Usytuowanie projektu na działce

Drukuj

Projektu domu nie możemy dowolnie osadzić na działce. Sposób jego usytuowania określają przepisy budowlane i przeciwpożarowe. Dodatkowo wymagania w tym zakresie mogą być także zawarte w Miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego oraz w warunkach zabudowy.

Wybierając projekt domu, musimy znać dokładne wymiary działki, aby wiedzieć, jaki dom możemy na niej wybudować. Ograniczenia związane z gabarytami budynku oraz jego usytuowaniem może określać Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, o ile działka pod niego podlega, lub warunki zabudowy. Jeśli plan zagospodarowania przestrzennego lub warunki zabudowy nie mówią inaczej, projekt można usytuować na działce, uwzględniając zasady zawarte w prawie budowlanym.

Odległości domu od granicy działki

Budynek należy usytuować od granicy z sąsiednią działką budowlaną w odległości nie mniejszej niż 3 m, jeśli budynek zwrócony jest ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych (należy pamiętać, że w skład otworów okiennych wchodzą również okna dachowe). Jeśli ściana ma okna lub drzwi, odległość od działki sąsiada musi wynosić co najmniej 4 m. W przypadku gdy powierzchnia domu nie pozwala nam go oddalić na taką odległość, można zastosować w ścianie luksfery, których nie traktuje się jak okno, a dobrze doświetlają pomieszczenia. Pamiętajmy także, że schody do domu, taras, balkony, okapy, daszki nad wejściem można zbliżyć do 1,5 m do granicy działki sąsiada. Chcąc wybudować dom na wąskiej działce mającej nie więcej niż 16 m, budynek można usytuować ścianą bez okna do 1,5 m od granicy sąsiada lub na granicy działki.

Usytuowanie obiektów na działce

Obiekty takie jak studnia, śmietnik czy szambo lokalizowane na działce także podlegają przepisom określającym wymagane odległości od innych budynków czy granic działki. Przy umiejscowieniu studni należy pamiętać, że można ją zlokalizować 5 m od granicy działki, a poza tym musi być odległa od szamba o 15 m, zaś od przydomowej oczyszczalni o 30 m. Budując zbiornik na ścieki (szambo), należy je oddalić na odległość 2 m od granicy działki, zaś od okien i drzwi domu na 5 m. Śmietnik może znajdować się 2 m od działki sąsiada.