Gres lappato - charakterystyka, specyfika i zastosowanie

Gres lappato łączy w sobie powierzchnię matową i połyskującą. Sprawdza się w domach, biurach czy urzędach, a szeroki wachlarz kolorów, wzorów i tekstur sprawia, że nawet najbardziej wymagający inwestor znajdzie coś dla siebie. Poniżej omawiamy, dlaczego warto wybrać gres lappato.

null

Ostatnie osiągnięcia technologii produkcji ceramiki wzbogacają oferty światowych producentów o funkcjonalne rozwiązania, które łączą w sobie elegancję, ciekawy wygląd z praktyczną stroną płytek podłogowych lub ściennych. Jedną z ostatnich propozycji, które pojawiły się na rynku jest gres lappato. Jego popularność rośnie z sezonu na sezon, ponieważ dzięki niemu stworzysz ciekawe, nowoczesne wnętrze, bezpieczne i łatwe w utrzymaniu w czystości.

Czym jest gres lappato i jak powstaje?

Proces produkcji ceramiki tego typu wzbogacono o jeden etap. W końcowej fazie elementy są polerowane. W tym celu stosuje się specjalistyczne urządzenia z ruchomymi, elastycznymi tarczami. Sprawiają, że powierzchnia jest nieregularna z delikatnymi, niemal niewyczuwalnymi wypukłościami. Polerowanie nadaje im połysk, gdy tymczasem części wklęsłe mają matowe wykończenie. Gres lappato jest więc jednocześnie matowy i połyskujący. Pięknie odbija światło, tworząc ciekawą grę cieni, która jest efektem nierównej powierzchni. Co więcej, nadaje się nie tylko do domu, ale także np. na schody zewnętrzne.

Gres lappato to zatem rozwiązanie zarówno dla tych, którzy cenią sobie antypoślizgowe właściwości matowych powierzchni, ale jednocześnie marzą o połyskującej podłodze.

null

Właściwości i zalety lappato

Płytki lappato z pewnością są designerskie i intrygujące. Połysk dodaje im elegancji, a mat- nowoczesnego, atłasowego charakteru. Ich powierzchnia świetnie odbija światło zarówno to naturalne, jak i sztuczne. Doskonale wygląda z punktowym oświetleniem led, które wydobywa piękno wykończenia. To sprawia, że nadają się one zarówno do korytarzy czy na schody, ale także do pomieszczeń, np. do przedpokoju, gabinetu, a nawet do sypialni, jeśli preferujemy surowe wykończenie wnętrz i chcemy zastąpić czymś szybko brudzące się wykładziny. Niezwykle efektownie lappato prezentuje się na sporych powierzchniach o dużej ilości światła dziennego.

Jednak taki gres to także wysoka funkcjonalność. Warstwa szkliwa tradycyjnych płytek podłogowych często powoduje, że są one jednocześnie śliskie. Przez to ceramika o wysokim połysku jest eliminowana z newralgicznych części domu typu łazienka czy kuchnia. Gres lappato rozwiązuje ten problem, gdyż zachowuje właściwości antypoślizgowe matowej ceramiki. Dzięki temu jest pomostem łączącym luksus z praktycznością.

Połyskująca powierzchnia jest również łatwa i bezproblemowa w czyszczeniu. Bez trudu można usunąć z niej zarówno osad z mydła, jak i np. plamy tłuszczu. Co więcej, czyszczenie nie prowadzi do powstawania smug.

Jednocześnie płytki posiadają wszystkie właściwości gresu. Charakteryzują się wytrzymałością na nacisk, a ich polerowanie na etapie produkcji zwiększa także odporność na ścieranie. Jest to istotne dla zachowania wysokiej estetyki wykończenia w pomieszczeniach o dużej eksploatacji lub o wyjątkowych wymaganiach, takich jak kuchnia, przedpokój, wiatrołap i taras. Układając je na zewnątrz, trzeba jedynie upewnić się, czy wybrane opcje mają właściwości mrozoodporne. Zazwyczaj producenci dbają także i o ten szczegół.

Gres lappato - rodzaje

Popularyzacja tego rodzaju powierzchni zaczęła się od imitacji kamienia, której producenci chcieli nadać elegancji, jednocześnie nie odzierając jej z jej podstawowych walorów.

Obecnie oferta gresu lappato jest coraz bogatsza. Płytki tego typu dostępne są w postaci:

  • imitacji marmuru
  • imitacji kamienia i betonu
  • imitacji drewna
  • płytek metalizowanych
  • kafelek onyksowych
  • ceramiki monochromatycznej
  • patchworku
  • lastryko.

Umożliwiają dzięki temu stworzenie aranżacji w każdym stylu. Należy jednak pamiętać, że lappato nadaje ceramice nowoczesnej elegancji. Z pewnością przełamie więc surowy charakter industrialnych i loftowych projektów, które opierają się na naturalnych, matowych rozwiązaniach. Wprowadzi do nich spory powiew świeżości.

null

Płytki lappato - kiedy, gdzie i jak stosować?

To propozycja dla tych, którzy chcą połączyć elegancję z właściwościami antypoślizgowymi i nie pozbawić wnętrza funkcjonalności. Lappato są bezpiecznie w użytkowaniu. Warto je zastosować, gdy w domu obecne są dzieci lub osoby starsze. W ich przypadku antypoślizgowa podłoga jest szczególnie istotna. Są idealne do kuchni, łazienki i przedpokoju, ale pięknie ozdobią również salon, taras czy sypialnię. Warto zwrócić uwagę na fakt, że gres lappato nadaje się również rewelacyjnie jako płytki ścienne. Obecnie jeszcze rzadko występują w formie drobnych dekorów lub mozaiki, jednak opcje o średnich wymiarach np. 60x60 cm lub 30x60 cm z sukcesem przejmują ich dekoracyjną rolę.

Niezaprzeczalnie gres lappato, dzięki połączeniu powierzchni matowej i połyskującej, pasuje do niemal każdego wnętrza i wszystkich rodzajów mebli. Dobrze będzie zestawić taki gres zarówno z meblami w połysku, jak i tymi o matowym wykończeniu.

Wnętrza domu czy mieszkania lub urzędu czy biura to nie jedyne miejsca, gdzie gres lappato może być stosowany. Nadaje się on także do wykończenia tarasu lub balkonu. Wpasuje się wyglądem w każdy ogród, nawet ten najmniejszy.

Podsumowanie

Płytki lappato to półpolerowane płytki, które mają zdolność odbijania światła, ale tylko częściowo. Mają nierównomierną fakturę, co daje efekt poruszonej tafli wody. Występują w różnych rozmiarach, barwach i teksturach, przez co można je dopasować do każdego wnętrza. Nadają się zarówno do wnętrz, jak i do powierzchni zewnętrznych domu, głównie za sprawą właściwości antypoślizgowych. Wybór zależy jednak od indywidualnych preferencji i oczekiwań.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.