Więźba z fabryki - oszczędność czasu i pieniędzy

Tak w budownictwie jak i w życiu codziennym następują nieustanne zmiany. Coraz większą rolę odgrywają nowoczesne technologie. W coraz większym stopniu stosuje się specjalistyczne wydajne maszyny zastępujące drożejącą siłę roboczą. Z takim właśnie procesem mamy do czynienia także w przypadku więźby dachowej.

Wykonywanie drewnianej konstrukcji dachu ręcznymi narzędziami, na placu budowy przez rzemieślników-cieśli odchodzi do przeszłości. Proces ten, który zaczął się wcześniej w krajach Europy Zachodniej i Północnej a teraz zaczyna szybko postępuje w Polsce.

Przemysłowe wytwarzanie więźby dachowej daje inwestorowi cały szereg wymiernych korzyści:

1. Szybki montaż. Możliwość wykonywania stropów w trakcie mrozów

Fabrycznie przygotowane elementy są dostarczane w określonym dniu na plac budowy i montowane w całość. Zazwyczaj jest to 1-2 dni pracy. W przeciwieństwie do stropów betonowych konstrukcja stropodachowa może być wykonywana również przy ujemnych temperaturach.

Więźba z fabryki może być montowana nawet w trakcie mrozów
Mitek
Więźba z fabryki może być montowana nawet w trakcie mrozów

2. Porządek na placu budowy. Eliminacja ryzyka kradzieży

W przeciwieństwie do starej metody wykonywania więźby, gdzie drewno jest składowane zazwyczaj tygodniami na budowie, wiązary są montowane niezwłocznie po dostarczeniu. Nieraz nie dotykają nawet ziemi gdyż są ładowane dźwigiem z naczepy wprost na dach.

3. Duża oszczędność przez eliminację stropu betonowego

Prefabrykowane wiązary pozwalają, zwłaszcza w domach parterowych, na wyeliminowanie kosztownego stropu betonowego. Niejednokrotnie jego koszty i inne związane z tym wydatki (wewnętrzna ściana nośna, ława fundamentowa, podciągi) dają oszczędności przekraczające kilkanaście tysięcy złotych.

Strop drewniany jest o wiele tańszy, niż strop betonowy
Mitek
Strop drewniany jest o wiele tańszy, niż strop betonowy

4. Jednoznacznie określona gwarancja

Dostawca więźby to „projektant, tartak, hurtownia okuć, sprzedawca impregnatu oraz cieślą w jednym”. Jest więc jednoznacznie określone kto odpowiada za ewentualne wady, kto udziela gwarancji. Gdy cieśla (ew. firma budowlana) wykonuje konstrukcję przez kogoś zaprojektowaną, z powierzonych przez inwestora materiału, często jest problematyczne kto gwarantuje prawidłowe wykonanie więźby.

5. Dokładna cena bez niespodzianek

Ponieważ inwestor kupuje gotowy produkt, zna jego dokładną cenę. Gdy oddzielnie wynajmujemy cieśli, kupujemy tarcicę i materiały pomocnicze, możemy lepiej lub gorzej oszacować koszty. Inwestor nie musi się troszczyć o zakup drewna, zwykle będąc w tej dziedzinie profesjonalistą.

6. Gwarancja jakości drewna

Zakład przemysłowy wykonujący masowo więźby zwykle kontraktuje dostawy materiału od sprawdzonych kontrahentów lub jest tartakiem i sam przygotowuje tarcicę dla swojej produkcji. Z mocy prawa producenci wiązarów podlegają certyfikacji i podlegają pod okresowe kontrole uprawnionych organów. Kupując więźbę z fabryki otrzymujemy konstrukcję z drewna zgodnego z obowiązującymi w Polsce normami tj. suszonego oraz przesortowanego pod względem wytrzymałości. Stosowanie zaś materiału niedopuszczalnego do stosowania w budownictwie (tarcica bez znaku CE) może mieć w przyszłości niespodziewane konsekwencje negatywne np. w przypadku awarii budynku, spraw o odszkodowanie itp.

Producenci gotowych wiązarów podlegają certyfikacji i regularnym kontrolom jakości
Mitek
Producenci gotowych wiązarów podlegają certyfikacji i regularnym kontrolom jakości

7. Wykonywanie maszynowe to równe połacie dachowe

Elementy więźby nie są wycinane ręcznymi narzędziami ale za pomocą specjalistycznych pił, zwykle sterowanymi komputerowo. Dokładność poszczególnych części konstrukcje zapewnia równe połacie dachowe do pokrycia.

8. Strych w poddaszu

Wiązary prefabrykowane pozwalają uzyskać w przestrzeni poddasza przestrzeń na pożyteczne pomieszczenie gospodarcze – strych. Wejście do tego składu można zapewnić z korytarza lub grażu za pomocą prefabrykowanych schodów (np. znanej polskiej firmy FAKRO).

Więcej na temat technologii – www.stropymitek.pl