Tapetowanie na piątkę

Tapetowanie możemy powierzyć fachowcom, ale możemy też podjąć się tego zadania samodzielnie. Zanim przystąpimy do pracy, warto poznać kilka wskazówek, dzięki którym unikniemy błędów.

Zanim zaczniemy przyklejać tapetę, powinniśmy przygotować w pokoju miejsce na tyle duże, by móc swobodnie docinać pasy i smarować je klejem. Warto także zgromadzić pod ręką wszystkie niezbędne narzędzia. Jednak najważniejsze jest to, by właściwie przygotować podłoże, na którym będziemy kłaść tapetę. Od tego zależy jej trwałość. Tapety można nakładać jedynie na równe, czyste, gładkie i suche powierzchnie. W jaki sposób takie uzyskać?

Tapetowanie to zadanie nie tylko dla fachowców
Tapetowanie to zadanie nie tylko dla fachowców

 

Jak przygotować ścianę?

Sposób przygotowania powierzchni zależy od jej rodzaju:

  • świeży tynk musi dobrze wyschnąć, zanim położymy na niego tapetę. Proces ten trwa około 4-6 tygodni. Po tym czasie ścianę trzeba zagruntować;
  • płyty gipsowo-kartonowe – należy poczekać aż masa szpachlowa położona na łączeniach płyt wyschnie, a następnie zagruntować powierzchnię;
  • pomalowana ściana – taką powierzchnię trzeba najpierw umyć, najlepiej specjalnym środkiem. Jeśli na ścianie znajduje się farba olejna, należy ją przeszlifować papierem ściernym. Jeśli farba się łuszczy, trzeba ją usunąć;
  • tapeta na ścianie – starą tapetę trzeba odkleić. Jeśli jest to tapeta na flizelinie, powinna dać się oderwać na sucho. W przypadku tapety winylowej wierzchnią warstwę można usunąć na sucho, resztę dobrze zwilżyć wodą, a gdy nasiąknie – zerwać zaczynając od góry. Można także zastosować specjalny preparat do odklejania tapet;
  • uszkodzony tynk – te części, które odpadają, trzeba usunąć, a ubytki uzupełnić zaprawą. Na wierzch warto nałożyć taśmę maskującą, a następnie cienką warstwę gipsu szpachlowego. Gdy ściana wyschnie, trzeba ją przetrzeć papierem ściernym i usunąć kurz;
  • nierówna lub nieotynkowana ściana – taką powierzchnię należy zagruntować, a następnie przykleić podkład z tapety izolacyjnej, która przykryje pęknięcia i nierówności.

Najważniejsze jest to, by właściwie przygotować podłoże, na którym będziemy kłaść tapetę. Od tego zależy jej trwałość. Tapety można nakładać jedynie na równe, czyste, gładkie i suche powierzchnie.

Każdą powierzchnię warto przed tapetowaniem zagruntować emulsją gruntującą lub rozcieńczonym klejem. Rodzaj kleju dobieramy do rodzaju tapety. Na tapecie znajduje się zawsze informacja o tym, jakiego kleju należy użyć. Najbardziej popularne i najtańsze są kleje proszkowe do rozrobienia z wodą. Przygotowujemy je zgodnie z instrukcją znajdującą się na opakowaniu. Dostępne są także kleje gotowe. Są one łatwiejsze w użyciu, ale droższe.

Do dokładnego wygładzenia tapety służy gumowy wałek
Do dokładnego wygładzenia tapety służy gumowy wałek

 

Jak tapetować?

Tapetę tniemy na kawałki dłuższe o 5-10 cm od wysokości pomieszczenia. Jeśli nie trzeba dopasowywać wzoru, możemy wszystkie bryty przyciąć od razu. W przeciwnym razie lepiej pasy ciąć na bieżąco w miarę tapetowania, dopasowując wzór jeszcze na podłodze albo na stole do tapetowania.

Układanie tapety rozpoczynamy przy oknie. Kładąc tapety o szerokości 53 cm, w odległości około 50 cm od okna rysujemy pionową linię, wzdłuż której przykleimy tapetę. Bardzo ważne jest, by idealnie odmierzyć pion.

Tapety flizelinowe (na włókninie) kładzie się najłatwiej, ponieważ nie trzeba ich smarować klejem. Klej nanosimy pędzlem lub wałkiem tylko na ścianę. Następnie przyklejamy wcześniej przycięty pas lub przykładamy do ściany tapetę bezpośrednio z rolki i obcinamy u dołu.

