Schody wewnętrzne – półkowe czy dywanowe? Zalety, wady, charakterystyka

Wybór idealnych schodów wewnętrznych to nie lada wyzwanie, przed którym stajemy decydując się na budowę domu o więcej niż jednej kondygnacji. Zarówno nowoczesne schody półkowe, które zajmują mało miejsca i nadają wnętrzu lekkości, jak i schody dywanowe – efektowne i wytrzymałe, od lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Aby dowiedzieć się, które z nich lepiej sprawdzą się w naszym domu, warto poznać wady i zalety obu popularnych rozwiązań.

null
ThePruce

Zarówno schody półkowe, jak i schody dywanowe, od lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Będąc na etapie projektowania schodów musimy zadbać, by były funkcjonalne dla wszystkich domowników – w tym dzieci i osób starszych. 

Czym są schody półkowe i gdzie pasują?

Stopnie schodów półkowych – jak sama nazwa wskazuje – przypominają pojedyncze półki, które zamontowane są w ścianie nośnej i wspierają się na wytrzymałym profilu. Dzięki temu, że schody te nie posiadają stelaża i połączeń między stopniami, zajmują mniej miejsca, a cała konstrukcja wydaje się lekka i sprawia wrażenie unoszącej się w powietrzu. Schody półkowe świetnie sprawdzą się zatem nawet w domach o małej przestrzeni. Pasują zarówno do minimalistycznych, klasycznych aranżacji, jak i industrialnych, nowoczesnych rozwiązań. W zależności od naszych preferencji co do materiału, wybrać możemy m.in.:

  • metalowe schody półkowe – polecane są miłośnikom nowoczesnych aranżacji, stawiającym na surowy, elegancki styl. We wnętrzach urządzonych w minimalistycznych barwach, idealnie sprawdzą się schody półkowe wykonane z czarnego metalu,
  • szklane schody półkowe – bardzo efektowne rozwiązanie; takie schody doskonale komponują się z luksusowymi, przestronnymi wnętrzami, jednak nie będą odpowiednie dla osób zmagających się z lękiem wysokości,
  • drewniane schody półkowe – to jedno z najpopularniejszych rozwiązań: ze względu na szeroki wybór rodzajów drewna, bez trudu dopasujemy schody do wystroju wnętrza. Drewniane schody dodadzą pomieszczeniu ciepła i uroku. Najczęściej do ich budowy używa się drewna dębowego lub bukowego.
Tabela porównawcza
Tabela porównawcza

By zwiększyć poziom bezpieczeństwa i nadać schodom spektakularny wygląd, możemy zainstalować na wysokości stopni lampy LED, w kolorze odpowiadającym naszym preferencjom. Jednak zanim się na to zdecydujemy, warto poznać zalety i wady schodów półkowych.

Zalety schodów półkowych

Oprócz wspomnianej wcześniej minimalistycznej konstrukcji schodów półkowych, która pozwala nam oszczędzić miejsce, rozwiązanie to ma jeszcze kilka znaczących atutów.

Uniwersalność 

Dzięki minimalistycznemu stylowi, schody półkowe idealnie wpasują się w niemal każde wnętrze. Ze względu na szeroki wybór materiałów, z których mogą być wykonane, z łatwością dopasujemy je do swoich potrzeb. 

Stabilność

Prawidłowo zamontowane schody półkowe charakteryzuje duża trwałość i wytrzymałość. By mieć pewność, że będą służyć nam długie lata, ich instalację warto zlecić specjaliście.

Nowoczesny design

Na tle innych rodzajów schodów zewnętrznych, schody półkowe wyróżniają się bardzo nowoczesnym wyglądem, który dodaje wnętrzom lekkości. Ekstrawagancki design sprawia, że schody półkowe mają wielu zwolenników.

Nowoczesne schody półkowe
Reddit
Nowoczesne schody półkowe

Wady schodów półkowych

Schody półkowe niewątpliwie mają wiele zalet, posiadają jednak również słabsze strony. 

Bezpieczeństwo

Mimo stabilnej konstrukcji, brak połączeń między stopniami może nie być bezpieczny, jeśli ze schodów korzystać będą małe dzieci lub osoby starsze. Rozwiązaniem może być stylowa balustrada, która nie tylko zapewni nam bezpieczeństwo, ale także – odpowiednio dobrana – będzie prezentować się bardzo dekoracyjnie.

Wymagania

Schody półkowe nie sprawdzą się niestety wszędzie, mają bowiem konkretne wymagania ścienne – ściana musi mieć minimum 24 centymetry grubości.
Gdy poznaliśmy już zarówno mocne, jak i słabe strony schodów półkowych, przyjrzyjmy się drugiemu rozwiązaniu: schodom dywanowym.

