Wybór tynku dekoracyjnego – na co zwrócić uwagę? Do jakich wnętrz pasuje?

Nieustannie zmieniające się trendy wnętrzarskie powodują, że tynki dekoracyjne są coraz bardziej popularne w nowoczesnych i minimalistycznych aranżacjach. Ich odpowiedni wybór pozwoli uzyskać delikatny lub zdecydowany design za sprawą użycia luksusowych materiałów (np. beton lub marmur), bez znaczenia na styl panujący w mieszkaniu. Tylko na co zwrócić uwagę przy selekcji tynków dekoracyjnych? Odpowiadamy!

Tynk dekoracyjny w domu lub mieszkaniu
Tynk dekoracyjny w domu lub mieszkaniu

W artykule odpowiadamy na pytania:

  • czym jest tynk dekoracyjny?
  • do jakich wnętrz pasuje?
  • jak kłaść tynk dekoracyjny?
  • jakie są jego rodzaje?

Wybór tynku dekoracyjnego – na co zwrócić uwagę? Do jakich wnętrz pasuje?

Nieustannie zmieniające się trendy wnętrzarskie powodują, że tynki dekoracyjne są coraz bardziej popularne w nowoczesnych i minimalistycznych aranżacjach. Ich odpowiedni wybór pozwoli uzyskać delikatny lub zdecydowany design za sprawą użycia luksusowych materiałów (np. beton lub marmur), bez znaczenia na styl panujący w mieszkaniu. Tylko na co zwrócić uwagę przy selekcji tynków dekoracyjnych? Odpowiadamy!

Tynk dekoracyjny – co to jest?

Tynk dekoracyjny to odpowiednia masa, z której można wytworzyć urozmaicone formy, wzory, żłobienia i faktury na powierzchni ściany. Jest znany pod innymi nazwami m.in. tynk ozdobny lub struktura. Obszary wykończone tynkiem wyróżniają się porowatą lub mocno nieregularną powierzchnią. Są wodoodporne i paroprzepuszczalne, co pozwala stosować strukturę nawet w zawilgoconych miejscach.

Bardzo dużym atutem tynków dekoracyjnych jest wysoki poziom odporności na uderzenia oraz możliwość ukrycia pod jego powierzchnią nieestetycznych elementów. Co więcej – struktura zapewnia szerokie pole do popisu projektantom, którzy mogą posłużyć się dziesiątkami luksusowych i eleganckich materiałów (np. beton, naturalny kamień).

Warto również wiedzieć, iż ściany wykończone tynkiem ozdobnym mogą być bezproblemowo przemalowane w celu odświeżenia wyglądu całego mieszkania. Jest to ponadczasowy materiał o dużej wytrzymałości z praktycznie niekończącymi się możliwościami aranżacyjnymi.

Modny tynk dekoracyjny
Modny tynk dekoracyjny

Do jakich wnętrz warto zastosować tynk ozdobny? – wskazówki

Tynk ozdobny można dopasować praktycznie do każdego wnętrza, jednak przed podjęciem ostatecznej decyzji warto zwrócić uwagę na styl pomieszczenia, strukturę oraz odpowiednią aranżację.

1. Styl pomieszczenia

Pomieszczenie nie powinno posiadać nadmiernej ilości dekoracji (np. jedna ściana wykonana z tynku ozdobnego, a na drugą położona tapeta z różnorodnymi wzorkami). Aranżacja będzie wyglądać dobrze, jeśli inwestor zadba o umiarkowane dekoracje połączone z eleganckim stylem (bez nadmiaru kolorów). Warto również zwrócić uwagę, aby widoczna struktura nie musiała konkurować ze ścianami posiadającymi dziesiątki kolorowych wzorów i ozdobnych detali.

Tynkowanie to dosyć czasochłonny proces, jednak efekt może być naprawdę zadowalający.

2. Struktura

Rynek jest wręcz przepełniony ciekawymi i angażującymi strukturami wpasowującymi się w większość standardowych i nowoczesnych aranżacji. Po ich zastosowaniu możemy być pewni, że będą one przypominały to, co sobie wymarzymy (np. prawdziwy beton, tynk mineralny, słoje drewna). Aby osiągnąć powyższe rezultaty należy zastosować m.in. efekt modnego betonu lub stempel dekoracyjny imitujący słoje drewna (rezultaty zależą od zastosowanych elementów).

3. Odpowiednia aranżacja

Aby osiągnąć zamierzony efekt należy przystosować aranżację do odpowiedniego rodzaju tynku ozdobnego. Eksperci z firmy www.jakbudowac.pl polecają połączenie wnętrz wypełnionych m.in. drewnem, kamieniem i organicznymi tkaninami ze strukturą wiklinową lub drewnianą. Zagwarantuje to regularne rozłożenie barw w jednolitej stylistyce, co będzie wyglądało harmonijnie, a zarazem elegancko. Powyższe wskazówki są przydatne podczas łączenia dowolnych aranżacji.

Jak kłaść tynk dekoracyjny?
Jak kłaść tynk dekoracyjny?

Tynki dekoracyjne – jak należy je kłaść?

