Remont domu drewnianego

Zakup starego domu drewnianego to interesujący, ale ryzykowny pomysł. Może okazać się, że budynek wymaga jedynie stosunkowo drobnych zabiegów renowacyjnych, ale może też być tak, że jego stan okaże się dużo gorszy od spodziewanego, a inwestycja – nieopłacalna.

Dlatego warto uważnie przyjrzeć się budynkowi. Jednym z sygnałów, że remont drewnianego domu będzie zbyt kosztowny, są spore ubytki, wykwity i plamy na ścianach. Szczególnie trzeba przyjrzeć się węgłom. Jeżeli zostały zniszczone przez działanie wilgoci, ich naprawa może okazać się niemożliwa. Natomiast pęknięcia drewna nie powinny stanowić problemu. Dodatkowo można sprawdzić twardość drewna, nakłuwając je np. nożem. W zdrowy element ostrze nie powinno wejść głębiej nić na głębokość 0,5 cm. Warto przyjrzeć się także głębokości posadowienia fundamentów. Jeśli znajdują się bardzo nisko, stan narażonej na zawilgocenie podwaliny może być kiepski. Na pewno nie zaszkodzi też sprawdzić szczelność pokrycia dachowego. O problemach z przedostawaniem się wody przez ubytki w dachu mogą świadczyć zacieki na elewacjach.

Jeśli stan budynku okaże się zadowalający, jego renowacja nie powinna być skomplikowanym zadaniem. Przede wszystkim trzeba wyczyścić ściany i usunąć z nich resztki starej farby. Do tej pracy przydadzą się proste narzędzia – np. druciane szczotki. Oczyszczone elewacje warto następnie uszczelnić pianką poliuretanową i zabezpieczyć środkiem przeciwko szkodnikom. Oczyścić i zabezpieczyć trzeba też ściany wewnętrzne. Warto je dodatkowo pomalować. Jeśli do tego celu zostanie użyty specjalny lakier – drewniane ściany zachowają swój naturalny charakter i jednocześnie będą łatwe do utrzymania w czystości. Ściany można zabudować płytami kartonowo-gipsowymi.

Odnowienie domu drewnianego nie musi być skomplikowanym zadaniem. Wszystko zależy od tego, w jakim stanie znajduje się budynek
Odnowienie domu drewnianego nie musi być skomplikowanym zadaniem. Wszystko zależy od tego, w jakim stanie znajduje się budynek
Jeżeli deski sufitowe wymagają wymiany, warto wziąć pod uwagę tańszy zamiennik i w ich miejsce zastosować płyty laminowane. Z kolei starą drewnianą podłogę można wycyklinować, a ewentualne braki uzupełnić nowymi deskami, które po wycyklinowaniu nie będą odróżniać się od starszych fragmentów.

W starej chałupie z pewnością znajduje się również piec i komin. Nie wolno rozpalać w nim ognia, dopóki przewody nie zostaną oczyszczone. Warto też przyjrzeć się, w jakim stanie znajduje się sam komin i sprawdzić, czy któryś z jego fragmentów nie wymaga wymiany cegieł.

Proponowane dla Ciebie

Komentarze