Ile kosztuje wycena nieruchomości w Warszawie? Odpowiedź może Was zaskoczyć!

Nie brakuje osób, które twierdzą, że wyceny mieszkań to skomplikowane i czasochłonne zajęcie. Czy istnieją narzędzia, które pomogą nam przejść przez cały proces możliwie szybko? O czym warto pamiętać, gdy decydujemy się na sprzedaż lub zakup mieszkania?

null

Profesjonalne wyceny mieszkań w Warszawie — o czym trzeba pamiętać?

W sieci bardzo często można spotkać się z opinią, jakoby średnia cena za metr kwadratowy w mieście stołecznym wynosiła 12 tysięcy złotych. Warto jednak pamiętać o tym, że jest to duże uproszczenie. W praktyce, ceny w poszczególnych dzielnicach mogą się dość mocno różnić. W jaki sposób uzyskać możliwie jak najbliższą realnej wartości metrażu wycenę?

Można skorzystać na przykład z oferty SonarHome — firmy, która wycenia nieruchomości w Warszawie online od wielu lat. Platforma bazuje na nowoczesnym algorytmie, który bierze pod uwagę wiele zmiennych, w tym metraż nieruchomości, jej wiek, stan techniczny oraz oczywiście lokalizację i dostęp do wybranych usług publicznych.

Właśnie takie metody wyceny nieruchomości znacznie upraszczają cały proces. Osoba zainteresowana sprzedażą mieszkania w Warszawie uzyskuje dostęp do wszystkich kluczowych danych już w kilka minut. Tylko tyle czasu potrzeba, by poznać szacunkową wartość lokalu. Zgłoszenie mieszkania i otrzymanie propozycji cenowej jest całkowicie bezpłatne, a na dodatek nie niesie za sobą żadnych zobowiązań. 

W jakich dzielnicach nieruchomości w Warszawie są najtańsze i najdroższe?

Pomimo tego, że lewobrzeżna i prawobrzeżna część stolicy tworzą jeden wspólny organizm, to można dostrzec spore różnice cenowe w zależności od tego, po której stronie rzeki Wisły chcemy mieszkać. Na Rembertowie, Wesołej i Wawrze ceny są o wiele niższe, niż na przykład na Ochocie czy Bemowie. 

Różnice w wycenie mieszkań o podobnym metrażu potrafią sięgać nawet dwóch tysięcy złotych za mkw. Tradycyjnie, najwyższe ceny trzymają mieszkania na Śródmieściu, Żoliborzu i Mokotowie. Powyżej dziesięciu tysięcy złotych za metr zapłacimy też na Wilanowie. 

Mimo tego, ceny za metr kwadratowy w mieście stołecznym są wysokie — zwłaszcza gdy porównamy je do innych miast w Polsce — to trzeba też zwrócić uwagę na to, że Warszawa wyróżnia się jednym z najlepszych współczynników stabilizacji cenowej. SonarHome szacuje, że w ujęciu rocznym metr kwadratowy podrożał tu tylko o tysiąc złotych. To trzeci najlepszy wynik wśród dużych ośrodków miejskich w kraju.

Jakie kwestie są kluczowe podczas wyceny mieszkań?

W parze z rosnącymi cenami za metr kwadratowy idą też nowe wymagania ze strony potencjalnych nabywców. Polacy nie patrzą już tylko i wyłącznie na metraż, co dobitnie pokazała pandemia COVID-19. Właśnie wtedy doszło do korekty oferty lokali.

Dynamicznie zaczął rosnąć popyt na małe, nieprzekraczające 40 mkw mieszkania. Ich popularność wystrzeliła w drugiej połowie 2021 roku. W tym samym czasie nieco zmniejszył się popyt na duże lokale, o powierzchni przekraczającej 65 metrów kwadratowych.

Osoby, które rozważają zakup mieszkania w Warszawie, kładą też coraz większy nacisk na jakość skomunikowania z otoczeniem. W cenie jest nie tylko szybki dostęp do metra, ale i głównych tras wylotowych oraz bliskość usług publicznych.

Bez względu na to, z jakiej metody wyceny nieruchomości skorzystamy, warto dokładnie przeanalizować wszystkie oferty dostępne na rynku. Może się okazać, że — wbrew rynkowym trendom — w atrakcyjnej cenie uda nam się kupić na przykład wymarzone mieszkanie na Śródmieściu czy Żoliborzu. Szanse rosną, jeśli firma, z jaką nawiążemy współpracę, na w swojej bazie pokaźną ilość lokali mieszkalnych. 

 

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.