Wentylacja mechaniczna bez błędów

Wentylacja mechaniczna z rekuperacją powinna stanowić nieodłączny element wyposażenia każdego domu energooszczędnego. Zastąpienie nią wentylacji grawitacyjnej pozwala nie tylko ograniczyć straty ciepła, ale również odzyskać ciepło z usuwanego powietrza. Podpowiadamy, na jakie aspekty należy zwrócić szczególną uwagę, aby uniknąć błędów podczas montażu wentylacji mechanicznej.

Każda instalacja powinna zostać wykonana dokładnie według przygotowanego przez fachowca projektu. To wydaje się oczywiste, niestety nie zawsze tak się dzieje. Nierzadko poszczególne elementy instalacji są dobierane według uznania, bez wykonania niezbędnych obliczeń i szczegółowej analizy. To może skutkować złym doborem urządzeń. Najczęstszy błąd polega na doborze rekuperatora o zbyt niskiej wydajności, który nie jest w stanie zapewnić komfortu w wentylowanych pomieszczeniach. Aby urządzenie zostało odpowiednio dopasowane, najpierw należy prawidłowo oszacować m.in. emisję zanieczyszczeń (wilgoci, pyłu i dwutlenku węgla). Podczas montażu niepoprzedzonego odpowiednimi obliczeniami dochodzi też często do wykonania kanałów o źle dobranych przekrojach i ich poprowadzenia niezoptymalizowanymi trasami.

Wentylacja mechaniczna z rekuperacją należy do rozwiązań stosowanych w budownictwie energooszczędnym
Wentylacja mechaniczna z rekuperacją należy do rozwiązań stosowanych w budownictwie energooszczędnym

Cicha wentylacja

Centrala wentylacji mechanicznej generuje hałas. Dlatego tak istotne jest wybranie takiego miejsca na jej lokalizację, aby tenże hałas był jak najmniej dokuczliwy dla domowników. Zaleca się więc, aby pomieszczenie, w którym zostanie zamontowana centrala, było usytuowane jak najdalej od sypialni. To istotne, ponieważ w nocy nawet niewielki hałas może być uciążliwy. Ponadto rekuperator powinien być zamontowany w pomieszczeniu, w którym temperatura nie spada poniżej 8º C. Urządzenie dodatkowo można zaizolować, dzięki czemu zapewni się maksymalną efektywność systemu.

Hałasy mogą być generowane również na kształtkach, przepustnicach i innych elementach wyposażenia kanałów. W celu uniknięcia przedostawania się tych dźwięków do pomieszczeń warto zainstalować kanały elastyczne. Kanały elastyczne zamontowane przed nawiewnikami dodatkowo wytłumią dźwięki przedostające się z sąsiednich pomieszczeń. Ale trzeba pamiętać, że kanały elastyczne zwiększają opory oraz akumulują zanieczyszczenia, dlatego nie powinny być dłuższe niż 3 m. Problem zbierającego się brudu pozwoli natomiast wyeliminować filtr (np. klasy F7).

Centrala wentylacji mechanicznej generuje hałas, dlatego na miejsce jej montażu zaleca się pomieszczenie usytuowane jak najdalej od sypialni.

Ze względu na możliwość możliwość generowania wibracji, centrali nie należy opierać o elementy konstrukcyjne budynku (np. ściany nośne). Pod urządzeniem warto umieścić wibroizolujące podkładki, a przy połączeniach kanałów z centralą zamontować elastyczne kołnierze. Ich trwałość bywa różna, dlatego podczas eksploatacji urządzenia nie można zapomnieć o kontroli ich stanu technicznego. Centrala jednocześnie powinna być umieszczona w łatwo dostępnym miejscu, ponieważ jej eksploatacja wiąże się m.in. z koniecznością wymiany filtrów. Do przepustnic regulacyjnych i anemostatów także powinien zostać zpewniony łatwy dostęp.

Punkty newralgiczne

Z centralą wentylacyjną są połączone dwa kanały (czerpny i wyrzutowy). Obydwa powinny być zaizolowane termicznie, jednak fachowcom zdarza się pominąć ten element. Do rzadkości nie należą również błędy dotyczące niewłaściwego podłączenia kanałów z centralą; kanał wyrzutowy bywa umieszczany w miejscu wywiewnego i na odwrót. Kanały powinny być nie tylko poprawnie zaizolowane i zamontowane, ale również dokładnie połączone. Jeśli tak się nie stanie, instalacja wykaże się brakiem stabilności i niesatysfakcjonującymi parametrami odzysku ciepła. 

W domu, w którym jest zamontowana wentylacja mechaniczna, okna powinny być maksymalnie szczelne
W domu, w którym jest zamontowana wentylacja mechaniczna, okna powinny być maksymalnie szczelne
Należy też pamiętać o wykonaniu izolacji przejścia przez przegrodę zewnętrzną. To newralgiczne miejsce, w którym należy zachować szczególną ostrożność i dokładność, w przeciwnym razie mogą powstać mostki termiczne.

Istotny jest również wybór odpowiedniej lokalizacji czerpni. Aby zapewnić jak najczystsze powietrze, dolne krawędzie czerpni powinny znajdować się na wysokości co najmniej 2 m nad poziomem gruntu. Ten przepis dotyczy również instalacji, w których centrala jest umieszczona w piwnicy. Jednocześnie czerpnia powinna być tak usytuowana, aby można łatwo się do niej dostać. Może się bowiem zdarzyć, że urządzenie będzie wymagać czyszczenia. Najlepiej, aby czerpnia została zlokalizowana od strony północnej lub wschodniej. Jej usytuowanie względem stron świata będzie mieć znaczenie przede wszystkim latem. Podczas upalnych miesięcy istotne jest, aby do czerpni dostawało się jak najchłodniejsze powietrze. Prędkość przepływu powietrza przez czerpnię nie powinna przekraczać 2m/s.

W domu z wentylacją mechaniczną okna powinny być maksymalnie szczelne. Montaż nawiewników i mikrowentylacji nie jest wskazany. Ostrożność należy zachować także podczas montażu klimatyzacji. Jej punkty nawiewne nie powinny kolidować z punktami nawiewnymi i wywiewnymi wentylacji.

W przypadku montażu wentylacji mechanicznej, odwrotnie niż ma to miejsce przy zastosowaniu wentylacji grawitacyjnej, okna powinny być maksymalnie szczelne. Montaż nawiewników i mikrowentylacji nie jest wskazany. W domu z wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła trzeba też odpowiednio dobrać moc systemu grzewczego, zapotrzebowanie na ciepło takiego domu jest bowiem niższe. Również podczas montażu klimatyzacj trzeba zachować ostrożność. Jej punkty nawiewne nie powinny kolidować z punktami nawiewnymi i wywiewnymi wentylacji.

Komentarze

  • Gość 2017-11-21T18:33:34Z

    Pomocy! Zna ktoś jakąś mega firme ktora by mi zamontowala okap, ale UWAGA - sufitowy? plis plis; wszyscy mi odmawiaja, bo uwazaja, ze sie nie podlacze do wentylacji