Jak zabudować grzejnik? Pomysły i wymagania techniczne

Prawidłowo zainstalowana zabudowa grzejnika nie blokuje przepływu powietrza, nie wpływa na wydajność ogrzewania i nie ogranicza dostępu do termoregulacji. Odpowiednio dobrana może być ozdobą wnętrza, która ukryje nieestetyczny kaloryfer, pełniąc jednocześnie funkcję użytkową. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na zabudowę z metalu, płyt MDF czy drewna, pamiętajmy, by pasowała do aranżacji wnętrza i posiadała otwory wentylacyjne.

null
Shelterness

Zabudowa grzejnika – dla kogo?

Na zabudowę grzejnika decydujemy się w momencie, gdy nasze obecne urządzenie zaburza estetykę pomieszczenia: nie pasuje do nowej aranżacji wnętrza lub wymaga wymiany, na którą z jakiegoś powodu nie możemy się zdecydować. Takie rozwiązanie może ograniczyć koszty – zasłonięcie kaloryfera jest zdecydowanie tańsze, niż zakup nowego urządzenia.

Często wybieramy zabudowę grzejnika ze względów użytkowych – pozwala ona zaoszczędzić miejsce, a odpowiednio zaaranżowana może pełnić funkcję siedziska, przedłużenia parapetu czy imitować meble.

Jeżeli w naszym domu mieszkają dzieci, warto zamontować osłonę kaloryfera w celu zakrycia ostrych kantów grzejnika, które mogą stanowić niebezpieczeństwo dla najmłodszych. Uchroni ich ona także przed oparzeniami.

Jak zabudować grzejnik?

Planując zabudowę grzejnika, musimy mieć na uwadze przede wszystkim ograniczenie ryzyka utraty ciepła. Z tego powodu należy zadbać o jego optymalne odprowadzanie: zamiast pełnej zabudowy, wybierzmy taką w formie ażurowej przesłony lub kratki z odpowiednio wyciętymi otworami, które umożliwią swobodny przepływ powietrza. Powinny one znaleźć się zarówno na górze, jak i na dole kaloryfera.

Możemy zdecydować się na gotową zabudowę zwaną maskownicą, dostępną w sklepach budowlanych, zlecić jej projekt lub wykonać osłonę własnoręcznie, biorąc pod uwagę wymiary naszego grzejnika i dobierając odpowiednie tworzywo, z którego wykonana zostanie zabudowa. Szeroki wachlarz możliwości pozwala dobrać odpowiednią zabudowę bez względu na to, jaki rodzaj grzejnika posiadamy.

Zabudowa grzejnika: z jakiego materiału?

Maskownice mogą być wykonane z różnego rodzaju materiałów, na przykład:

  • z drewna – mimo dużej popularności, którą zawdzięcza głównie cenie, zabudowa grzejnika wykonana w całości z drewna nie jest odpowiednim pomysłem: drewno słabo oddaje ciepło, mimo dużego jego poboru. Warto połączyć elementy drewniane z tworzywem lepiej oddającym ciepło – sprawdzi się tu miedź czy aluminium; części maskownicy wykonane z drewna możemy zabarwić na dowolny kolor za pomocą farby lub lakieru,
  • z metalu – wykonane z aluminium czy miedzi, które doskonale oddają ciepło; montuje się je zazwyczaj za pomocą magnesów. Wyróżniają się dużą trwałością, jednak szybko się nagrzewają: warto o tym pamiętać, by uniknąć poparzenia,
  • z płyt MDF – płyty MDF wykonane są z włókien drzewnych i charakteryzują się odpornością na odkształcenia oraz lekkością. Możemy nadać im dowolny kolor za pomocą lakieru czy farby, a ze względu na łatwość w obróbce bez problemu nadamy maskownicy upragniony kształt,
  • ze szkła –  występują w postaci efektownych tafli o błyszczącym wykończeniu; idealnie sprawdzą się w nowoczesnych, minimalistycznych wnętrzach, trzeba mieć jednak na uwadze, że niezbyt dobrze oddają ciepło. Możemy użyć także szkła hartowanego, które cechuje się większą trwałością.

Niezależnie od tego, jakiego tworzywa użyjemy do budowy maskownicy, pamiętajmy o umieszczeniu zaworu do kontroli temperatury na zewnątrz – jeśli nie uwzględnimy go podczas dopasowywania osłony do kaloryfera, możemy mieć do niego ograniczony dostęp. 

