Rekordowe ceny drewna destabilizują rynek budownictwa

Rynek budownictwa w Polsce znalazł się w zaskakująco trudnym położeniu. Z jednej strony można zaobserwować ogromny popyt na budowę domów, ale z drugiej podaż niezbędnych materiałów jest niedostateczna. Jednym z głównych problemów są rekordowo wysokie ceny podstawowego surowca, czyli drewna.

Budownictwo odczuwa skutki wzrostu cen

Planujesz budowę domu i zadziwiają Cię gwałtownie rosnące ceny tej inwestycji? Problem leży w kosztach materiałów budowlanych. Stal czy produkty wykończeniowe są dziś znacznie droższe niż jeszcze w ubiegłym roku. Co gorsza, ceny drewna w Polsce również stały się rekordowe. Dlatego jeśli potrzebujesz dodatkowych pożyczek lub kredytów, zajrzyj na stronę Sowafinansowa.pl. Z uwagi na tak wysokie koszty surowców kolejne źródło finansowania może być nieuniknione.

Drewno w Polsce najdroższe w historii

Na naszych oczach ceny drewna rosną w niespotykanym tempie. Tylko w okresie od IV kwartału 2020 r. do lipca 2021 r. nastąpił gwałtowny skok wartości takich surowców jak:

  • tarcica iglasta i dębowa,
  • drewno klejone sosnowe,
  • drewno klejone dębowe.

Co więcej, mowa o wzroście cen na poziomie kilkudziesięciu (!) procent. Odczuwają to wszystkie zainteresowane branże – budownicza, meblarska, papiernicza i wiele innych. Odczuwają to też Polacy, którzy chcą postawić dom i starają się o kredyt hipoteczny, a z dnia na dzień inwestycja okazuje się droższa o dziesiątki tysięcy zł, co często nomen omen rujnuje wszystkie wcześniejsze plany.

Przyczyny wzrostu cen drewna w Polsce

Zgodnie ze stanowiskiem Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego, podstawowym problemem jest brak faktycznej kontroli państwa nad eksportem drewna i brak skutecznych mechanizmów, które powinny chronić rynek wewnętrzny. Według dostępnych danych, Lasy Państwowe pozyskują rocznie ok. 40 mln m3 drewna, które jest następnie sprzedawane w dwóch pulach:

  • 80% jest dostępne do kupienia tylko dla firm z „historią zakupów”,
  • 20% jest dostępne do kupienia na rynku otwartym.

Kłopot w tym, że gdy huragan w Borach Tucholskich w 2017 roku spowodował ogromne straty, Lasy Państwowe przystały na to, żeby zagraniczne firmy pomagające w uprzątnięciu i zagospodarowaniu zniszczonych drzew budowały wspomnianą „historię zakupów”. Dlatego też eksport w rzeczywistości jest wyższy niż wskazują Lasy Państwowe, twierdzące, że wzrost cen jest znikomy i nie stanowi rzeczywistego problemu.

Branża bije na alarm i oczekuje od rządu wprowadzenia rozwiązań prawnych, które ochronią polskie firmy i umożliwią konkurowanie na zdrowych zasadach. W aktualnej sytuacji miliony metrów sześciennych drewna trafiają na eksport, a jednym z głównych zainteresowanych tym surowcem są Chiny. Chińczycy nie od dziś potrzebują dużych ilości drewna i są gotowi wydawać duże środki, żeby wejść w jego posiadanie – nawet gdy surowiec pokonuje tysiące km, aby dotrzeć na miejsce.

Pytanie – co przyniesie przyszłość? Obecne ceny ustabilizowały się na wysokim poziomie, ale nie poprawia to sytuacji polskich przedsiębiorstw. Nie poprawia to również sytuacji Polaków, którzy muszą płacić więcej za wszelkie produkty, do których produkcji jest potrzebne drewno.

Budowa lub remont w dobie wysokich cen

Skoro budujesz lub remontujesz dom, dostrzegasz wzrost cen, także ze względu na rekordowe koszty drewna. Być może potrzebujesz większych środków, np. w ramach pożyczki ratalnej. Pod tym adresem - https://sowafinansowa.pl/pozyczki-ratalne/ - jest dostępne zestawienie najtańszych ofert na rynku. Znajdź najbardziej opłacalny wariant i ogranicz wydatki do minimum!

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.