Zalane mieszkanie, zamarznięta rura, wyciek z pralki – jak zlokalizować i zapobiec szkodom?

Zalanie mieszkania i pękanie rur przez zamarzniętą wodę, to jedne z najczęściej zgłaszanych szkód do ubezpieczycieli. Jak nie dopuścić do wycieku z pralki i zmywarki? Jak sprawdzić, czy woda w rurach zamarza? Jak uniknąć zalania przez sąsiada? Zobacz najczęstsze przyczyny tych szkód oraz sposoby, jak im zapobiec.

Koszty remontu po zalaniu czy rozsadzeniu fragmentu instalacji wodno-kanalizacyjnej są znacznie wyższe od kwoty, jaką dostaniemy z odszkodowania. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na skuteczne zapobieganie opisanym szkodom. W jaki sposób? W konsultacji ze specjalistą przygotowaliśmy kompleksowy poradnik – przeczytaj wskazówki poniżej.

Czujniki wycieku wody, wilgoci i zamarzania

Pierwszym i bardzo skutecznym sposobem na zapobieganie zalaniu oraz zamarzaniu rur, jest zastosowanie specjalnych czujników, które wykrywają wilgoć, wszelkie wycieki oraz zamarzającą wodę w instalacji. Systemy te odpowiednio wcześniej ostrzegają przed ryzykiem, dzięki czemu możemy zapobiec kosztownym szkodom. Urządzenia te funkcjonują całkowicie bezobsługowo, a ich montaż jest bardzo łatwy.

Pierwszym i bardzo skutecznym sposobem na zapobieganie zalaniu oraz zamarzaniu rur, jest zastosowanie specjalnych czujników, które wykrywają wilgoć, wszelkie wycieki oraz zamarzającą wodę w instalacji.

Nowoczesne czujniki są odporne na niskie i wysokie temperatury, a ich obudowa jest wodoszczelna. Najbardziej zaawansowane systemy mogą współpracować z instalacjami domu inteligentnego, gdzie np. w przypadku wykrycia wycieku, urządzenie samoczynnie zablokuje w tym miejscu dalszy przepływ wody. W takiej sytuacji właściciel może otrzymać powiadomienie o wykrytym zagrożeniu w dedykowanej aplikacji.

Wyciek wody z pralki - czujnik zalania
Wyciek wody z pralki - czujnik zalania

Czujniki wycieku wody, zalania mieszkania i zamarzania – kiedy warto instalować?

Czujniki wycieku wody to urządzenia, które bardzo szybko wykrywają obecność wody w lokalizacjach narażonych na zalanie. Nowsze modele pralek lub zmywarek oczywiście posiadają takie zabezpieczenia, ale musimy pamiętać, że nie tylko same urządzenia mogą powodować szkody. Problem może przykładowo pojawić się w przeciekającym prysznicu lub grzejniku. Jeśli natomiast korzystamy z urządzeń starszego typu, montaż czujnika należy traktować jako konieczność.

Na rynku znajdziemy proste czujniki, które tylko alarmują o zagrożeniu zalaniem głośnym dźwiękiem – jednak nie sprawdzą się podczas nieobecności właściciela w domu. Dlatego warto zainwestować w czujniki wycieku wody i zalania wi-fi, które powiadomią nas zdalnie o występującym ryzyku poprzez dedykowaną aplikację na smartfon lub tablet. Warto również wybrać model, który dodatkowo posiada detektor temperatury, chroniący instalację wodną przed zamarzaniem.

Jaki wybrać czujnik zalania mieszkania? Jaka jest cena?

Inwestycja w czujnik wycieku wody nie powinna skupiać się tylko na oszczędnościach podczas zakupu – koszty remontu po zalaniu są o wiele wyższe. Zdecydowanie warto zainwestować w inteligentny czujnik, który połączony jest z innymi instalacjami oraz aplikacją mobilną. W tej kategorii bardzo pozytywnie oceniane są czujniki Lyric W1, ponieważ posiadają nie tylko korzystną cenę, ale także wiele dodatkowych funkcji, których nie znajdziemy w innych modelach. Tego typu urządzenie powinno się montować przede wszystkim w miejscach, gdzie istnieje największe ryzyko zalania:

  • w łazienkach przy wannach, brodzikach, pralkach i umywalkach,
  • w kuchni przy zlewie,
  • w piwnicach narażonych na zalewanie.

