Sypialnia na poddaszu – modna i komfortowa aranżacja

Urządzenie sypialni na poddaszu ze skosami to szczególne wyzwanie. Oświetlenie i warunki przestrzenne są inne niż w pomieszczeniach na parterze i będą stawiały przed projektantem inne wymagania. Nie oznacza to jednak, że powinno się łatwo zrezygnować z przytulnej i stylowej sypialni pod skośnym dachem.

 

Sypialnia na poddaszu - można urządzić ją komfortowo i modnie
Sypialnia na poddaszu – można urządzić ją komfortowo i modnie

 

Jak zaaranżować sypialnię na poddaszu?

Mieszkanie na poddaszu ma wyjątkową atmosferę i odpowiednio urządzone, przyciąga uwagę. Pokój ze skosami często jednak wymaga przemyślenia i odpowiedniego zaplanowania przestrzeni. 

Sypialnia na poddaszu – gdzie ustawić łóżko?

W centrum sypialni stoi zwykle łóżko. Jeśli chcesz swoją sypialnię urządzać na poddaszu, łóżko ma wówczas duże znaczenie dla optymalnego wykorzystania wnętrza. Ustawienie podwójnego łóżka standardowo przy ścianie może utrudnić wstawanie partnerce lub partnerowi. Trzeba uświadomić sobie, jakie skutki może mieć określone usytuowanie łóżka i jakie są Wasze przyzwyczajenia.

  • Zagłówek pod skosem – swobodne kładzenie się i wstawanie jest możliwe pod warunkiem, że ścianka kolankowa jest dostatecznie wysoka. Pod hasłem ścianka kolankowa kryje się natomiast ściana dobudowana na wieńcu ostatniej kondygnacji budynku w celu podniesienia dachu. W ten sposób zwiększa się wysokość powierzchni użytkowej, ponieważ połać dachu jest uniesiona ponad poziom podłogi poddasza. Zwykle pomieszczenia mieszkalne mają ściankę kolankową o wysokości 80-110 cm, ale stosuje się też wysokość ok. 200 cm.
  • Łóżka z wysokim zagłówkiem trudno jest ustawić pod skosem. Jeśli w ramach remontu wyciągnie się ścianę z płyt kartonowo-gipsowych i podniesie wysokość ścianki kolankowej, możliwe będzie swobodne siedzenie na łóżku. Można przy tym zaplanować półkę za wezgłowiem – powstanie w ten sposób stolik nocny bez dodatkowego wstawiania mebli.
  • Łóżko wzdłuż pod skosem – kładzenie się i wstawanie możliwe tylko z jednej strony, przez co ustawienie mało przydatne dla podwójnego łóżka.
  • Stopy pod skosem dachu – bez problemu możliwe jest układanie się na łóżku i wstawanie, a także siedzenie. Ustawiając swoje łóżko bezpośrednio przed oknem dachowym, możecie każdej nocy spoglądać w gwiaździste niebo. Należy zwrócić jednak uwagę, że przy tym ustawieniu łóżka może panować lekki przeciąg od okna.

 

Sypialnia na poddaszu
Sypialnia na poddaszu

Teraz możecie ustawić wokół łóżka resztę sprzętów. Ściany bez skosów nadają się do wyższych mebli, które jednak powinny pozostawać w mniejszości. Skośne ściany można wykorzystać do ustawienia niskich komód, wąskich regałów i małego biurka.

Wybór mebli do sypialni na poddaszu

Zwykłe szafy są często za wysokie i nie pasują do poddasza. Jeśli urządzacie na poddaszu sypialnię, to duże, nieporęczne szafki są raczej nieprzydatne, ponieważ szybko zaczynają działać ograniczająco. Niskie szafki i kredensy są bardziej odpowiednie. Komplety składane w formie stopni dopasowują się do parametrów waszego pomieszczenia i tworzą przestrzeń do przechowywania.

