Termoizolacja dachu – zadanie dla fachowców

Większość błędów popełnionych podczas budowy, a dotyczących właściwej termoizolacji dachu, jest niezwykle trudna do późniejszej naprawy, dlatego też o właściwą termoizolację warto zadbać na odpowiednio wczesnym etapie, jeszcze zanim przez dach zaczną uciekać ciepło i pieniądze.

Na termoizolacji dachu nie warto oszczędzać. Jeśli ktoś uważa inaczej, to z błędu zostanie wyprowadzony już podczas pierwszej zimy spędzonej w nowym domu, gdy zaoszczędzone podczas budowy pieniądze pochłonie ogrzewanie. Zacznie się wówczas zastanawiać, czy dom został prawidłowo zbudowany i czy w trakcie jego realizacji nie popełniono błędów. Jeśli tak się stało, to naprawa usterek może okazać się zadaniem niezwykle trudnym.

Za poziom termoizolacji odpowiadają dwa czynniki: materiał izolacyjny (wełna mineralna lub szklana) oraz pokrycie. Aby termoizolacja w pełni spełniała swoje funkcje, musi być starannie zabezpieczona przed działaniem wilgoci. - Jeżeli podczas budowy będziemy korzystać z materiałów niskiej jakości i nieznanego pochodzenia, to ryzykujemy, że zimą przebywanie na poddaszu okaże się niekomfortowe. Pomieszczenia możemy oczywiście bardziej dogrzewać, montując dodatkowe urządzenia cieplne, jak kaloryfery czy piecyki, tyle tylko, że wtedy straty energii i koszty będę ogromne – wyjaśnia Bogdan Kalinowski, Superdekarz.

Materiał na dach

Jedną z najważniejszych właściwości pokrycia dachowego, na którą inwestorzy powinni zwracać szczególną uwagę podczas dokonywania wyboru materiału, jest jego termoizolacyjność. Lepszymi izolatorami są ciężkie pokrycia dachowe; zimą ucieka przez nie mniej ciepła, a latem poddasze nadmiernie się nie nagrzewa. W tej kategorii wyróżnia się dachówka (ceramiczna i betonowa), która posiada znacznie lepszą zdolność zatrzymywania ciepła niż np. blachodachówka. Istotne jest również zabezpieczenie warstwy ocieplenia membraną dachową. Wełna mineralna lub szklana musi zostać odpowiednio chroniona przed wilgocią, w przeciwnym razie zmniejszą się jej parametry termoizolacyjne.

Sprawdzeni fachowcy

Dobór odpowiednich materiałów to jednak nie wszystko. Równie ważne jest staranne wykonanie jego konstrukcji. Tylko dach zbudowany według zaleceń producentów i zgodnie ze sztuką dekarską będzie w pełni wykorzystywać potencjał i parametry materiałów budowlanych. - Jeżeli będziemy chcieli za wszelką cenę zaoszczędzić na

fachowcach, może okazać się, że później stracimy czas i pieniądze na poprawki bądź remonty. Ponadto powierzając budowę dachu niewykwalifikowanym dekarzom, ryzykujemy, że materiał nie będzie zamontowany w oparciu o zalecenia producenta, a to z kolei może doprowadzić do utraty gwarancji – mówi Bogdan Kalinowski.
W wyborze fachowca może pomóc wyszukiwarka dekarzy na stronie programu branżowego Superdekarz. Program funkcjonuje od maja 2009 roku, skupiając blisko 1000 fachowców z całej Polski, którzy każdego roku rywalizują o tytuł Superdekarza. Firmy biorące udział w rywalizacji mają dostęp do fachowych szkoleń oraz stały kontakt z doradcami technicznymi firmy BRAAS. Korzystając z usług Superdekarzy, inwestorzy zyskują pewność, że do budowy dachu zostaną zastosowane najlepsze materiały oraz najnowsze technologie.