Schody terenowe

W ogrodzie usytuowanym na zboczu schody ułatwiają pokonywanie różnic terenu. Mogą być ciekawym elementem otoczenia, na pewno muszą być przy tym bezpieczne, wygodne i pasować do pozostałych elementów posesji. Z czego i jak je wykonać?

Dobrze by było, gdyby projekt schodów wykonał profesjonalista, w praktyce jednak rzadko tak się dzieje. Częściej inwestorzy sami zabierają się do tego zadania. O czym powinni pamiętać? Schody muszą być przede wszystkim wygodne i bezpieczne. Takie warunki spełnią stopnie o wysokości 15 cm i szerokości 40 cm. Aby podczas deszczu nie gromadziła się na nich woda, powinny posiadać niewielki spadek (1-2%).

Budowę konstrukcji należy rozpocząć od podstawy. Najpierw wykonuje się wykop pod fundament i bieg schodów. Na jego dnie układa się warstwę piasku (żwiru w przypadku gruntów nieprzepuszczalnych). Na tak przygotowane podłoże należy wylać warstwę chudego betonu. Gdy beton wyschnie, wykonuje się deskowanie. Gotowy szalunek wypełnia się mieszanką betonową, rozpoczynając od najniżej usytuowanych części. Na koniec beton polewa się wodą. Gdy konstrukcja stwardnieje – nie wcześniej niż po upływie czterech tygodni – można usunąć deskowanie i przystąpić do wykańczania schodów. Wybór materiałów, które można wykorzystać w tym celu, jest przeogromny – od płytek ceramicznych po kostkę granitową. Warto aby sposób wykończenia schodów pasował do otoczenia, do elewacji domu i pozostałych elementów architektonicznych. Ważne także, aby zapewniał bezpieczeństwo – m.in. aby płytki ułożone na stopniach podczas deszczu nie zmieniały się w ślizgawkę.

W ogrodzie dobrze wyglądają schody drewniane. Naturalny materiał pięknie wkomponuje się w zielone otoczenie. Można je wykonać z klocków lub ustawionych na sztorc grubych desek. Ich stopnie można uzupełnić np. cegłą klinkierową, a na dole utworzyć podbudowę z piasku. Schody drewniane są jednak mniej trwałe od konstrukcji betonowej.

Dla tych, którzy chcieliby maksymalnie uprościć swoją pracę istnieje jeszcze jedno rozwiązanie. Sklepy ogrodnicze oferują schody gotowe. Do wyboru są prefabrykowane stopnie betonowe (kątowe lub pełne) oraz schody metalowe. Te ostatnie uchodzą za najprostsze w budowie. Wystarczy je zamontować na solidnie wykonanej podbudowie.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.