Jakie telewizory są zgodne z DVB-T2?

Nadchodząca wielkimi krokami zmiana standardu nadawania telewizji naziemnej na DVB-T2 wywołuje pytanie, czy koniczna będzie wymiana telewizora na nowy. Jakie telewizory są zgodne z DVB-T2? Co przyniosą nadchodzące zmiany? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Czy Twój telewizor jest zgodny z DVB-T2?
Czy Twój telewizor jest zgodny z DVB-T2?

Czym jest DVB-T2?

Zapowiada od dłuższego czasu zmiana standardu nadawania telewizji naziemnej sprawiła, że wiele osób zastanawia się obecnie nad tym, czym jest DVB-T2. Otóż jest to skrót od Digital Video Broadcasting – Terrestrial 2, który odnosi się do ulepszonej wersji aktualnie wykorzystywanego standardu DVB-T. Zmiana ma na celu polepszenie jakości odbioru obrazu i dźwięku, ponieważ w DVBT-T2 będzie umożliwiało odbiór wszystkich kanałów telewizji naziemnej w jakości HD, na co nie pozwalał standard DVB-T. Co więcej, ma to być nawet Ultra HD, czyli popularne 4K. Co jeszcze przyniosą nadchodzą zmiany? Przede wszystkim warto mieć świadomość, że standard DVB-T2 umożliwi odbiór telewizji hybrydowej, czyli HbbTV. Dzięki takiemu rozwiązaniu użytkownicy będą mieli dostęp do dodatkowych kanałów, spersonalizowanych reklam, czy zwiastunów i materiałów archiwalnych.

Jakie telewizory są zgodne z DVB-T2?

Do zmiany standardu nadawania telewizji naziemnej należy się odpowiednio przygotować. Jak to zrobić? Przede wszystkim należy sprawdzić, czy posiadany telewizor obsługuje DVB-T2. Można to zrobić korzystając z instrukcji urządzenia lub odbierając jeden z kanałów testowych udostępnionych obecnie w telewizji naziemnej. Można to również zrobić wpisując konkretny model urządzenia do dostępnych w Internecie wyszukiwarek, które weryfikują, czy wbudowany do telewizora tuner jest zgodny z DVB-T2. W większości przypadku powinno tak być w przypadku telewizorów, które były sprzedawane po 2017 roku.

Co zrobić jeżeli telewizor nie posiada DVB-T2? W tym przypadku rozwiązania są dwa, a mianowicie wymiana sprzętu na nowy lub dokupienie dekodera DVB-T2. Zdecydowanie tańsze będzie z pewnością to drugie rozwiązanie, ponieważ dekodery to niedrogie urządzenia, które nie zajmują wiele miejsca i nie wymagają wymiany okablowania, czy anteny.

Kiedy nastąpi zmiana standardu nadawania telewizji naziemnej?

Wprowadzenie standardu nadawania telewizji naziemnej DVB-T2 będzie następowało etapami. Wygląda to następująco:

  • etap I – 28 marca – południowo-zachodnia część kraju – województwa lubuskie, dolnośląskie i opolskie;
  • etap II – 25 kwietnia – północno-zachodnia część kraju – województwa zachodniopomorskie, pomorskie, wielkopolskie i kujawsko-pomorskie,
  • etap III – 23 maja – południowo-wschodnia część kraju – województwa łódzkie, świętokrzyskie, śląskie, małopolskie i podkarpackie,
  • etap IV – 27 czerwca – północno-wschodnia część kraju – województwa warmińsko-mazurskie, podlaskie, mazowieckie i lubelskie.

Podsumowując należy stwierdzić, że wielu obecnych odbiorców telewizji naziemnej posiada telewizory, które obsługują standard DVB-T2. Pozostałym natomiast pozostaje zakup dekodera DVB-T2 lub droższa opcja, czyli wymiana sprzętu na nowy. W związku z tym warto pamiętać o terminach, w których nastąpi zmiana oraz odpowiednio się do niej przygotować.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.