Wspomniany czujnik posiada również detektor temperatury, dlatego może być montowany dodatkowo w instalacjach wodnych, które narażone są na niskie temperatury. Dzięki temu możemy zapobiec pękaniu i rozsadzaniu rur w czasie mrozów. Sprawdź cenę czujnika wycieku i zamarzania wody wi-fi.

Czujnik wycieku wody połączony z aplikacją WiFi
domkomfort.com.pl
Czujnik wycieku wody połączony z aplikacją WiFi

Jak działają czujniki wycieku lub zamarzania wody?

Dla opisania zasady działania czujników zalania i zamarzania, posłużymy się wspomnianym urządzeniem. Posiada ono dwa rodzaje detektorów: czujnik w podstawie oraz kabel detekcyjny (czujnik może funkcjonować zarówno z kablem, jak i bez niego). Co prawda w zestawie dołączany jest jeden kabel, jednak istnieje możliwość dokupienia oraz połączenia ze sobą nawet 125 kabli. Urządzenie wyposażone jest w alarm dźwiękowy oraz zdalny (przesyłany na aplikację). Powiadomienia o zagrożeniu możemy samodzielnie regulować, w zależności od potrzeb. Atutem jest także możliwość zasilania bateriami – w przypadku zalania czujnik nie jest podłączony do sieci, a tym samym nie jest zagrożeniem, jeśli dojdzie do kontaktu z wodą.

Czujniki wycieku wody to urządzenia, które bardzo szybko wykrywają obecność wody w lokalizacjach narażonych na zalanie.

Montaż takich urządzeń jak bardzo łatwy i szybki – nie musimy posiadać specjalnych umiejętności. Dodatkową zaletą może być integracja aplikacji dedykowanej dla czujnika, z innymi inteligentnymi systemami (np. sterownikami temperatury w mieszkaniu czy automatycznymi zaworami). Jeżeli taki system wyposażony jest w kamerę czy detektory czadu i zagrożenia pożarowego, możemy je potraktować jako sposób zabezpieczania domu przed poważnymi szkodami losowymi (w tym przed włamaniem).

Przepisy budowlane a ochrona przed wilgocią i wyciekaniem wody

Poza aspektami finansowymi i potrzebami domowników, ochronę przeciw wyciekom oraz wilgoci regulują przepisy budowlane. W ich myśl pomieszczenia, które są narażone na wilgoć muszą być tak wykonane, aby konstrukcja oraz materiały nie zostały uszkodzone wskutek kondensacji pary wodnej lub wycieku wody. Ponadto wszystkie urządzenia łączące się z instalacją wodną (zmywarki, ekspresy do kawy, pralki) muszą posiadać zabezpieczenia przed wyciekiem. Jeżeli dany model nie jest wyposażony w taką ochronę, konieczny może się okazać montaż czujnika wilgoci w instalacji oraz zaworu, który automatycznie odetnie dopływ wody w przypadku nieszczelności.

Wyciek wody pod zlewem - czujnik zalania
Wyciek wody pod zlewem - czujnik zalania

Porady hydrauliczne – problemy z wyciekami wody

Poza zastosowaniem czujników zalania i detektorów zamarzania wody w rurach, warto stosować także poniższe zasady:

  • nie wlewaj do zlewu roztopionego tłuszczu, fusów od kawy i herbaty;
  • jeśli posiadasz metalowe rury, nie stosuj bardzo często chemicznych środków czyszczących (mogą prowadzić do szybkiej korozji); nie używaj środków w granulkach, ponieważ mogą się krystalizować;
  • w przypadku wycieku wody jak najszybciej odetnij jej dopływ;
  • jeśli awaria nie dotyczy jednego urządzenia lub gdy nie posiada ono oddzielnego zaworu, należy odciąć wodę przy pomocy zaworu głównego;
  • jeśli źródło wycieku wody nie jest widoczne, zastosuj detektor wycieku, dzięki któremu łatwo zlokalizujesz miejsce powodujące problem.

Proponowane dla Ciebie

Komentarze