W pierwszej kolejności powinno się odpowiednio przygotować ściany, które będą poddawane obróbce. Aby to zrobić warto je oczyścić, zlikwidować rysy (np. przy pomocy szpachlowania), wgłębienia oraz ubytki, a co najważniejsze – pokryć ścianę podkładem i zabezpieczyć podłogę folią malarską. Są to uniwersalne wskazówki, a przed rozpoczęciem pracy z tynkiem należy zapoznać się z instrukcją widniejącą na opakowaniu wybranego produktu. Zatem, jak powinien przebiegać proces tynkowania?

1. Tynk należy rozmieścić dokładnie i równomiernie po niewielkich fragmentach ściany.
2. Aby uzyskać efekt deskowania należy wziąć stempel i wykonać wzór (od góry do dołu).
3. Po wykonanej pracy konieczne jest zabezpieczenie powierzchni specjalnym lakierem.

Tynkowanie to dosyć czasochłonny proces, jednak efekt może być naprawdę zadowalający. Tynki dekoracyjne można dobrać do każdej aranżacji bez znaczenia na jej styl. Warto również pamiętać, że rekomendowanym narzędziem do tynkowania jest paca, jednak ze względu na prostotę wykonania można do tego użyć większości produktów oferowanych na rynku.

Tynki mineralne cechują się paroprzepuszczalnością (wysoki poziom pH).

Rodzaje tynków dekoracyjnych – 5 przykładów

Wszystkie tynki ozdobne zasługują na szczególną uwagę, jednak niektóre z nich przewyższają inne pod względem elegancji oraz możliwości aranżacyjnych. Są to tynki akrylowe, mozaikowe, silikonowe, silikatowo-silikonowe oraz mineralne. Zatem, jakie są rodzaje tynków dekoracyjnych i co warto o nich wiedzieć?

A. Tynki akrylowe

Tynki akrylowe są bardzo elastyczne, odporne na zmiany temperatur oraz uderzenia mechaniczne. Nie wchłaniają wilgoci, a spośród konkurencji wyróżniają się wykonaniem z żywicy akrylowej.

B. Tynki mozaikowe

Tynki mozaikowe sprawdzają się znakomicie, gdy są nałożone na wyczyszczoną i wygładzoną powierzchnię. Należy pamiętać, że podczas pracy podłoże musi być idealnie suche.

Tynk dekoracyjny - wskazówki i inspiracje
Tynk dekoracyjny - wskazówki i inspiracje

C. Tynki silikonowe

Tynki silikonowe są bardzo trwałe i odporne na działanie czynników atmosferycznych. Spośród konkurencji wyróżniają się najszerszym zakresem zastosowań, a co najważniejsze – barwi się je w masie (nie trzeba ich pokrywać dodatkową warstwą farby).

D. Tynki silikatowo-silikonowe

Tynki silikatowo-silikonowe są wysoko paroprzepuszczalne, dedykowane w szczególności do pomieszczeń zagrożonych zawilgoceniem.

E. Tynki mineralne

Tynki mineralne cechują się paroprzepuszczalnością (wysoki poziom pH). Zapobiegają rozprzestrzenianiu się mikroorganizmów, ale wymagają malowania farbami silikonowymi lub silikatowymi ze względu na wysoki poziom nasiąkliwości i niską elastyczność.

Rodzaj podłoża przy wyborze tynku dekoracyjnego jest bardzo ważny

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru tynku dekoracyjnego? – podsumowanie

Podczas wyboru tynków dekoracyjnych warto zwrócić uwagę na styl pomieszczenia, strukturę oraz odpowiednią aranżację. Pasują praktycznie do wszystkich wnętrz (np. nowoczesne, industrialne, klasyczne), a tynkowanie możemy wykonać samodzielnie, po skontaktowaniu się z ekspertami.

W celu odpowiedniej aranżacji pomieszczenia, warto wyróżnić tynki akrylowe, mozaikowe, silikonowe, silikatowo-silikonowe oraz mineralne charakteryzujące się (w zależności od rodzaju) m.in. paroprzepuszczalnością, wykonaniem oraz zabezpieczeniem przed grzybami czy pleśnią.

Tynk na ścianach - zobacz, co musisz o nim wiedzieć
Tynk na ścianach - zobacz, co musisz o nim wiedzieć

FAQ – najczęstsze pytania i odpowiedzi

1. Czy przy wyborze tynku dekoracyjnego ważny jest rodzaj podłoża?

Rodzaj podłoża przy wyborze tynku dekoracyjnego jest bardzo ważny, ponieważ bywają przypadki, gdy na danej powierzchni nie można stosować struktury z różnych powodów. Aby mieć stu procentową pewność, warto skonsultować się ze specjalistami lub znaleźć takie informacje w karcie produktu.

2. Dlaczego warto zapoznać się z właściwościami produktu przed procesem tynkowania?

Zapoznanie się z właściwościami produktu przed procesem tynkowania umożliwi zastosowanie odpowiedniego tynku na przeznaczoną do tego powierzchnię. Nieprawidłowy dobór może spowodować złą wentylację, korozję mikrobiologiczną lub nadmierne wchłanianie wody.

3. Jakie są najpopularniejsze efekty dekoracyjne?

Efekty dekoracyjne zyskujące przez cały czas na popularności to m.in. ciemnoszare ściany komponujące się z przeszkleniami oraz płaskimi zadaszeniami, ciemne elewacje domów, a nawet nieruchomości w beżowym lub łososiowym kolorze. Modne są również wszystkie stonowane barwy wprowadzające nutkę elegancji, a przede wszystkim harmonii w wystrój poszczególnych pomieszczeń.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.