Malowanie ścian. 8 błędów, których lepiej uniknąć

Malując ściany, można popełnić szereg błędów, które spowodują, że uzyskany efekt będzie daleki od oczekiwanego. Smugi, pękanie i odspajanie farby – to tylko niektóre nieprawidłowości, które mogą pojawić się po źle przeprowadzonym malowaniu. By uniknąć błędów, najlepiej poznać te najczęściej popełniane.

Wiele osób nie zapoznaje się z informacjami podanymi przez producentów na opakowaniach farb i narzędzi. Jest to jeden z pierwszych błędów popełnianych już na etapie zakupów. Tymczasem czytając etykiety i stosując zalecenia producentów, można uniknąć wielu nieprawidłowości związanych z doborem farb i narzędzi oraz warunkami prowadzenia pracy. Jakie błędy są najczęściej popełniane podczas malowania ścian?

Nawet gdy farba wydaje się bardzo gęsta, nie należy dodawać do niej wody
Nawet gdy farba wydaje się bardzo gęsta, nie należy dodawać do niej wody
Nieodpowiednio dobrana farba – w łazienkach, kuchniach i innych pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności warto stosować farby odporne na wilgoć, pleśń i grzyby. W pokojach dziecięcych – produkty z atestem, z których łatwo zmywa się zabrudzenia. Ponadto czasem warto zastanowić się, czy nie zainwestować w produkt dobrej jakości. Tanie farby zazwyczaj słabiej kryją niż te droższe i, by dobrze pokryć ścianę, trzeba nałożyć więcej warstw. Jest to istotne zwłaszcza, gdy planuje się ciemny kolor zamalować jasnym.

Prowadzenie prac w niewłaściwych warunkach – temperatura i wilgotność powietrza w malowanym pomieszczeniu mają duży wpływ na końcowy efekt. Na opakowaniach farb producenci podają, w jakich warunkach można nakładać konkretny produkt. Zazwyczaj jest to temperatura pomiędzy 10 a 30ºC i wilgotność 50-65%.

Wielu nieprawidłowości związanych z doborem farb i narzędzi oraz warunkami prowadzenia pracy można uniknąć, jeśli uważnie przeczyta się informacje zawarte na etykietach i zastosuje się zamieszczona na nich zalecenia producentów. 

Złe przygotowanie podłoża – malowana ściana musi być równa, czysta i sucha. W nowym domu – jeszcze niemalowanym, na tynk trzeba nałożyć grunt lub farbę podkładową. Niektórzy producenci zalecają, by użyć obu tych produktów. Gdy ściany były już malowane, trzeba sprawdzić, czy farba się łuszczy lub czy tynk odpada. Wszystkie słabo trzymające się podłoża warstwy należy usunąć. Ubytki w tynku, rysy i pęknięcia – zaszpachlować, a następnie przeszlifować. Później powierzchnię trzeba odpylić i umyć, a naprawiane miejsca zagruntować. Gdy stara farba dobrze się trzyma i nie chłonie wilgoci (można przyłożyć do ściany mokrą gąbkę i sprawdzić czy woda wsiąka czy spływa), powierzchni nie gruntuje się, a nową farbę nakłada bezpośrednio na starą. Warto też pamiętać o tym, żeby malować suchą ścianę, tj. gdy grunt, farba podkładowa lub poprzednia warstwa farby wyschną.

Farbę nakłada się z góry na dół, należy unikać aplikacji w różnych kierunkach
Farbę nakłada się z góry na dół, należy unikać aplikacji w różnych kierunkach
Stosowanie niewłaściwych narzędziwarto wybierać przyrządy dobrej jakości, np. wałki i pędzle, z których włosy nie będą wypadać, a wałek dobrać odpowiednio do rodzaju farby. O tym, jakich narzędzi użyć, można dowiedzieć się z etykiety na farbie. Stosowne informacje znajdują się też na opakowaniach wałków.

Nieprzygotowanie narzędzi – wałek przed rozpoczęciem pracy trzeba umyć (najlepiej w wodzie z mydłem), ponieważ może znajdować się na nim kurz, brud, a także luźne włosy, które jeśli nie zostaną usunięte, przyczepią się do malowanej ściany.

Warto rozważyć, czy nie zainwestować w produkt dobrej jakości. Tanie farby zazwyczaj słabiej kryją niż te droższe i, by dobrze pokryć ścianę, trzeba nałożyć więcej warstw. 

Rozcieńczanie farby – nawet gdy farba wydaje się bardzo gęsta, nie należy dodawać do niej wody. Jeśli zamierza się malować pędzlem, można ją lekko rozcieńczyć, pod warunkiem że producent dopuścił taką możliwość.

Zła technika malowaniafarbę nakłada się z góry na dół, należy unikać aplikacji w różnych kierunkach. Ponadto malując, trzeba stosować zasadę „mokre do mokrego” i nie nakładać nowej warstwy farby na już wyschniętą. Dłuższą przerwę można zrobić dopiero po pomalowaniu całej ściany.

Czekanie ze zdjęciem taśmy malarskiej aż farba wyschnie – taśmę trzeba zdejmować, póki ściana jest wilgotna. W przeciwnym razie może odejść razem z farbą.

Komentarze