Wiązary dachowe drewniane – rodzaje, ceny, wady i zalety

Wiązary dachowe drewniane - co to jest? Jakie są ich rodzaje? Najważniejsze informacje, ceny, zalety i wady. Wszystkie najważniejsze informacje omawiamy w artykule!

 

Wiązary dachowe drewniane - co to jest?
Freimans
Wiązary dachowe drewniane - co to jest?

 

Dach jest wykonany z elementów wewnętrznych, w skład których wchodzą wiązary dachowe. Odpowiadają one za utrzymanie całego ciężaru, który znajduje się na zadaszeniu. W Europie i na zachodzie technika budowy dachu z wiązarów drewnianych cieszy się ogromną popularnością. Inwestorzy jednak powinni uzupełnić swoją wiedzę o kilka nowych kwestii z tego względu, że omawiana metoda jest stosunkowo często modyfikowana.

Wiązary dachowe drewniane - co to jest?

Wiązary dachowe są podstawowymi elementami nośnymi architektoniki zadaszenia. Odpowiadają one za przenoszenie obciążenia pomiędzy powierzchnią dachową a ścianami nośnymi. Wiązary dachowe umożliwiają ograniczenie punktów podparcia w poszyciach o stosunkowo dużej rozpiętości oraz powierzchni.

Górny i dolny pas wiązarów służy do podparcia dla krzyżulców oraz słupków. Można je mocować za pomocą blach węzłowych. Omówione połączenie powinno jednak posiadać perfekcyjne właściwości wytrzymałościowe, a także być odporne na warunki atmosferyczne (temperatura otoczenia). W większości przypadków, wiązary dachowe są wytwarzane z drewna, stali oraz żelbetu.

Technologię więzarową można zastosować w celu zbudowania powierzchni dachowej, która będzie znacznie bardziej odporna na warunki atmosferyczne. Ze względu na wysokie koszty zakupu, wiązary dachowe stały się popularne w krajach o stosunkowo niskich temperaturach dobowych. Jakie są najważniejsze informacje o więzarach dachowych?

 

Wiązary dachowe
Roof Trusses w/Strapping
Wiązary dachowe

 

Wiązary dachowe drewniane - najważniejsze informacje

Technologia prefabrykacji zrewolucjonizowała budowę nieruchomości oraz powierzchni dachowych. Nie jest to metoda tak bardzo popularna, jak analogiczne tworzenie ścian nośnych, jednak wraz z upływem czasu zyskuje coraz większą ilość zwolenników. Nie zmienia to jednak faktu, że technologia prefabrykacji, podobnie jak jej konkurencja, składa się z kilku naprawdę ważnych elementów, które służą do realizacji określonych celów i posiadają fachowe nazewnictwo. W takim razie, z jakich fragmentów składa się więźba dachowa? - konkretne wskazówki.

a) wieniec
Wieniec to element stanowiący podparcie dla struktury powierzchni dachowej. Jest fragmentem konstrukcyjnym więźby dachowej. Odpowiada za przenoszenie sił pomiędzy ścianą a zadaszeniem (wzmacnia konstrukcję nieruchomości). Aby ściany były stabilne względem siebie, wieniec należy zamontować na wysokości stropu (każdy poziom budynku mieszkalnego).

b) murłata
Murłata to drewniana belka, którą montuje się na murach nieruchomości. Odpowiada za bezpieczne przemieszczanie obciążeń pomiędzy murem nośnym a architekturą powierzchni dachowej.

c) zastrzał
Zastrzał to drewniana belka wchodząca w skład więźby dachowej, którą najczęściej ustawia się na ukos. Odpowiada za błyskawiczne usztywnienie pionowych komponentów powierzchni dachowej. Architektura zastrzału (w zależności od skomplikowania więźby) może być wyposażona w jeden lub kilka fragmentów składowych.

d) krokiew
Krokiew to pochyła belka, będąca podstawą dla płatew lub łat. Przymocowuje się do niej poszycie dachowe. Krokwie można zamocować przy użyciu jętek (z innymi fragmentami nośnymi zadaszenia). Ich parametry (liczba, rozmieszczenie itp.) zależą od obciążeń, pod jakie poddawany jest dach, jego rozmiarów oraz spadzistości.

