Loggia czy balkon - co jest lepsze? [PORÓWNANIE]

Loggia to element wpisujący się w bryłę budynku, zazwyczaj zabudowany z trzech stron, z czwartej zaś ograniczony balustradą lub niskim murkiem. Na pierwszy rzut oka można pomylić ją z balkonem, który pełni podobne funkcje, jednak jest elementem wystającym poza ścianę zewnętrzną. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety, związane głównie z dostępem do światła i możliwościami aranżacji.

Loggia czy balkon - porównanie
Loggia czy balkon - porównanie

Loggia a balkon – kluczowa różnica

Loggia i balkon często bywają ze sobą mylone, tymczasem różnica pomiędzy tymi dwiema konstrukcjami jest dość wyraźna. Loggia jest integralną częścią budynku, swego rodzaju wnęką, która może być częściowo otwarta – wówczas z jednej strony jest wyposażona najczęściej w barierkę – lub zamknięta – w takiej sytuacji owa czwarta ściana najczęściej jest całkowicie przeszklona, by wpuszczać do mieszkania jak najwięcej światła dziennego. Od reszty mieszkania jest oddzielona, podobnie jak balkon, ścianą z oknami i drzwiami balkonowymi. Loggia może mieścić się w obrębie jednego pokoju (najczęściej jest to salon), ale można również spotkać tego rodzaju wnęki przebiegające nawet wzdłuż kilku pomieszczeń.

Balkon jest elementem nadwieszonym, wystającym poza elewację budynku. Najczęściej jest ograniczony balustradą z trzech stron i, w przeciwieństwie do loggii, niezadaszony – ma zatem formę otwartą. Istotną różnicą jest również to, że balkon nie jest wliczany do metrażu mieszkania, podczas gdy loggia – jak najbardziej.

Loggia kontra balkon: plusy i minusy obu rozwiązań

Zarówno loggia, jak i balkon są pożądanym elementem w mieszkaniu w bloku czy kamienicy, gdzie nie mamy bezpośredniego dostępu do ogrodu. I każda z tych konstrukcji ma swoje zalety, które warto uwydatnić przy pomocy odpowiedniego wykończenia i aranżacji.

Do najważniejszych zalet loggii możemy zaliczyć lepszą ochronę przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi i stratami ciepła w mieszkaniu. Nawet loggia otwarta, dzięki zadaszeniu oraz zabudowie w postaci ścian bocznych, nie generuje takich mostków termicznych, jak balkon, a przy tym zapewnia więcej prywatności. Niekiedy możemy przesiadywać na niej także w deszczowy dzień, nie obawiając się zmoknięcia, co przy niezadaszonym balkonie byłoby raczej mało przyjemne.

Loggia zamknięta, wyposażona np. w szklane przesuwane panele, które możemy otwierać i zamykać w zależności od naszych potrzeb i od pogody, daje nam znacznie szerszy wachlarz możliwości aranżacyjnych niż balkon: może nawet stanowić coś w rodzaju dodatkowego pokoju, w którym urządzimy kącik relaksacyjny czy bujny ogród zimowy. Podczas gdy balkon służy jako przestrzeń rekreacyjna głównie latem, późną wiosną i wczesną jesienią, loggia może pełnić tę funkcję przez cały rok.

Zamknięta czy zabudowana loggia skuteczniej ochroni nas też przed uciążliwym hałasem z zewnątrz, co stanowi bardzo dużą zaletę, kiedy mieszkamy w dużym mieście, przy ruchliwej ulicy lub w miejscowości typowo turystycznej.

Wadą loggii jest natomiast ograniczony dostęp do światła dziennego, co może być szczególnie uciążliwe, jeśli okna wychodzą na stronę północną lub zachodnią. Zimą w mieszkaniu może być wówczas nieco chłodniej, ponieważ nasłonecznienie również ma niemały wpływ na szybsze nagrzewanie się wnętrza. Za to latem można cieszyć się przyjemnym chłodem.

Minusem loggii jest też nieco mniejsza powierzchnia mieszkania, a konkretnie – pokoju, który jest wyposażony w taką wnękę. Poza tym, jak już wspomnieliśmy, loggia jest wliczana do metrażu całego mieszkania, zatem płacimy więcej za de facto mniejszą powierzchnię mieszkalną.

Do zalet balkonu należy przede wszystkim lepsze nasłonecznienie mieszkania, zwłaszcza jeśli pomieszczenie jest wyposażone w duże okna balkonowe. Poza tym jego walory i funkcje są podobne, jak w przypadku loggii: możemy miło spędzać czas na świeżym powietrzu, ustawić doniczki z kwiatami, które będą stanowiły dekorację zarówno naszego mieszkania, jak i całego budynku. Wiosną i latem, w słoneczną lub wietrzną pogodę, balkon i loggia świetnie nadają się do suszenia prania, choć to akurat w przypadku nieosłoniętego balkonu może zaburzać nieco estetykę.

