Tapicerowane meble krok po kroku – jak zrobić?

Niezależnie od tego, czy chcesz odnowić ukochany mebel, zaoszczędzić na kupnie nowego mebla, czy zwyczajnie pomajstrować - musisz wiedzieć, że tapicerowanie mebli wcale nie jest trudne. Nie wymaga też posiadania wyspecjalizowanych narzędzi: większość łatwo zdobędziesz w markecie budowlanym lub przez Internet.

Tapicerowanie mebli - jak je wykonać?
Tapicerowanie mebli - jak je wykonać?

Dość często mówi się, że tkaniny mogą szybko i tanio zmienić wygląd wnętrza. To prawda. Już zwykła zmiana koloru i tekstury poduszek na kanapie potrafi wprowadzić do salonu inny nastrój lub przygotować mieszkanie na zmianę pory roku. Także nowe obicie mebli tapicerowanych potrafi całkowicie zmienić atmosferę panującą w pokoju. Wystarczy wyobrazić sobie, jak bardzo zmieni wygląd mebla zmiana szarej tapicerki w drobne kwiatki na krwistoczerwoną.

Proces tapicerowania mebli - jakich materiałów potrzebujemy?

Przed odnowieniem tapicerowanego mebla, należy zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia. Pierwszym z nich jest materiał obiciowy. Tutaj należy zdecydować się na tkaninę, która jest dedykowana właśnie wykonywaniu obić. Materiał musi być nie tylko ładny, ale również wystarczająco rozciągliwy, by przygotować z niego obicie oraz łatwy do utrzymania w czystości.

Żeby mebel był miękki, potrzebna będzie pianka tapicerka. Zazwyczaj wystarczy ta o grubości 5 cm, jednak ważna jest nie tylko jej grubość, ale także twardość. Od tego zależy wygoda mebla. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie pianki o podobnych cechach, jak ta, która pierwotnie została wykorzystana do wytworzenia mebla. Pomiędzy tkaninę obiciową a piankę należy ułożyć warstwę cieńszej fizeliny. To ona sprawi, że materiał będzie dokładnie rozłożony, bez fałd i zagnieceń oraz że całość będzie jeszcze bardziej wygodna.

Wszystkie te elementy trzeba będzie do mebla jakoś przytwierdzić. Do tego celu wykorzystasz zszywacz tapicerski i/lub klej tapicerski. Klej jest wygodny w użyciu: można kupić go w sprayu, dozowniku przypominającym ten do kleju na gorąco czy w formie płynu do rozprowadzania pędzlem. Zszywacz tapicerski zapewni zaś mocniejsze wykończenie oraz szybszą pracę - w przypadku zszywek nie trzeba będzie czekać aż klej wyschnie. W przypadku popełnienia błędu, oderwanie przyklejonej za pomocą kleju tkaniny może okazać się niemożliwe. Jeżeli zdecydujesz się na zszywacz, możesz od razu pomyśleć o rozszywaczu. Pozwoli łatwiej usunąć błędy oraz wyciągnąć zszywki ze starego mebla, który renowujesz.

Nie zawsze robiąc meble tapicerskie będziesz potrzebować maszyny do szycia (czasem zamiast szyć pokrowiec wystarczy przykleić materiał), ale warto mieć pod ręką przynajmniej igłę i nić. Dodatkowo możesz przygotować różne ozdoby jak chwosty, tasiemki czy guziki. Możesz zdecydować się także na tapicerkę pikowaną - wtedy będziesz potrzebować także guzików tapicerskich lub pinezek (gwoździ) tapicerskich. Potrzebny będzie też nóż (np. do przycięcia pianki) oraz nożyczki o zaostrzonych końcach.

Tapicerowane meble pięknie prezentują się w każdym wnętrzu
Tapicerowane meble pięknie prezentują się w każdym wnętrzu

Renowacja starego mebla tapicerskiego

Jeżeli Twoim celem jest nadanie nowego życia staremu meblowi, postępujesz nieco inaczej niż w przypadku nowego projektu. Prawdopodobnie będziesz musieć podzielić swoją pracę na etapy. Po pierwsze, rozkręć mebel. Prawdopodobnie jego konstrukcja jest drewniana. W takim razie zadbaj o drewno, zanim przystąpisz do części tapicerowanej. Wyczyść drewniane elementy i zakonserwuj je na nowo. Nałożenie wszystkich potrzebnych warstw może zająć nawet kilka dni (biorąc pod uwagę czas potrzebny do wyschnięcia np. lakieru).

Kiedy szkielet mebla jest już gotowy, możesz przejść do części tapicerowanej. Zamiast zrywać obicie, lepiej poświęć więcej czasu i delikatnie rozpruj wszystkie szwy. Dlaczego? Kiedy będziesz musieć uszyć nowy pokrowiec, stary posłuży Ci za wzór. Na spokojnie obejrzyj wszystkie części i zastanów się, które będzie trzeba wymienić na nowe, które zostawić, a które naprawić.

