Ściana wodna – wodospad w domu

Wodospad znajdziemy w niejednym ogrodzie. To nie jest nowy pomysł na ożywienie przydomowej przestrzeni. Wodospad wygląda efektownie, a szum wody jest miły dla ucha. Jego miłośnicy podobne atrakcje mogą zafundować sobie również w domu.

Ściana wodna może wydawać się dosyć oryginalnym i niedostępnym rozwiązaniem. Tymczasem na rynku funkcjonuje wiele firm, które oferują produkty i usługi w tej kategorii. Domowy wodospad może zostać wbudowany w ścianę lub inny element, może też zostać zamontowany jako wolno stojąca ścianka działowa. Wszystko zależy od kreatywności i preferencji inwestorów oraz warunków przestrzennych mieszkania. Ściana wodna w efektowny sposób może pomóc wydzielić poszczególne wnętrza; na przykład kuchnię lub gabinet oddzielić od salonu. Posiada również tę zaletę, że obok efektów specjalnych, jakie zapewnia, jednocześnie przepuszcza światło, dzięki czemu nie zacieśnia przestrzeni. Do oświetlenia ścian wodnych najczęściej stosuje się moduły LED. Konserwacja instalacji nie jest skomplikowanym zadaniem. Polega przede wszystkich na uzupełnianiu odparowanej wody oraz dodawaniu środka chemicznego służącego do krystalizacji wody.

Ściana wodna dekoracyjnie oddzieli salon wypoczynkowy od kuchni i jadalni
www.homeandwoven.com
Ściana wodna dekoracyjnie oddzieli salon wypoczynkowy od kuchni i jadalni
Wodospad domowy to stosunkowo prosta konstrukcja, która ze względu na pionowy układ kafli może zająć niewielką powierzchnię. Nie wymaga wykonywania przyłączy hydraulicznych ani kanalizacyjnych. Wodospad może pracować w trybie automatycznym lub być obsługiwany manualnie. Na rynku są dostępne rozmaite rozwiązania, które różnią się między sobą formą, kształtem, obrazami wodnymi, oświetleniem oraz materiałami, z których zostały wykonane. Ściany wodne najczęściej wykonuje się ze szkła hartowanego lub stapianego, szkła organicznego, stali nierdzewnej, płyty kompozytowej, ceramiki i kamienia. Rodzaj materiału, z którego powstała tafla wodna, wpływa na uzyskiwane efekty – tzw. obrazy wodne. Na naszej ścianie wodnej możemy więc obserwować płynące strumienie (warstwy wody przemieszczające się wzdłuż szklanych rowków), płynące fale (wzajemnie nakładające się na siebie warstwy wody w formie przenikających się plam), kurtynę wodną (warstwy wody układające się na tafli w sposób ciągły o lekko wzburzonej powierzchni). Na ścianie wodnej mogą również pojawiać się bąbelki wodne, czyli ruchome pęcherzyki powietrza przemieszczające się z dołu do góry, lub koraliki wodne, czyli warstwy wody przesuwające się w dół po rozpiętych włóknach. Bąbelki wodne mogą też układać się w kręgi. To jedna z nowszych konstrukcji, oparta o symetrycznie rozmieszczone kręgi. W takim wodospadzie ruch bąbelków ma bardziej chaotyczny charakter i odbywa się w różnych kierunkach.

Komentarze

  • gość 2016-03-02T18:42:22Z

    Witam. Widziałem takie ściany na targach, ale także na www.scianywodne.pl