Inne rodzaje tapet trzeba posmarować klejem. Niektórzy producenci zalecają, by klej nakładać zarówno na tapetę jak i ścianę. Klej nanosimy od środka na boki, najlepiej pędzlem ławkowcem. Klejem smarujemy połowę brytu, potem tę część delikatnie składamy do środka i obie czynności powtarzamy na drugiej połowie. Tak złożoną tapetę pozostawiamy na kilka minut, by mogła nasiąknąć klejem.

Gniazdka i wyłączniki przed tapetowaniem trzeba usunąć. Następnie tapetę nakładamy tak, jakby nic nie było na ścianie. Dopiero gdy klej wyschnie, nacinamy tapetę w miejscu puszek i wycinamy jej nadmiar lub zaginamy ją do środka.

Następnie przykładamy tapetę przy suficie, dołu jeszcze nie odklejając i pamiętając, by wystawić kawałek brytu na sufit (potem go przytniemy). Bok tapety musi biec idealnie równo z wcześniej wyznaczonym pionem. Przyklejamy dokładnie górną część brytu. Tapetę wygładzamy od środka na boki przy pomocy szczotki do tapetowania, gumowej rolki lub suchej szmatki. Dzięki temu usuwamy pęcherzyki powietrza. Następnie w ten sam sposób przyklejamy dolną część brytu, trzymając równocześnie za część górną, by się nie poruszyła. Nadmiar kleju, który wyjdzie spod tapety, usuwamy wilgotną szmatką, pamiętając by zrobić to od razu (póki klej nie wysechł) i by nie trzeć zbyt mocno.

Kolejne części przyklejamy w ten sam sposób na styk, nie robiąc żadnych zakładów. Jeśli jakiś pas nie przyklei się równo, można go od razu oderwać (póki klej jest świeży) i przykleić od nowa. Łączenia kolejnych kawałków trzeba dokładnie wygładzić gumowym wałkiem lub suchą szmatką tak, by dobrze się przykleiły i były niewidoczne.

Nadmiar tapety z góry i z dołu obcinamy zanim klej wyschnie. Wilgotną tapetę łatwiej jest przyciąć niż suchą i w ten sposób uzyskamy równe krawędzie. Przycinanie ułatwi nam szyna do obcinania krawędzi.

Nadmiar tapety z góry i z dołu należy obciąć zanim klej wyschnie. Przycinanie ułatwi specjalna szyna
Nadmiar tapety z góry i z dołu należy obciąć zanim klej wyschnie. Przycinanie ułatwi specjalna szyna

 

Co zrobić z trudno dostępnymi miejscami?

W narożu ściany nie należy zaginać tapety na pół. Na drugą ścianę powinien wejść jedynie niewielki fragment brytu. Następny kawałek przyklejamy tak, by zachodził kilka centymetrów na ten już przyklejony w rogu. Następnie przykładamy linijkę i nożem przecinamy obie warstwy nachodzące na siebie. Potem zdejmujemy zewnętrzną warstwę, odklejamy delikatnie fragment tapety, wyjmujemy drugi odcięty pasek, a wreszcie ponownie przyklejamy i wyrównujemy brzegi. Trzeba pamiętać o tym, by pas przyklejany na nowej ścianie znowu dokładnie wypoziomować.

Jeśli tapetę kładziemy za grzejnikiem, najlepiej przed rozpoczęciem pracy go zdjąć. Jednak jeśli jest to niemożliwe, tapetę powinniśmy przykleić tak daleko za grzejnikiem, jak pozwana nam na to jego zamocowanie i rury. Możemy też odmierzyć, gdzie są wsporniki grzejnika i naciąć w tym miejscu tapetę przed przyłożeniem jej do ściany. Za grzejnikiem tapetę dociskamy pomagając sobie szczotką lub rurą PCV owiniętą szmatką.

Gniazdka i wyłączniki znajdujące się na ścianie, która będzie tapetowana, trzeba usunąć, pamiętając o tym, by najpierw wyłączyć prąd. Po zdjęciu obudowy tapetę nakładamy tak, jakby nic nie było na ścianie. Dopiero gdy klej wyschnie, nacinamy tapetę w miejscu puszek i wycinamy jej nadmiar lub zaginamy ją do środka.

Komentarze