Rolety zewnętrzne – co musisz o nich wiedzieć

Popularne rolety, często stosowane w naszych domach, to przedmioty, mające ogromne znaczenie i różnorodne funkcje. Stanowią nie tylko narzędzie, dzięki któremu łatwo dopasujesz ilość światła do danego pomieszczenia, ale także dzięki nim wpłyniesz na styl wnętrza twojego domu. Osłony okienne to zatem niezwykle praktyczne rozwiązanie do każdego mieszkania. Wśród wielu typów rolet, znajdziesz np. rolety balkonowe, rolety do okien dachowych czy różnorodne rolety wewnętrzne. Jakie zatem są rodzaje rolet wewnętrznych i zewnętrznych? Jaka jest ich charakterystyka i na czym polega ich montaż? Jakie są ich zalety? Jak typ rolety zewnętrznej wpływa na jej funkcjonalność?

null

Mechanizm działania rolet i montaż

Roleta przede wszystkim stanowi rodzaj produktu ochronnego, montowanego w ramie okiennej. Jest to produkt, który pozwala nam się odgrodzić m.in. od nadmiaru światła zewnętrznego. Roleta jest też ciekawym sposobem na udekorowanie wnętrza domu.

Rolety zewnętrzne to produkty, które można zastosować zarówno w blokach jak i domach jednorodzinnych. Jednak na niektóre jej rodzaje musisz się zdecydować na etapie planowania budowy,  a inne możesz dostosować do już istniejącego budynku.

Rolety dzielimy na zewnętrzne i wewnętrzne. W większości przypadków rolety wewnętrzne są montowane bezpośrednio w skrzydle okiennym, bez dodatkowego wiercenia dziur. Można je zamontować w ramie lub przytwierdzić do sufitu. Nieco inaczej jest w przypadku rolet zewnętrznych. Zazwyczaj, montowane są one na elewacji budynku, dlatego nie unikniemy wiercenia otworów.

Rolety zbudowane są z kilku zintegrowanych, poziomych paneli, wykonanych z PVC lub aluminium oraz wypełnionych pianką poliuretanową. Połączone ze sobą panele, tworzą tzw. główny pancerz, który z kolei jest zamontowany na prowadnicy. Pancerz ten tworzą listwy metalowe montowane w sposób pionowy po dwóch stronach wnęki stolarskiej. Całość wieńczy metalowa skrzynka, w której ukryty jest mechanizm sterowania pancerza.

Rolety sterowane są manualnie lub automatycznie. W przypadku opcji manualnej może być to np. kasetowy mechanizm koralikowy, pasek lub linka. W opcji mechanizmów automatycznych mamy możliwość dowolnego, zdalnego sterowania mechanizmem podnoszenia i opuszczania. Ciekawą opcją jest też tzw. funkcja urlopowa, która samoczynnie podnosi rolety rano i opuszcza je wieczorem, dzięki temu powstaje wrażenie, że ktoś jest w domu. Nowoczesne sterowniki pozwalają także na poruszanie roletą w zależności od opadów, poziomu nasłonecznienia czy wysokości temperatury.

Sterowanie w roletach automatycznych jest przewodowe, za pomocą panelu w ścianie lub bezprzewodowe, z użyciem pilota.

Roleta i jej rodzaje

Wybierając rolety, które będą zdobić nasze wnętrze, szczególną uwagę poświęcamy roletom wewnętrznym. A tych jest całkiem sporo - rolety rzymskie, rolety okienne dzień noc, rolety wolnowiszące, rolety zaciemniające, rolety klasyczne, a także rolety mini.

W przypadku rolet zewnętrznych, możemy wybierać spośród czterech ich rodzajów: natynkowych (standardowych, elewacyjnych), naokiennych (nadstawnych, nakładanych), podtynkowych oraz nadprożowych.

