Salon z aneksem kuchennym – nowoczesne mieszkanie. Jak funkcjonalnie zaplanować przestrzeń?

Aneks kuchenny to powierzchnia wydzielona w salonie oraz sposób na lepsze wykorzystywanie miejsca, gdy jest ono mocno ograniczone. To także rozwiązanie bardzo estetyczne, które pozwoli uzyskać dużą, otwartą i jasną przestrzeń nawet w niewielkim mieszkaniu. Jak zaplanować salon z aneksem kuchennym w nowoczesnym mieszkaniu? Odpowiadamy!

Salon z aneksem kuchennym - jak zaplanować?
Salon z aneksem kuchennym - jak zaplanować?

Deweloperzy coraz częściej decydują się na planowanie aneksów kuchennych w budowanych mieszkaniach, także w starszych lokalach często przy okazji remontu wybija się ścianę oddzielającą kuchnię od salonu. W obu wypadkach, urządzając aneks kuchenny należy trzymać się kilku zasad.

Salon z aneksem zgodny z przepisami

Zgodnie z myślą zapisów prawa budowlanego należy zwrócić uwagę, by część kuchenna była oświetlona światłem naturalnym. To dodatkowo ułatwi pracę oraz pozwoli na zmniejszenie ilości punktów światła w aneksie. W takiej sytuacji wystarczające powinno być oświetlenie podszafkowe i podokapowe. Nie będzie ono wpływać na nastrój w salonie, a umożliwi wygodną pracę. Gdy nie da się wydzielić części kuchennej z oknem, niezbędne okaże się duże i jasne źródło światła, które oświetli całą kuchnię.

Drugą istotną sprawą związaną z aneksem kuchennym, którą regulują przepisy, jest wentylacja. W przypadku salonu połączonego z kuchnią takie wentylacje powinny być osobne dla każdej części. Gdy zainstalowanie dwóch systemów wentylacyjnych jest niemożliwe, w części kuchennej można zainstalować pochłaniacz. Po spełnieniu wymogów formalnych, można skupić się już na przyjemnej części i urządzać salon z aneksem.

Nowoczesny design i funkcjonalna przestrzeń salonu z aneksem kuchennym

Pierwszym krokiem przy urządzaniu salonu z aneksem jest wizualne wydzielenie obie przestrzeni. Nie jest to trudne ze względu na zupełnie różne funkcje, które spełniają salon i kuchnia. W części kuchennej nie tylko dla ozdoby decydujemy się na kafle, z których można łatwo zmyć zabrudzenia, które powstają przy gotowaniu. Blaty wykonane z nowoczesnych stopów czy kwarcu będą nie tylko funkcjonalne, ale dodadzą również nowoczesnego tchnienia całemu pomieszczeniu. Dla lepszego wyodrębnienia części kuchennej można zdecydować się też na odmienną gamę kolorystyczną w obu pomieszczeniach.

W salonie z aneksem należy zwrócić uwagę, by część kuchenna była oświetlona światłem naturalnym.
W salonie z aneksem należy zwrócić uwagę, by część kuchenna była oświetlona światłem naturalnym.

Tutaj jednak należy uważać i wybrać kolory, które będą ze sobą współgrały. Łatwym sposobem na estetyczne połączenie obu wnętrz jest wybranie barwy dominującej, które będzie pojawiać się w obu wnętrzach. Niech przykładem będzie niebieska lodówka w kuchni i kanapa w tym samym kolorze w części wypoczynkowej. Wokół tego dominującego koloru można stworzyć dwie palety barw. Kontynuując podany przykład: w części kuchennej do niebieskiego można wybrać jako tło odcienie szarości, a w salonie delikatny beż. Wyraziste niebieskie dodatki zapewnią równowagę dla całego wnętrza.

Dobierając duże i małe AGD do wnętrza trzeba jednak spojrzeć na coś więcej niż tylko estetyka. Głośno bucząca lodówka będzie przeszkadzać w trakcie rodzinnego spotkania przy stole czy wspólnego oglądania telewizji. Wybierając więc sprzęty należy kupić te o niskiej emisji hałasu czy krótkim programie pracy (np. w przypadku zmywarki).

Porządek w salonie z aneksem kuchennym

Tradycyjną kuchnię można w każdej chwili zamknąć i ukryć za drzwiami cały bałagan. Jak zrobić to w przypadku aneksu kuchennego? Wysokie szafki wiszące sięgające do sufitu i rozwiązania systemowe umożliwiające wygodne korzystanie z rogów, wykorzystanie nawet najmniejszej przestrzeni meblami robionymi na zamówienie o nietypowych kształtach - to wszystko pozwoli “odzyskać” przestrzeń, którą niejako tracimy burząc jedną ze ścian pomieszczenia. Na styku obu pomieszczeń można postawić nowoczesny regał, w którym znajdą miejsce np. książki kucharskie czy designerskie naczynia, w kolorystyce pasującej do obu części wnętrza.

Nowoczesna kuchnia – jak powinna wyglądać? Jak ją urządzić?<<TUTAJ

Nowoczesny design i funkcjonalna przestrzeń salonu z aneksem kuchennym
Nowoczesny design i funkcjonalna przestrzeń salonu z aneksem kuchennym

NIe da jednak się ukryć, że mała przestrzeń wymaga pewnego minimalizmu w podejściu do posiadanych przedmiotów. Niestety, być może trzeba będzie zrezygnować z niektórych rzadko używanych drobiazgów, które jedynie zajmują cenne miejsce w szufladzie. Rozwiązaniem może być zakup kilku sprzętów wielofunkcyjnych, które (choć droższe) łatwiej będzie schować albo które stojąc na blacie jednocześnie będą jego ozdobą. Przykładem może być mikser, który po zmianie końcówki stanie się też maszynką do mielenia mięsa robienia makaronu, jak robot kuchenny Kitchen Aid czy Kenwood. Także małe akcesoria (jak chociażby stojak na noże czy radełko do krojenia pizzy) można dziś kupić w wersji designerskiej. Gdy w kuchni zabraknie miejsca, można je postawić nawet na półce w salonie i sięgać po nie tylko, kiedy będzie taka potrzeba.

Pomiędzy aneksem kuchennym a salonem zazwyczaj ustawia się stół jadalny albo podwyższoną wyspę kuchenną. Pierwsze umożliwia wygodne zjedzenie posiłku nawet w kilka osób, drugie - zapewnia dodatkową przestrzeń do pracy w kuchni. Wysokie szafki wyspy kuchennej dodatkowo zasłaniają przed wzrokiem osób zgromadzonych w kuchni bałagan, który pojawia się na blacie czy kuchence. Zamiast wyspy można również wybrać komodę, na której stanie kilka strzelistych ozdób zasłaniających kuchenny nieporządek.

Zaplanowanie przyjemnej dla oka i przede wszystkim funkcjonalnej przestrzeni kuchennej w salonie nie jest trudne. Trzymanie się prostej palety barw, zadbanie o odpowiednie oświetlenie i wreszcie dobranie odpowiednich sprzętów umożliwi maksymalne wykorzystywanie dostępnej przestrzeni oraz spokojny wypoczynek w pomieszczeniu, w którym się też gotuje.

Komentarze