Wadą balkonu są głównie mostki termiczne oraz fakt, że korzystanie z niego jest niemalże całkowicie uzależnione od warunków atmosferycznych. Poza tym, balkon często bywa znacznie mniejszy niż loggia, a czasem jest ograniczony wyłącznie do balustrady i wąskiego parapetu, jak w przypadku balkonu francuskiego.

null

Aranżacja loggii i balkonu

Niezależnie od tego, czy mamy do dyspozycji niewielki balkon, czy bardziej przestronną loggię, zawsze istnieje mnóstwo możliwości aranżacyjnych. I w jednym, i w drugim przypadku warto przestrzegać kilku podstawowych zasad, dzięki którym zyskamy przyjemny kącik rekreacyjny, dający sposobność do przebywania na świeżym powietrzu, praktycznie bez wychodzenia z domu.

Materiały i meble

Materiały wykończeniowe, takie jak np. płytki ceramiczne czy deski podłogowe, powinny charakteryzować się odpowiednimi parametrami (wytrzymałość, odporność na uszkodzenia mechaniczne i niskie temperatury, poziom nasiąkliwości), dzięki którym przetrwają w zróżnicowanych warunkach atmosferycznych. Podobną regułą warto kierować się przy doborze mebli: na dużym balkonie i loggii otwartej najlepiej sprawdzą się meble typowo ogrodowe, których nie będziemy musieli chować do domu ani zakrywać za każdym razem, gdy pada deszcz. W przypadku loggii zamkniętej mamy większe pole do popisu: można wstawić tam nawet wygodny, miękki fotel, stolik kawowy czy szafkę na różnego rodzaju narzędzia (z tym ostatnim trzeba jednak uważać, ponieważ łatwo można przesadzić i zmienić loggię w składzik na niepotrzebne graty). Loggia zamknięta może posłużyć nam także jako kącik do pracy w trybie home office, bawialnia dla dzieci czy zimowa oranżeria. Loggię warto też ocieplić styropianem lub wełną mineralną, aby zminimalizować straty ciepła w mieszkaniu.

Czy balkon jest lepszy od loggi?
Czy balkon jest lepszy od loggi?

Styl wystroju

Jeśli chodzi o sam styl aranżacji – do wyboru mamy właściwie takie same opcje, jak w przypadku projektowania wnętrz. Loggię lub balkon można urządzić m.in. w klimacie minimalistycznym, skandynawskim, marynistycznym, rustykalnym czy industrialnym – w zależności od własnych upodobań. Najlepiej byłoby, gdyby ów styl współgrał z wystrojem pokoju, z którego wychodzi się na balkon / loggię, ponieważ w ten sposób uzyskamy efekt naturalnego przedłużenia pomieszczenia. Warto przy tym wziąć pod uwagę również styl architektoniczny budynku i całego osiedla – przaśny, rustykalny balkon raczej nie będzie zbyt udaną dekoracją w nowoczesnym apartamentowcu czy klasycznej, eleganckiej kamienicy.

Roślinność

Elementem, który sprawdzi się na każdym rodzaju balkonu i loggii, są oczywiście kwiaty.

Wybierając sadzonki, warto kierować się nie tylko estetyką samych roślin, ale również usytuowaniem balkonu: czy znajduje się on po stronie południowej, bardziej nasłonecznionej w ciągu dnia, czy np. od wschodu lub północy, gdzie dostęp do naturalnego światła słonecznego jest mniej zadowalający. Dzięki temu odpowiednio dopasujemy gatunki kwiatów, które najlepiej będą rosły w danych warunkach. Balkonowym klasykiem są pelargonie, begonie i surfinie, które doskonale prezentują się zawieszone na barierce lub na hakach zwisających z sufitu (to rozwiązanie dobrze sprawdzi się na otwartej, lecz zadaszonej loggii). Oprócz tego na podłodze możemy ustawić donice z krzewami-iglakami: wśród tego rodzaju roślin balkonowych szczególną popularnością cieszą się małe tuje, modrzewie i cyprysy. Chcąc połączyć przyjemne z pożytecznym, warto pomyśleć o zasadzeniu ziół czy nawet mniejszych warzyw i owoców w donicach ustawionych właśnie w loggii czy na balkonie.

Światło naturalne i sztuczne

Na niezadaszonym balkonie i w otwartej loggii, usytuowanej po stronie południowej, przyda się roleta lub markiza, która w upalne dni ochroni nas przed nadmiarem promieniowania słonecznego, a także zapewni nieco więcej prywatności, pozwalając nam komfortowo i swobodnie wypoczywać. 

Dopełnieniem wystroju balkonu i loggii będzie klimatyczne oświetlenie. Mogą to być niewielkie lampy solarne, girlanda lampek typu cotton balls zawieszona na balustradzie balkonu lub taśma ledowa. W zadaszonej loggii można także zamontować efektowny kinkiet na jednej ze ścian. 

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.