Rekuperacja z pompą ciepła: czy się opłaca?

Ponowne wykorzystywanie energii nie tylko korzystnie wpływa na środowisko, ale pozwala także zmniejszyć koszty ogrzewania. Dlatego od jakiegoś czasu na popularności zyskują już nie pojedyncze ekologiczne instalacje, ale tzw. systemy hybrydowe.

Jednym z najefektywniejszych jest połączenie pompy ciepła z rekuperatorem. Takie zestawy mogą być montowane zarówno w istniejących już systemach grzewczych, jak i w nowych budynkach.

Nawet w najlepiej zaizolowanych domach ciepło uciekające poprzez kanały wentylacyjne plasuje się na poziomie około 50% w ogólnym rozrachunku strat ciepła. Aby je zminimalizować dobrym rozwiązaniem jest centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła, dzięki której energia z powietrza wywiewanego z budynku zostaje wykorzystana ponownie.

Jednym z najefektywniejszych jest połączenie pompy ciepła z rekuperatorem. Takie zestawy mogą być montowane zarówno w istniejących już systemach grzewczych, jak i w nowych budynkach.

Główną zaletą takiego systemu jest brak kontaktu pomiędzy przepływającymi strumieniami, co oznacza, że do domu dostaje się wyłącznie świeże powietrze, które zimą może być ogrzewane, a latem schładzane. Jednak zastosowanie rekuperacji – mimo, że jest ona dobrym rozwiązaniem wentylacji budynku – nie sprawdza się w roli samodzielnej instalacji grzewczej. Dlatego konieczne jest połączenie tego systemu z innym, aby dom był energooszczędny. W tym miejscu musimy jednak pamiętać, że nie każda instalacja grzewcza będzie odpowiednia dla danego systemu wentylacyjnego.

Centrala wentylacyjna pozwala na oczyszczanie powietrza w domu
Centrala wentylacyjna pozwala na oczyszczanie powietrza w domu

Jaki system grzewczy najlepiej współpracuje z rekuperacją?

Jak twierdzi dr inż. Małgorzata Smuczyńska, urządzeniem, które najlepiej pracuje jako źródło ciepła w nowoczesnym budynku, jest pompa ciepła. Wśród zalet takiego rozwiązania jest przede wszystkim ekonomia: ogrzewanie domu pompą ciepła jest najtańsze. Z kolei w połączeniu z rekuperacją, koszty mogą być jeszcze niższe. Rekuperator zapobiegnie bowiem ucieczce sporej ilości ciepła (lub chłodu) – według różnych danych centrala wentylacyjna pozwala na zmniejszenie strat ciepła nawet o 90%. Oznacza to jednocześnie, że zapotrzebowanie domu na ciepło obniżone zostanie o prawie 50%. Zakładając, że roczny koszt ogrzewania domu o pow. 130 m2 za pomocą pompy ciepła typu solanka/woda to ok. 1500 zł (dane firmy NIBE), stosując dodatkowo rekuperator koszt ten może spaść poniżej 1000 zł.

Zakładając, że roczny koszt ogrzewania domu o pow. 130 m² za pomocą pompy ciepła typu solanka/woda to ok. 1500 zł (dane firmy NIBE), stosując dodatkowo rekuperator koszt ten może spaść poniżej 1000 zł.

Pompa ciepła ma więcej zalet od innych urządzeń grzewczych?

Do współpracy z rekuperatorem możemy zastosować także inne urządzenia grzewcze, np. kotły kondensacyjne. Jednak to pompa ciepła jest instalacją zapewniającą największy komfort i oszczędności, ponieważ poza ogrzewaniem, może także chłodzić powietrze latem. Dzięki tej funkcji można ją wykorzystać jako źródło chłodu do zasilenia chłodnicy w rekuperatorze, co pozwoli na efektywną klimatyzację pomieszczeń oraz oszczędności na montażu osobnego systemu chłodzącego.

Pompa ciepła w połączeniu z rekuperatorem pozwala na spore oszczędności na ogrzewaniu, wentylacji i klimatyzacji domu
Pompa ciepła w połączeniu z rekuperatorem pozwala na spore oszczędności na ogrzewaniu, wentylacji i klimatyzacji domu

Pompa ciepła i rekuperator: jakiego producenta wybrać?

Najlepszym połączeniem będzie dobór obu urządzeń od jednego producenta. Jedną z najefektywniej pracujących hybryd, zdaniem dr inż. Małgorzaty Smuczyńskiej, jest rekuperator NIBE ERS, którego sterowanie odbywa się z poziomu pompy ciepła NIBE (powietrznej lub gruntowej). Taki system pozwala na optymalne ogrzewanie, chłodzenie, wentylację z odzyskiem ciepła oraz produkcję c.w.u. Taka hybryda to najbardziej ekologiczny i ekonomiczny system, ponieważ wykazuje się wysoką sprawnością ogrzewania i chłodzenia. Ponadto istotny jest fakt wykorzystywania przez gruntową pompę ciepła darmowego chłodu (pozyskiwanego z dolnego źródła).

Taka hybryda to najbardziej ekologiczny i ekonomiczny system, ponieważ wykazuje się wysoką sprawnością ogrzewania i chłodzenia.

Czy istnieją inne urządzenia do wentylacji z odzyskiem energii?

Firma NIBE ma w ofercie także inne nowoczesne rozwiązania dla zwiększenia energooszczędności, np. moduły wentylacyjne z odzyskiem ciepła. Na uwagę szczególnie zasługuje model F135, który zaprojektowano do kooperacji z powietrznymi pompami ciepła NIBE monoblok. Poza tym, że moduł F135 zapewnia doskonałą wentylację, odzyskuje także energię z powietrza wywiewanego. W połączeniu z pompą ciepła (np. NIBE F2040), cały system zyskuje na sprawności i pozwala na jednoczesne chłodzenie i produkcję c.w.u.

Na uwagę szczególnie zasługuje model F135, który zaprojektowano do kooperacji z powietrznymi pompami ciepła NIBE monoblok.

Dla pomp gruntowych producent wprowadził natomiast innowacyjny moduł wentylacyjny NIBE FLM. Taka instalacja pozwala na odzysk ciepła z powietrza wywiewanego, by następnie przekazać je do kolektora gruntowego. Zabieg ten wspomaga regenerację dolnego źródła ciepła (gruntu), a co za tym idzie, zwiększa się energooszczędność całej instalacji. Co ważne, instalacja modułu jest prosta i tania: ok. 5000 zł netto.

Moduł wentylacyjny NIBE FLM wspomaga regenerację dolnego źródła ciepła
Moduł wentylacyjny NIBE FLM wspomaga regenerację dolnego źródła ciepła

Czy warto instalować rekuperator i pompę ciepła?

W świetle zakładanych zmian w prawie unijnym, po 2020 roku wszystkie domy w krajach UE będą musiały spełniać wymogi budownictwa energooszczędnego. Nowe warunki są bardzo restrykcyjne, a sprostanie im będzie możliwe tylko dzięki zastosowaniu ekologicznych instalacji w połączeniu z wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła. Oznacza to jednocześnie, że montaż zarówno pompy ciepła, jak i rekuperatora, w perspektywie czasu może okazać się koniecznym.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.