Przydomowa ziemianka – wady i zalety piwniczki ogrodowej

Na nowo odkrywana samowystarczalność oraz hobbystyczne ogrodnictwo miłośników przyrody przyczyniają się do tego, że ogrodowe piwnice cieszą się dzisiaj coraz większą popularnością. Są znanym od tysiącleci ekologicznym sposobem przechowywania żywności. Jakie są zalety i wady przydomowej ziemianki? Odpowiadamy!

 

Czym jest ziemianka?
Pinterest
Czym jest ziemianka?

 

Czym jest ziemianka?

Można powiedzieć, że przydomowa ziemianka jest przestrzenią magazynową, której główna cześć znajduje się pod ziemią, i która służy do przechowywania artykułów spożywczych. Szczególnie ogrodnicy-amatorzy chętnie odkrywają na nowo starodawne metody gromadzenia żywności i budują naturalne piwniczki.

W gruncie rzeczy taka ogrodowa piwniczka jest niczym innym jak spiżarnią o doskonałych właściwościach. Podziemna przestrzeń jest zimna, ale bez mrozu i panuje w niej mimo to przy niskiej cyrkulacji powietrza wysoka wilgotność. Dobrze zbudowana ziemianka utrzymuje bez zasilania elektrycznego stałą temperaturę zimą i latem rzędu trzy do ośmiu stopni. Dzięki temu wilgotno-chłodnemu klimatowi proces dojrzewania warzyw i owoców prawie całkowicie ustaje. Wiele gatunków owoców, warzywa kapustne i korzeniowe oraz ziemniaki przez długi czas pozostają w ziemiance apetycznie świeże. Także samodzielnie zrobione przetwory, wino i sok dają się tam doskonale przechowywać.

Zainteresowani mają przy tym szereg możliwości, aby budowę wybranej ziemianki zrealizować. Przede wszystkim trzeba jednak wiedzieć, do jakich celów podziemna spiżarnia ma służyć oraz jak duża powinna być. Na to wszystkie trzeba zwrócić uwagę na etapie planowania spiżarni.

Budowa piwniczki ogrodowej

Przydomowa piwniczka-ziemianka jest szczególnie polecana dla właścicieli dużych działek. Idealne warunki stwarza obszerny ogród położony na północnym zboczu wzniesienia, pagórkowaty albo z lekkim spadkiem terenu. Ale ziemiankę da się zbudować także na płaskim gruncie. Trzeba ją tylko specjalnie wkomponować w otoczenie i wykopać większą ilość ziemi. Tego rodzaju piwnica liczy zwykle wiele metrów kwadratowych i ma tradycyjną formę sklepienia. W wykopanym dole wznosi się najpierw ściany boczne. W klasycznym wariancie stosuje się do tego celu cegły. Alternatywę stanowią laminowane, wzmacniane włóknem szklanym tworzywa sztuczne. Są łatwiejsze w obróbce i dają lepszą izolację. Na bocznych ścianach opiera się wypukłe sklepienie. Gotowa piwnica zostaje na koniec przysypana ziemią. Zapewnia to dobrą izolację termiczną, dzięki której wnętrze piwnicy pozostaje ciągle chłodne.

Ważną rzeczą jest zapewnienie w ziemiance odpowiedniej wentylacji. Powietrze musi być w piwnicy regularnie wymieniane, ponieważ w przeciwnym razie szybko rozwinie się w niej pleśń. Podłoga w ziemiance jest tradycyjnie nieuszczelniona, co zapewnia naturalną wilgotność powietrza i niską temperaturę w pomieszczeniu. Podziemne piwnice są również dzisiaj wykorzystywane przez browary i winiarnie do przechowywania swoich wyrobów.

 

Ogrodowa piwniczka jest niczym innym jak spiżarnią o doskonałych właściwościach.
Ogrodowa piwniczka jest niczym innym jak spiżarnią o doskonałych właściwościach.

 

Co przemawia za budową przydomowej ziemianki-piwniczki?

  • Finanse: przechowywanie przez długi czas własnych warzyw i owoców pozwala na znaczne oszczędności pieniędzy. Także zakup większej ilości lokalnych produktów w okresie zbiorów jest dobrym pomysłem, aby zrobić zapasy ziemniaków, warzyw korzeniowych i owoców.
  • Ochrona środowiska: podziemna piwnica jest doskonałą opcją magazynowania żywności, przyjazną dla środowiska naturalnego – bez dodatkowego zapotrzebowania na energię.
  • Wygląd ogrodu: piwnica w ogrodzie stwarza efektowne wrażenie optyczne. Ziemne wzniesienie z małymi drzwiami daje nie tylko możliwości magazynowania żywności, ale również stworzenie kompozycji kwiatów i ziół.

Dzięki stałej temperaturze w ziemnej piwnicy ( w zależności od konstrukcji od dwóch do ośmiu stopni) nadaje się ona szczególnie do przechowywania warzyw, owoców i wina. Ponieważ zwykłe piwnice domowe są często wykorzystywane do celów sportowo-rekreacyjnych, są zbyt ciepłe, aby przechowywać w nich żywność.

Zimą z braku ogrodowej piwnicy można przechować warzywa w ogrodowej szopie. Tyle tylko, że zapasami mogą się zainteresować różne zwierzęta, których matka-natura zimą nie rozpieszcza i często chodzą głodne. Z tego powodu trzeba zgromadzone produktu dobrze zapakować i zabezpieczyć przed intruzami.

Jakie mogą być wady ziemianki w ogrodzie?

Przede wszystkim niekorzystny jest fakt, że części działki o położeniu zachodnim albo wschodnim z powodu dużego nasłonecznienia nie nadają się do budowy piwnicy. Poza tym może upłynąć wiele tygodni, zanim powstanie w piwnicy odpowiedni klimat. Trzeba uzbroić się w cierpliwość, aż nowe urządzenie zacznie działać.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.