Rolety natynkowe - standardowe są uniwersalne, praktyczne, wytrzymałe. Można je montować w każdych warunkach - zarówno przy budowie domu, jak i wówczas, gdy jest on już wybudowany i oddany do użytku. Rolety te są montowane na murze, choć możliwy jest też ich montaż w ramie okna. Ich charakterystyczną cechą jest widoczna skrzynka, która może mieć kształt prostokątny, półokrągły lub ścięty.

Rolety naokienne, jak sama nazwa wskazuje, są zintegrowane z oknem. W tym przypadku skrzynka montowana jest na ramie okiennej, a potem wraz z nim montowana we wnęce. Rolety montuje się w czasie budowy, ewentualnie modernizacji domu. Dużą zaletą tych rolet jest brak ingerencji w elewację oraz możliwość dopasowania kolorystyki skrzynki do całej ramy okiennej. Skrzynka jest natomiast wykonana z PVC, ocieplona styropianem i posiada pokrywę rewizyjną na dole lub z tyłu kasety.

Rolety podtynkowe cieszą się dużą popularnością m.in. z uwagi na to, że w ich przypadku, skrzynek nie widać na elewacji. Wadą jest jednak konieczność skuwania jej wierzchniej warstwy. Rolety podtynkowe są montowane we wnęce okiennej, ale nie na samej ramie okna. Wykonane są z aluminium i posiadają pokrywę rewizyjną u dołu. Cały mechanizm rolet ukryty jest w elewacji. Jeśli myślisz o montażu rolet podtynkowych, zdecyduj się na to przed wykończeniem ścian domu.

Roleta nadprożowa (inaczej montowana w systemie RKS) to najbardziej nowoczesna opcja. Skrzynkę montuje się w nadprożu, już na etapie stawiania budynku. Roleta wykonana jest ze styropianu, posiada także stalowe zbrojenie. Elementy tej rolety są ukryte i znikają w ścianie, po jej podniesieniu.

Roleta okienna - zalety

Rolety okienne cechuje stylowy wygląd i najwyższy komfort użytkowania. Głównym ich zadaniem jest oczywiście ochrona przed światłem słonecznym czy światłem latarni. Dzięki nim światło dzienne nie będzie nas razić. Rolety chronią też przed nadmiernym nagrzewaniem pomieszczenia. Zapewniają duży komfort termiczny, dzięki któremu latem możemy liczyć na chłodniejszą temperaturę we wnętrzu, a zimą - cieplejszą.

Roleta zapewnia też izolację akustyczną i ochronę przed wzrokiem przechodniów. Już sama obecność zamontowanej rolety na naszym oknie, może stanowić przeszkodę i tym samym zniechęcić potencjalnego złodzieja. Jednak jeśli chcemy bardziej skupić się na tej funkcji - możemy wybrać profesjonalne rolety antywłamaniowe, wykonane z nieco grubszych, wzmacnianych paneli. Wspomniane wyżej zalety wskazują zatem, że każda roleta zewnętrzna to także dodatkowe bezpieczeństwo.

Oprócz wymienionych wyżej powodów, rolety chronią też stolarkę okienną przed kurzem, zanieczyszczeniami czy opadami. Na końcu warto wspomnieć, że rolety występują w różnych wersjach kolorystycznych, dzięki czemu łatwiej dobierzemy estetyczną roletę, pasującą do wystroju.

Gdzie kupić dobrą roletę?

Szeroki wybór rolet z wysokiej jakości materiałów, znajdziesz w ofercie, jaką proponuje sklep internetowy Dopasujrolety.

W naszej ofercie dostępne są różne modele i rodzaje rolet zewnętrznych, dostępne w różnych kolorach. Dzięki temu, z pewnością dobierzesz właściwą opcję dla siebie.

Pomagamy spełniać oczekiwania najbardziej wymagających klientów i prowadzimy doradztwo w zakresie wyboru odpowiednich rolet, dlatego jeśli nie jesteś pewny, czego oczekujesz, możesz zdać się na nasze doświadczenie.

Zapoznaj się z ofertą już dziś.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.