Jeżeli renowujesz mebel, który długo stał w piwnicy lub który zabrałeś do domu z ulicy, lepiej zajmij się nim najpierw na dworze. Istnieje prawdopodobieństwo, że jest zamieszkany przez pluskwy lub inne robactwo, którego zapewne nie chcesz gościć u siebie. Jeżeli ślady na meblu wskazują, że ma ono lokatorów, najpierw pozbądź się ich za pomocą odpowiednich środków.

Tapicerowanie mebla

Jesteś gotowy. Odnowiłeś już drewniane części starego mebla albo przygotowałeś nowy (np. prostą drewnianą deskę, z której chcesz zrobić tapicerowane siedzisko). Zgromadziłeś potrzebne narzędzia, dobrałeś odpowiednią tkaninę obiciową. Czas zabrać się do pracy. Najpierw wytnij odpowiedni kawałek pianki tapicerskiej i przyłóż ją do mebla. Zawsze wszystko sprawdzaj przed przymocowaniem - dzięki temu unikniesz niepotrzebnych poprawek.

Teraz czas na fizelinę i tkaninę obiciową. Tutaj bardzo ważny jest odpowiedni naciąg. Tkanina musi być mocno naciągnięta - w przeciwnym wypadku będzie się marszczyć, pojawią się brzydkie fale, “puste” narożniki. Dlatego po nałożeniu tkaniny obejrzyj mebel dokładnie z każdej strony. Daj sobie na to czas, choćbyś miał czekać do następnego dnia. Na tym etapie jeszcze łatwo można wprowadzać poprawki (przyda się przyrząd do usuwania zszywek). Gdy jesteś pewny, że tkanina jest już odpowiednio założona, możesz dodać więcej zszywek - powinny znajdować się dość blisko siebie, by materiał się nie rwał i obicie wytrzymało codzienne użytkowanie.

Jeżeli jesteś już zadowolony z efektu, teraz przyszedł czas na dodanie ewentualnych ozdób. Przyda się klej tapicerski. Mebel jest już gotowy i można śmiało chwalić się gościom!

Renowacja starego mebla tapicerskiego - na czym polega?
Renowacja starego mebla tapicerskiego - na czym polega?

Meble tapicerowane pikowane

Ciekawym efektem, który można łatwo wykorzystać robiąc własne meble tapicerowane, jest pikowanie. Pikowania można użyć robiąc stołek lub fotel, ale także wezgłowie do łóżka czy siedzisko do korytarza.

W przypadku pikowania, najważniejszy jest efekt “głębokiego guzika”. Aby go uzyskać trzeba trzymać się kilku profesjonalnych zasad. Jednym z częstych błędów, przez które pikowana tapicerka jest niemal płaska, jest zbyt mało pokrowiec. By guziki były odpowiednio głęboko, a materiał ładnie się układał w przerwach, potrzebny jest naprawdę duży naddatek - czyli nawet 6 cm dodatkowego materiału na każde zagłębienie. Ponieważ na początku może być trudno stwierdzić, ile dokładnie materiału będzie potrzeba, należy najpierw wykonać pikowanie, dopiero potem ramę (czyli najpierw wykonać guziki, dopiero później zawinąć resztę materiału na około siedziska).

W przypadku mebli pikowanych gąbka powinna mieć nie więcej niż 3 cm grubości, choć można użyć także grubszej. Gąbki nie trzeba będzie później dociskać z bardzo dużą siłą, jeśli wytniesz po prostu otwory na guziki. Później na gąbkę nakłada się fizelinę. Następny etap to już przyszywanie guzików. Ponieważ działa na nie duża siła muszą być przyszyte grubą dratwą. Przyszywanie guzików należy zacząć od środka siedziska, później dodawać kolejne guziki na około. Na koniec zabezpiecz brzeg materiału, np. przyklejając je klejem tapicerskim do spodniej strony siedziska.

Tapicerowanie mebli - podsumowanie

Samodzielne tapicerowanie mebli może być znakomitym pomysłem na spędzenie wolnego czasu, ale, przygotowania odpowiednich materiałów, a przede wszystkim - cierpliwości. Przyda się także wprawa - nie trzeba oczekiwać już od pierwszego mebla, że będzie wyglądał idealnie. Sztuka rzemieślnicza wymaga nauki. Jeżeli obawiasz się, że Twoje umiejętności nie wystarczą do odnowienia zabytkowego mebla, być może będzie lepiej oddać je w ręce specjalisty. Z drugiej strony, jeżeli chcesz uratować stary mebel przed wyrzuceniem czy po prostu kreatywnie spędzić trochę czasu, tapicerowanie DIY jest dla Ciebie.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.