 

Wiązary dachowe drewniane - najważniejsze informacje
Wiązary dachowe drewniane - najważniejsze informacje

 

e) kleszcze
Kleszcze to dwa, równolegle ułożone elementy drewniane (względem siebie). Są najczęściej stosowane w celu połączenia sąsiadujących ram stolcowych.

f) płatwie
Płatwie to elementy architektoniczne powierzchni dachowej, które mają na celu sprawne przenoszenie obciążenia pomiędzy krokwiami a poszyciem. Można wyróżnić płatwie kalenicowe, stopowe oraz pośrednie (w zależności od roli, jaką pełnią). Jakie są rodzaje więźb dachowych?

Wiązary dachowe drewniane - jakie są ich rodzaje?

Więzary dachowe powinny być odporne na warunki atmosferyczne. W konsekwencji, warto, żeby drewno, które służy do ich wykonania, pochodziło z drzew iglastych (wysoka wytrzymałość, niskie ceny). Poprawnym rozwiązaniem jest również zastosowanie drewna ze świerku, sosny, modrzewia oraz jodły. Jakimi cechami wyróżniają się poszczególne rodzaje?

  • drewno sosnowe - wytrzymałe, stosunkowo drogie;
  • drewno świerkowe - trudne w impregnacji, mało sęków;
  • modrzew - wytrzymałe, odporne na szkodniki tj.: grzyby;
  • jodła - rzadko spotykana, trudna w impregnacji oraz obróbce.

Warto również pamiętać, że forma drewna powinna być odpowiednia, aby budowa więźby przebiegła pomyślnie. W tym celu potrzebna jest tarcica obrzynana (docelowo: drewno konstrukcyjne), którą suszy się na świeżym powietrzu. Tarcica wyróżnia się wysoką wytrzymałością (C 18 - C 40). Im wyższa jest klasa wytrzymałościowa, tym poszczególne rodzaje drewna są bardziej jakościowe. Co warto wiedzieć o wilgotności, impregnacji oraz certyfikacji drewna?

Wilgotność, impregnacja i certyfikacja drewna - co warto o tym wiedzieć?

  • drewno, które jest wykorzystywane do stworzenia więźby dachowej powinno być jak najmniej wilgotne;
  • zastosowanie mokrego surowca może skutkować wygięciem się poszczególnych fragmentów, co jest niedopuszczalne;
  • największy poziom wytrzymałości drewna można uzyskać za pomocą zabiegów w komorach suszących;
  • mokre drewno jest o 50% mniej wytrzymałe od jego suchego odpowiednika;
  • wilgotność drewna powinna sięgać maksymalnie w granicach 12-14% (przy zakupie mokrego drewna, po roku jego suszenia, wilgotność może wynosić nawet 19%, co jest niedopuszczalne).

 

Wiązary dachowe drewniane - jakie są ich rodzaje?
Wiązary dachowe drewniane - jakie są ich rodzaje?

 

Drewno, które w niedalekiej przyszłości zostanie wykorzystane w celu budowy więźby, powinno być wyposażone w odpowiednią certyfikację (podstawa prawna, stwierdzająca odpowiednie cechy drewna, aby mogło zostać użyte jako element konstrukcyjny). Warto je również prawidłowo zaimpregnować (lepsze właściwości przeciwpożarowe), a tym samym zabezpieczyć budulec przed atakami szkodników. Jest to proces, podczas którego należy nasączyć tarcicę specjalnym preparatem wyposażonym we właściwości biodegradacyjne i przeciwpożarowe.

Ważnym aspektem są elementy więźby dachowej, które warto poddać czterostronnemu struganiu. Można to zrobić przy pomocy specjalistów z poszczególnych tartaków (wymagane uiszczenie odpowiedniej opłaty). Czterostronne struganie polega na wyrównaniu wszystkich stron obrabianego kawałka drewna. Jakie są ceny wiązarów dachowych?

