Zalety i wady stropu gęstożebrowego

Strop jest jednym z najbardziej istotnych elementów konstrukcyjnych. Oddziela kondygnacje i przenosi obciążenia na pionowe elementy. Na wybór rodzaju stropu wpływa przede wszystkim kształt domu oraz rozkład jego wnętrza. W przypadku prostej i zwartej bryły często stosuje się strop gęstożebrowy.

Na konstrukcję stropu gęstożebrowego składają się belki żelbetowe układane w odległości nie większej niż 90 cm (najczęściej jest to 30-60 cm). Przestrzeń pomiędzy nimi wypełnia się pustakami, zazwyczaj takimi samymi, jakie zostały wykorzystane do budowy ścian (co traktuje się jako zaletę, ułatwia bowiem wykańczanie wnętrz). Całość konstrukcji pokrywa się następnie kilkucentymetrową warstwą betonu.
Strop gęstożebrowy wymaga solidnego wsparcia. Podparciem dla jego belek są ściany nośne lub podciągi. W tym przypadku nie wchodzi więc w rachubę możliwość utworzenia na parterze otwartego wnętrza, bez ścian nośnych. Chyba, że nad całą dolną kondygnacją zostałby wykonany ruszt z podciągów, co jednak nie stanowi operacji korzystnej finansowo. W budownictwie jednorodzinnym obecnie najczęściej stosuje się strop gęstożebrowy Teriva. 

Strop gęstożebrowy jest często stosowany w budownictwie jednorodzinnym; jest lekki i tani w montażu, nie wymaga użycia dźwigu
Strop gęstożebrowy jest często stosowany w budownictwie jednorodzinnym; jest lekki i tani w montażu, nie wymaga użycia dźwigu

Łatwy montaż

Wśród głównych zalet stropów gęstożeborwych wymienia się możliwość ich montażu bez użycia ciężkiego sprzętu. Poszczególne elementy są bowiem stosunkowo lekkie i kilkuosobowa ekipa budowlana powinna sobie bez problemu poradzić z ich ułożeniem. W większości tego rodzaju konstrukcji są stosowane elementy częściowo prefabrykowane; na plac budowy trafiają belki z gotowym zbrojeniem i o wymaganej długości. Dzięki zastosowaniu gotowych materiałów roboty wykonywane bezpośrednio na placu budowy są stosunkowe mało pracochłonne. Nie wymagają przy tym wykonania pełnego deskowania, a jedynie ustawienia podpór montażowych. Belki składają się z kratownicy ze stalowych prętów oraz stopki betonowej lub ceramiczno-betonowej. W stropach gęstożebrowych łatwo jest poprowadzić przewody elektryczne – umożliwiają to otwory w pustakach.

Klawiszowanie i sztywność budynku

Natomiast jeśli chodzi o wady stropów gęstożebrowych, to eksperci wymieniają ich znaczną grubość, w dużej mierze uzależnioną od rozpiętości. Gdy podczas budowy zostaną popełnione błędy, to może dojść do klawiszowania oraz uginania, skutkiem czego będą pęknięcia na suficie pod stropem. Tego rodzaju konstrukcje charakteryzują się niskim poziomem izolacyjności akustycznej i wymagają zastosowania dodatkowej warstwy izolacyjnej. Jeśli strop gęstożebrowy zostanie zastosowany w domu o skomplikowanej bryle, to mogą także pojawić się problemy z niedociążeniem i ogólną sztywnością budynku. Jeszcze podczas budowy może okazać się, że niektóre elementy wymagają dozbrajania i betonowania tak, jak w przypadku stropu żelbetowego monolitycznego. Strop gęstożebrowy straci swoje zalety, gdy zostanie na nim wylanych zbyt dużo elementów.

Komentarze