Czym są złączki szynowe i jak można je wykorzystać w instalacji?

Złączki szynowe to niewielkie elementy należące do kategorii osprzętu elektroinstalacyjnego. W sklepach internetowych czy opracowaniach technicznych możesz spotkać się także z takimi nazwami, jak złączki listwowe. W potocznej mowie określa się je też „zugami” – określenie to wywodzi się od nazwy własnej złączek jednego z producentów. Z poniższego tekstu dowiesz się, jakie jest przeznaczenie tego rodzaju produktów, w jaki sposób mogą się przydać w Twojej domowej instalacji oraz czym dokładnie się charakteryzują.

null

Do czego służy złączka szynowa?

Złączek szynowych używa się - jak sugeruje sama nazwa - do łączenia ze sobą przewodów elektrycznych i ogólnie pojmowanego okablowania. Te niepozorne, niewielkie elementy pozwalają skutecznie porządkować instalację w rozdzielnicach czy szafach sterowniczych.

Złączki nazywa się szynowymi, ponieważ nadają się do montażu na szynie DIN/Euro/TS-35. W ten sposób zakładane mogą być zarówno pojedyncze złączki, jak i całe zestawy, tworzące tak zwany blok. Przy tym drugim wariancie monter uzyskuje listwy wielotorowe (lub też inaczej mówiąc listy zaciskowe). 

Jeżeli rozdzielnica wraz ze złączkami jest składana w formie prefabrykowanej - ma już odpowiednio zamontowane wejścia aparatury elektrycznej. Wówczas cały proces podłączenia obwodów do złączek staje się przysłowiową bułką z masłem!

Producenci osprzętu dbają także o wygodę użytkowników i złączki szynowe - te, dostępne są w naprawdę wielu kolorach i rozmiarach. Dlaczego ma to znaczenie? Ponieważ w ten sposób można skutecznie zorganizować wszystkie podłączenia w instalacji – układ zastosowany w rozdzielnicy staje się czytelny i ułatwia wprowadzanie późniejszych modyfikacji czy też usuwanie ewentualnych awarii.

Kolory złączek szynowych

Złączki szynowe dostępne są w różnych kolorach – ich wybór ma raczej małe znaczenie estetyczne, za to przyczynia się do prawidłowego obsługiwania i serwisowania instalacji. Z jakimi zatem barwami możesz się spotkać?

Najczęściej będziesz mieć do czynienia ze złączkami szynowymi w kolorze szarym. Są one montowane w najprostszych systemach elektrycznych (na przykład domowych), przeznaczając je do podłączania przewodów fazowych. Elementy tego rodzaju mogą również występować jako:

  • złączki szynowe niebieskie – do których podłączane są przewody neutralne,
  • złączki szynowe w kolorze pomarańczowym – służące do podłączania przewodów fazowych,
  • złączki żółte – zakładane w przypadku uziemienia,
  • złączki żółto-zielone – pełniące tę samą rolę, co żółte złączki szynowe,
  • złączki szynowe w kolorze czerwonym – akcesoria w tym kolorze możesz spotkać w przypadku podłączania przewodów obsługujących systemy sygnalizacji czy przeciwpożarowe.

W wyborze złączek, oprócz kolorów, niezwykle ważna jest renoma producenta. Liderem w tej kategorii jest NEXT Electro, którego produkty znajdziesz na: https://dlaelektrykow.pl/258-zlaczki-szynowe. Marka ta specjalizuje się w imporcie i dystrybucji artykułów elektroinstalacyjnych, ciesząc się popularnością i dobrą opinią na branżowym rynku.

Ile przewodów można podłączyć do złączki szynowej?

To, ile przewodów będzie można podłączyć do danej złączki szynowej jest zależne od jej budowy. Te najbardziej standardowe i typowe, to tzw. jednobiegunowe złączki, do których można podłączyć dwa przewody. Jeśli zachodzi taka potrzeba, na rynku dostępne są także warianty umożlwiające jednorazowe podłączenie trzech lub czterech przewodów.

Popularne są również złączki jednotorowe, czyli takie, w których dochodzi do podłączenia przewodów do jednego bieguna. W przypadku złączek piętrowych mowa o budowie dwutorowej lub trzytorowej - czyli inaczej wielobiegunowej. 

Warto podkreślić, że istnieje wiele możliwości podłączenia wybranych przewodów. Złączka szynowa może mieć konstrukcję gwintową, w której okablowanie jest przykręcane śrubkami lub też stanowić element samozaciskowy, gdzie specjalna sprężyna odpowiednio dociska przewód i utrzymuje go w odpowiedniej pozycji. Trudno określić, która metoda łączenia jest wygodniejsza czy popularniejsza – w tym miejscu wiele zależy od montera, który ostatecznie zajmie się wykonaniem i wykończeniem instalacji.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.