Wiązary dachowe drewniane - jakie są ceny?

Kwoty przedstawiają się różnie w zależności od powierzchni dachu oraz jakości drewna. Dla zadaszenia o powierzchni 95 - 110 metrów kwadratowych, całkowity koszt może wynieść od 16 do 19 tysięcy złotych. W tej kwocie można otrzymać m.in.:

  • fachowców od montażu (2 - 4 dni pracy);
  • błyskawiczny transport na miejsce docelowe;
  • taśmy stężające;
  • stężenia deskowe;
  • okucia ciesielskie;
  • drewno zabezpieczone i wystrugane w sposób czterostronny przy użyciu odpowiednich preparatów;
  • niezbędne elementy mocujące, służące do montażu konstrukcji wiązarów;
  • wiązary wysokiej jakości, wytworzone z drewna, suszone (sposób - termiczny, ok. 75 stopni Celsjusza) - klasa C24.

Warto pamiętać, że przedstawione ceny gwarantują oszczędność rzędu kilkunastu tysięcy złotych w porównaniu do więźb wykonywanych przez zawodowych cieśli, bezpośrednio na miejscu docelowym. Jakie są zalety prefabrykowanych wiązarów dachowych?

Wiązary dachowe drewniane - zalety i wady

  • wysoka jakość drewna
    Przedsiębiorstwa produkujące specjalną więźbę zatrudniają profesjonalistów, którzy znają się na tym lepiej, niż ktokolwiek inny. Gwarantuje to odpowiednie ceny w stosunku do jakości. Dodatkowo, takie firmy charakteryzują się przyjmowaniem do pracy sprawdzonych dostawców, którzy zapewniają, że dostarczane rozwiązania na plac budowy będą wyposażone w odpowiednie parametry użytkowe.
  • dokładność wykonania
    Każdy element składowy prefabrykowanych wiązarów dachowych jest wykonany z dokładnością co do milimetra. Umożliwiają to zaawansowane technologicznie systemy informatyczne, współpracujące z najnowszymi obrabiarkami.
  • błyskawiczna realizacja
    Drewniane wiązary dachowe można wyprodukować w bardzo krótkim okresie czasu. Jednak ze względu na bardzo dużą ilość zamówień (jesień - zima), termin produkcji może się znacząco przedłużyć (1 - 2 miesiące). Budowa więźby powinna trwać maksymalnie 5 dni roboczych.
  • odpowiednie ceny
    Więzary dachowe drewniane są stosunkowo tanie ze względu na łatwość w zespoleniu prefabrykatów przy uporządkowanej bryle.

 

Wilgotność, impregnacja i certyfikacja drewna - co warto o tym wiedzieć?
Today's Homeowner
Wilgotność, impregnacja i certyfikacja drewna - co warto o tym wiedzieć?

 

Warto poruszyć również temat wad wiązarów dachowych drewnianych. Otóż pomimo wysokiej jakości drewna, dokładności wykonania, błyskawicznej realizacji i odpowiednich cen materiałów, istnieją również mankamenty, których nie sposób ominąć. Są to m.in.: konieczność zabezpieczenia dojazdu, a także stosunkowo wysoki koszt realizacji złożonych projektów.

Wiązary dachowe drewniane - co to jest? Jakie są ich rodzaje? Najważniejsze informacje, ceny, zalety i wady. Podsumowanie

Słowem podsumowania - wiązary dachowe drewniane są podstawowymi elementami nośnymi konstrukcji zadaszenia. Mogą być wykonane z drewna sosnowego, świerkowego, modrzewiu oraz jodły. Przy wyborze należy kierować się przede wszystkim klasą wytrzymałości (C 18 - C 40), a ich największymi zaletami są m.in.: odpowiednie ceny, wysoka jakość drewna oraz dokładność wykonania.

UWAGA! Podane kwoty są cenami przybliżonymi, pochodzą z ogólnodostępnych w Internecie zestawień kosztów, dlatego mogą odbiegać od aktualnych cen oraz nie stanowią oferty handlowej.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.