Więźba dachowa prosto z fabryki

Proces zastępowania wyrobów rzemieślniczych przez produkty przemysłowe nie omija budownictwa. Dotyczy między innymi więźby dachowej, która, podobnie jak drzwi czy okna, coraz częściej jest dostarczana na plac budowy prosto z fabryki.

Dawnej pustaki wykonywano na budowie. Dziś to się już praktycznie nie zdarza; pustaki są wyrobem przemysłowym, produkowanym w fabryce. Tego rodzaju ewolucja dotyczy również więźby dachowej. W Danii, Wielkiej Brytanii czy Francji już nie zobaczy się drewnianej konstrukcji dachowej wykonywanej ręcznymi narzędziami na placu budowy.

MiTek
Gotowe wiązary dostarczone na plac budowy

Płytka kolczasta

Produkcja więźby dachowej w fabryce jest możliwa dzięki specjalistycznym technologiom. Najbardziej popularna z nich polega na zastosowaniu płytki kolczastej, czyli łącznika prefabrykowanych konstrukcji drewnianych. Jest to blacha z wytłoczonymi z jednej strony kolcami. Po wtłoczeniu kolców w zetknięte ze sobą elementy tarcicy powstaje stabilne i bardzo wytrzymałe połączenie. Płytek kolczastych nie można wbijać przy pomocy młotka. Wykonanie sprasowania jest możliwe jedynie na specjalistycznych stanowiskach przy sile nacisku kilkudziesięciu ton. Komplet gotowych elementów – wiązarów – jest następnie dostarczany na plac budowy i na miejscu montowany, co zazwyczaj trwa 1-2 dni.

MiTek
Hala prasowania w polskim zakładzie wiązarów

Zalety przemysłowej więźby

Produkcja więźby dachowej w fabryce, podobnie jak innych części składowych budynku – np. drzwi i okien, łączy w sobie kilka istotnych z punktu inwestorów zalet. Po pierwsze więźba przemysłowa jest wytwarzana w oparciu o bardzo dokładny projekt. Podczas procesu produkcyjnego nie ma miejsca na dowolność wykonawczą mniej lub bardziej profesjonalnego cieśli. Każdy element i każde połączenie wynikają z bardzo precyzyjnej dokumentacji warsztatowej (która może zostać automatycznie przesłana w formie plików do sterowania maszyn). A przy tym montaż więźby z gotowych elementów z reguły trwa zaledwie 1-2 dni. Więźbę, która zazwyczaj stanowi też konstrukcję stropową, można montować również w trakcie mrozów.

MiTek
Montaż prefabrykowanych wiązarów z reguły trwa 1 dzień

Nie mniej istotny co technologia pracy jest materiał, z którego wykonuje się więźbę. Jej wytwórcy korzystają wyłącznie ze stałych, sprawdzonych źródeł surowca. Tarcica jest suszona komorowo i poddawana klasyfikacji pod względem wytrzymałościowym. W oparciu o wynik badania jest zaliczana do jednej z klas „C” (zazwyczaj „C-24”).

MiTek
Każdy element i każde połączenie wynikają z bardzo precyzyjnej dokumentacji warsztatowej

W przypadku zamówienia więźby w fabryce nie ma kłopotu związanego z rozmyciem odpowiedzialności za wykonawstwo. Projektantem, tartakiem, dostawcą okuć oraz cieślą jest jedna i ta sama firma i to ona daje gwarancję na więźbę. Nie ma więc problemu z przerzucaniem odpowiedzialności z jednej osoby na drugą i nie ma wątpliwości, kto ponosi odpowiedzialność za ewentualne błędy.

MiTek
Wykonawcą prefabrykowanej więźby dachowej od początku do końca jest jedna firma

Kolejną zaletą więźby prefabrykowanej jest wygoda. Inwestor nie musi się o nic martwić; nie zajmuje się kupowaniem drewna, okuć i impregnatu czy zamawianiem transportu. Nie ma też problemu z materiałem, który pozostaje niewykorzystany po zakończeniu prac. Gdy więźba powstaje w fabryce, o cały proces produkcyjny dba firma wykonawcza, ona też dostarcza wszystkie elementy składowe. Wyeliminowane przy tym zostaje ryzyko kradzieży drewna z placu budowy, ponieważ więźba jest dostarczana bezpośrednio na budowę i od razu montowana. Z góry też jest znany dokładny koszt prac; nie jest to kwota szacunkowa, która zależy od wielu składowych, ale jest to cena, która od początku zostaje precyzyjnie określona.

MiTek
Fabryczne wykonanie wiązarów gwarantuje dokładne wymiary, dzięki czemu powstają równe połacie dachowe

I na koniec zaleta, która ma niemałe znaczenie dla wyglądu przyszłego domu. Elementy wykonane w fabryce gwarantują równe połacie dachowe. Poszczególne części są wytwarzane w oparciu o precyzyjną dokumentację warsztatową i przy użyciu specjalistycznych maszyn. Więźba ma dzięki temu bardzo dokładne wymiary, co z kolei sprawia, że tworzy idealnie równe połacie dachowe.

Więcej informacji na ten temat: www.dachymitek.pl