Schody dywanowe – Czym się charakteryzują?

Schody dywanowe swoją popularność zawdzięczają przede wszystkim efektownemu wyglądowi. Ich prosta, ale stabilna konstrukcja opiera się stopniach oraz podstopniach równej grubości. To schody samonośne, pozbawione belek bocznych. Swoim wyglądem przypominają dywan, subtelnie układający się na kolejnych stopniach, dzięki czemu sprawiają wrażenie, jakby unosiły się na niewidzialnej podporze. Na wewnętrznej stronie konstrukcji oraz z boku biegu zobaczyć możemy charakterystyczny zygzak. Schody dywanowe świetnie sprawdzą się w przestronnych przestrzeniach, oraz zarówno modernistycznych, jak i klasycznych aranżacjach.

W zależności od naszych preferencji możemy wybrać między innymi:

  • betonowe schody dywanowe – wykonane z żelbetu, któremu zawdzięczają wytrzymałą konstrukcję. Schody tego typu wykańcza się za pomocą drewna lub pokrywa specjalną farbą do betonu, dzięki czemu, mimo pozornej surowości, z łatwością dopasujemy je do otoczenia,
  • drewniane schody dywanowe – idealne do minimalistycznych wnętrz, charakteryzują się naturalnym wyglądem. Decydując się na schody wykonane z drewna, musimy pamiętać o ich regularnej konserwacji, która przedłuży ich żywotność,
  • metalowe schody dywanowe – ich konstrukcję wykonuje się z profili ze stali. Zapewniają twarde, solidne stopnie, które można dodatkowo wykończyć, np. drewnem.

Schody dywanowe można wykonać z różnych materiałów, najczęściej jednak używa się drewna lub metalu.

Schody dywanowe: zalety

Schody dywanowe, tak jak schody półkowe, są jednym z najczęściej wybieranych rozwiązań – a to ze względu na szereg zalet.

Bezpieczeństwo

Mocna balustrada i podstopnie równej szerokości sprawiają, że ze schodów mogą korzystać zarówno dzieci, jak i osoby starsze, nie narażając się na niebezpieczeństwo.

Wytrzymałość 

Mimo z pozoru lekkiej i delikatnej konstrukcji schody dywanowe charakteryzują się wytrzymałą, solidną konstrukcją, która bez problemu utrzyma nawet duży ciężar. Należy oczywiście pamiętać o prawidłowym montażu.

Efektowny wygląd

Schody dywanowe wyglądają zjawiskowo w każdej odsłonie – niezależnie, czy zdecydujemy się na biegi proste, zabiegowe, czy wachlarzowe. Stanowią niezwykłą ozdobę pomieszczenia, w którym są ulokowane.

Efektowne schody dywanowe
Allbiz
Efektowne schody dywanowe

Wady schodów dywanowych

Schody dywanowe, choć niewątpliwie efektowne, mają również swoje słabsze strony.

Cena

Konstrukcja schodów dywanowych jest bardziej skomplikowana, niż w przypadku schodów półkowych, co wiąże się również z wyższym kosztem przedsięwzięcia. Wszystko zależy oczywiście od wielu czynników, takich jak materiał, z którego wykonane są schody, ich wielkości oraz jakość wykorzystanych surowców.

Konstrukcja

Mimo, że schody dywanowe sprawiają wrażenie prostych w montażu, jest zupełnie odwrotnie – a to za sprawą braku belek policzkowych i dużej wadze segmentów. Trzeba mieć również na uwadze, że ich wysięg nie może wykraczać poza 120 cm. By mieć pewność, że konstrukcja zostanie wykonana prawidłowo, warto zlecić jej wykonanie doświadczonemu specjaliście. 

Wielkość

Schody dywanowe zajmują więcej przestrzeni, niż schody półkowe, dlatego nie są polecane do niewielkich pomieszczeń. Ten mankament może być także zaletą – dla osób, które planują schody w na przestronnym obszarze.

Podsumowanie

Zarówno schody półkowe, jak i dywanowe, mają swoje lepsze i gorsze strony. Jeżeli głównym czynnikiem, jakim kierujemy się przy wyborze, jest bezpieczeństwo korzystających ze schodów małych dzieci, czy osób starszych, z pewnością lepiej sprawdzą się schody dywanowe. Z kolei, gdy najbardziej zależy nam na nowoczesnym, minimalistycznym designie – postawmy na schody półkowe. Niezależnie od tego, które rozwiązanie bardziej przypadnie nam do gustu, pamiętajmy, by tworzywa, z których powstaną nasze schody, charakteryzowały się wysoką jakością – to przecież inwestycja na lata.

Sprawdź: Jak zrobić schody zabiegowe? Konstrukcja, wideo, poradnik

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.