Jeśli chcecie całkowicie zrezygnować z dużego kompleksu szaf, wykorzystajcie komody i drążki z wieszakami do ubrań. W ten sposób otrzymacie wgląd w swoje ubrania i w sposób otwarty urządzicie sypialnię. Inną możliwością dla raczej dużego pomieszczenia jest pojemna szafa na ubrania pod skosem dachu. Do tego celu nadają się kompleksy szaf ustawione piętrowo.

Sypialnia na poddaszu – odpowiedni wybór kolorów i dekoracji

Wybór właściwego koloru odgrywa na poddaszu ważną rolę i zdecydowanie wpływa na nastrój pomieszczenia. Jasne kolory powiększą optycznie Wasze pomieszczenie i stworzą wrażenie otwartości – to będzie więc dobry wybór do sypialni na poddaszu. Nie można jednak całkowicie zrezygnować z kolorów ciemnych, jeśli takie właśnie preferujecie. Skoncentrujcie się przy tym najlepiej na małej ścianie, fragmencie powierzchni albo kącie, aby tam umieścić barwne akcenty. W przeciwnym razie poddasze szybko stanie się ciemne i ograniczone. Obok kompozycji barwnych dobrą możliwość stanowią też elementy dekoracyjne zapewniające przytulność i wprowadzające do sypialni tony osobistego charakteru.

Urządzając łazienkę, warto zwracać uwagę na zachowanie schematu barw i nadawanie zamierzonych akcentów. Uderzające, wyraziste wzory i niespójne dekoracje wywołują zwykle niepokój – w aranżacji wnętrz mniej znaczy więcej.

Oświetlenie sypialni na poddaszu

Także przy oświetleniu sypialni na poddaszu ważne są pewne aspekty. Duże, wiszące lampy albo żyrandole są niekorzystne, ponieważ pomniejszają optycznie pomieszczenie. Jedynie w przypadku bardzo wysokiego dachu dwuspadowego może wchodzić w rachubę dyskretna, nowoczesna lampa wisząca. W mniejszych pomieszczeniach lepszym rozwiązaniem będą małe lampki stojące na stoliku nocnym i biurku, jak również i pośrednie elementy oświetleniowe, jak na przykład podświetlane wnęki. Dyskretne oświetlenie sypialni nie zajmuje dużo miejsca, a jednocześnie wtapia się w otoczenie, tworząc klimatyczną atmosferę.

Jak zaaranżować odsłonięte belki w sypialni na poddaszu?

Jeśli w pomieszczeniu znajdują się odsłonięte belki dachowe, można je optymalnie zintegrować z urządzeniem wnętrza. Belki da się wykorzystać na kilka sposobów:

  • zamocowanie oświetlenia;
  • podwieszenie hamaka albo wiszącego fotela;
  • umieszczenie obrazów, świec i roślin;
  • zawieszenie innych elementów dekoracyjnych;
  • zbudowanie regałów.

Okna dachowe jako podkreślenie elementów wystroju wnętrza

Jeśli planujecie zamontowanie okna dachowego, macie tutaj pewną swobodę. Podobne do lukarny okno połaciowe zapewnia wygodny dostęp i miejsce dla głowy. Poza tym daje więcej światła w sypialni, co jest ważne zwłaszcza w małych pomieszczeniach. Okna uchylne są szczególnie proste w obsłudze i dają się otwierać nawet wówczas, gdy pod nimi stoją meble. Ważne, aby sypialnię regularnie wietrzyć, co zapobiega powstawaniu pleśni.

Na poddaszu bywa latem często bardzo gorąco z pomocą przychodzą więc markizy i rolety, które mają zapewnić w sypialni przyjemny klimat, a w nocy pomagają zasnąć, tworząc zaciemnienie. Kupując rolety i markizy, wybierajcie kolory neutralne, które będą pasować do ogólnego wzory barw w pomieszczeniu.

Przeczytaj także: Sypialnia z łazienką – jak zaaranżować? Zalety i wady

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.