Pomysły na zabudowę grzejnika

W obecnych czasach na rynku dostępny jest ogromny wybór maskownic w różnych kształtach i kolorach. Zabudowa grzejnika, oprócz tego, że musi być funkcjonalna, powinna pasować do aranżacji wnętrza –  nie odstawać kolorystycznie od mebli i wpasowywać się w stylistykę pomieszczenia. 

Zabudowa grzejnika – półka 

Za pomocą prostej konstrukcji, która nie blokuje przepływu powietrza, możemy zamienić nieestetyczny grzejnik w efektowną ozdobę, która będzie jednocześnie pełnić funkcję użytkową. Górna część zabudowy, wykonana z metalowej czy drewnopodobnej płyty, stworzy dodatkową przestrzeń, którą wykorzystać można jako półkę. To dobre miejsce na ulokowanie lampy czy oprawionych w ramki zdjęć i bibelotów, które dodadzą wnętrzu dekoracyjnego charakteru. W przypadku grzejników, które zaburzają estetykę pomieszczenia, warto wzbogacić zabudowę o dodatkowe elementy na froncie, na przykład w postaci podłużnych belek, czy ażurowej osłony.  

Zabudowa grzejnika imitująca półkę
Thespruce
Zabudowa grzejnika imitująca półkę

Ażurowa zabudowa grzejnika

Ażurowa zabudowa grzejnika to wariant cieszący się dużą popularnością ze względu na efektowny design i uniwersalność, co sprawia, że bez trudu dopasujemy osłonę kaloryfera do naszych potrzeb.  

Może być ona wykonana z różnych tworzyw: zarówno metalu, jak i płyt MDF czy drewnianych elementów. W zależności od preferencji możemy nadać jej dowolny kolor za pomocą lakierów i farb do tworzyw, dzięki czemu mamy ogromne pole do popisu. Dobrym pomysłem jest także umieszczenie nad zabudową ozdobnego lustra – doda to wnętrzu elegancji.

Ażurowa zabudowa grzejnika
Impressiveinteriordesign
Ażurowa zabudowa grzejnika

 Nowoczesna metalowa maskownica

To rozwiązanie, które świetnie sprawdzi się w nowoczesnych, industrialnych, a także minimalistycznych wnętrzach w stylu loftowym. W zależności od preferencji, wybrać możemy zdecydować się na wycięcie w maskownicy otworów o przeróżnych kształtach, które nie tylko nadadzą wnętrzu niepowtarzalnego wyglądu, ale także umożliwią swobodny przepływ powietrza. Do wyboru mamy szeroki wachlarz wariantów kolorystycznych: do pomieszczeń urządzonych w minimalistycznym stylu możemy wybrać zabudowę w kolorze białym lub czarnym. Jej dużą zaletą jest uniwersalność oraz łatwy montaż, opierający się na magnesach. 

Nowoczesna metalowa maskownica
Shopify
Nowoczesna metalowa maskownica

 Możemy zlecić projekt zabudowy grzejnika specjaliście – przy wyborze zabudowy na zamówienie ogranicza nas jedynie wyobraźnia: zostanie ona wykonana zgodnie z naszą wizją. Zyskujemy także pewność, że maskownica zostanie odpowiednio dopasowana do rozmiarów kaloryfera i właściwie zamontowana.

Zabudowa grzejnika: wymagania techniczne

Choć montaż zabudowy grzejnika nie jest zwykle zbyt skomplikowany, są pewne wymagania, które musimy mieć na uwadze na etapie jej planowania. Najważniejszym z nich są wspomniane wcześniej otwory wentylacyjne, zapewniające odpowiednią cyrkulację powietrza.

W przypadku kaloryfera umieszczonego pod oknem potrzebne jest niekiedy wydłużenie parapetu – warto wtedy zlecić pomoc specjaliście. Oprócz tego, warto pamiętać o:

  • zachowaniu przerwy od podłogi – powinna ona wynosić ok. 10 centymetrów,
  • zachowaniu odstępu od górnej części zabudowy – odległość min. 10-20 centymetrów (w zależności od głębokości np. parapetu),
  • odpowiednim montażu – zwłaszcza w przypadku maskownic mocowanych bezpośrednio do ściany, 
  • wzroście zużycia energii – nawet, gdy zabudowa grzejnika spełnia wszystkie warunki dotyczące przepływu powietrza, zużycie energii może minimalnie wzrosnąć.

Niezależnie od tego, na który sposób osłonięcia kaloryfera się zdecydujemy, pamiętajmy o wybraniu materiałów dobrze oddających ciepło i odpornych na uszkodzenia.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.