutaj mnóstwo miejsca na przechowywanie (dzięki np. garderobie czy schowkom). Dodatkowo strefa nocna stanowi oddzielną część domu, ale nie posiada sztywnej granicy ze strefą dzienną. Ta natomiast jest bardzo przestronna i ustawna. Zaprojektowano tutaj duży salon, równie przestronną kuchnię oraz jadalnię. Dużym atutem jest możliwość wyjścia na ogród z każdego pomieszczenia.

Projekt domu TK 109 (78,8 m²)

   

Kolejna propozycja małego domu taniego w budowie. Dom posiada tradycyjny układ funkcjonalny, gdzie w lewym skrzydle rozmieszczone zostały 3 ustawne sypialnie, w prawym strefa dzienna. Dodatkowym atutem jest zaprojektowany w budynku schowek/pomieszczenie gospodarcze, w którym można urządzić spiżarnię bądź garderobę.

Salon doświetlono pięknymi przeszkleniami wychodzącymi na ogród. Do salonu przynależy półotwarta kuchnia z jadalnią. W salonie zaprojektowano ponadto kominek, który nieformalnie oddziela salon od części jadalnianej.

Projekt domu Favara Termo (73,81 m²)

   

Ostatni z projektów niniejszego zestawienia to dom z dachem wielospadowym, urozmaicającym wygląd zewnętrzny bryły. Dodatkowo na froncie znajduje się klimatyczna weranda w rustykalnym stylu. Graniczy ona z salonem oraz półotwartą kuchnią.

Strefa nocna została zaprojektowana w tym budynku w osi poziomej, a oddziela ją od części dziennej hol przecinający bryłę domu poprzecznie. Dodatkowo w projekcie zaplanowano pomieszczenie gospodarcze i garaż na jeden samochód.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.