Własne cztery ściany

Obok fundamentów ściany są głównym elementem konstrukcyjnym domu. Podstawowe funkcje ścian to izolacja termiczna i przyjmowanie obciążeń budynku. Wybór ich rodzaju to jedna z podstawowych decyzji inwestora, jaką musi podjąć przed rozpoczęciem budowy.

Wybór rodzaju ścian to decyzja o długofalowych konsekwencjach. Źle ocieplone ściany przyczynią się do nadmiernej utraty ciepła i drogiej eksploatacji domu, do tego dochodzi jeszcze komfort akustyczny – szczególnie jeżeli działka jest zlokalizowana blisko szlaków komunikacyjnych. Nie zaszkodzi również pomyśleć o odporności na ogień. Wybór materiałów budulcowych do ścian jest naprawdę duży. Zasadniczo zależą one od ilości warstw. Ściany nośne mogą być jedno-, dwu- i trzywarstwowe.

Współczynnik przenikania ciepła

Podstawowe funkcje ściany to izolacja termiczna i przyjmowanie obciążeń budynku. Szacuje się, że 30% ciepła ucieka właśnie przez ściany. Dąży się do tego, żeby konstrukcja nośna była możliwie najcieńsza, tak aby warstwa izolacyjna mogła być grubsza. Normy budowlane i indywidualne parametry projektu określają precyzyjnie minimalne właściwości użytych materiałów. Przepisy wymagają, aby współczynnik przenikania ciepła U dla ścian warstwowych nie przekraczał wartości 0,3 W/(m²·K). W praktyce przekłada się to na grubość ścian. Najgrubsze naturalnie są ściany trójwarstwowe – mają do 60 cm. Ściany jednowarstwowe mają grubość od 36 do 44 cm, podobnie dwuwarstwowe. Wszystkie ściany mogą z łatwością spełnić kryterium przenikalności.

Ściany jednowarstwowe

Ściany jednowarstwowe buduje się z betonu komórkowego, keramzytu lub ceramiki poryzowanej. Ten rodzaj ścian nie posiada warstwy izolacyjnej. Ewentualnie można zastosować keramzyt z wkładami styropianowymi. Dzięki temu buduje się je bardzo szybko. Trzeba jednak zadbać o precyzję wykonania, ponieważ wszelkie niedociągnięcia widać tu jak na dłoni.

Ściany dwuwarstwowe

Ściany dwuwarstwowe mają stosunkowo prostą konstrukcję. Wśród materiałów mamy tu do dyspozycji pustaki, bloczki lub cegły. Od strony zewnętrznej kładzie się warstwę izolacyjną o grubości 10–15 cm (tu możliwych jest kilka wariantów) oraz oczywiście elewację. Ściany dwuwarstwowe są najpopularniejsze z uwagi na koszty. Biorąc pod uwagę stosunek ceny do uzyskanego efektu, ściana dwuwarstwowa to najefektywniejszy sposób budowy taniego i ciepłego domu.

Ściany trzywarstwowe

Ściany trzywarstwowe są najgrubsze, najtrwalsze i najdroższe. Ściany trzywarstwowe wymagają grubszych fundamentów i mocniejszej konstrukcji. Chyba największą ich zaletą jest znakomita izolacja akustyczna. Podstawowa konstrukcja jest podobna jak w ścianach dwuwarstwowych. Dodatkowa warstwa to mur osłonowy z cienkich bloczków, pustaków, cegieł lub klinkieru.

Najtrwalsze są ściany trójwarstwowe z elewacją otynkowaną lub klinkierową. One też zagwarantują najlepszą ochronę przeciwpożarową. Jednak także wersję dwuwarstwową można dobrze zabezpieczyć przed ogniem. Decydujące kryterium to koszt i izolacja akustyczna oraz czas, ponieważ ściany trójwarstwowe zdecydowanie dłużej się buduje.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.