5 cech dywanu do pokoju dziecka, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze

Zakup dywanu do pokoju to ważna sprawa z kilku względów – zarówno praktycznych, jak i estetycznych. Zakupiony dywan „mieszka” z nami długo, a jego cechy mogą nam zasadniczo ułatwić i uprzyjemnić życie. Może też stać się zupełnie inaczej, jeśli nie przemyślimy dobrze naszego zakupu. Szczególnie ważny jest wybór odpowiedniego dywanu do pokoju dziecka. Pamiętajmy, że o ile w pokoju dorosłych dywany dają komfort głównie stopom i oczom, o tyle dziecko „zaprzyjaźnia się” z dywanem zdecydowanie bardziej. To na nim bawi się, rysuje i czyta, fika koziołki, a czasem nawet je i zasypia (bywa, że i w towarzystwie ulubionego zwierzaka). Jest zatem co najmniej 5 cech, które powinniśmy wziąć pod uwagę przed decyzją wyboru odpowiedniego dywanu do pokoju dziecka.

Dywany dla dzieci
Dywany dla dzieci

Materiał, z którego wykonany jest dywan

Surowiec użyty do produkcji dywanu do pokoju dziecka ma niebagatelne znaczenie. Przędze mogą być naturalne lub sztuczne, np., wełna, wiskoza, polipropylen, poliester, akryl, bawełna oraz ich różne mieszanki. Dywany syntetyczne, w odróżnieniu od wełny są odporne na grzyby, pleśnie, mole, łatwe do czyszczenia, przyjazne dla alergików. Coraz większą popularność zdobywają dywany z polipropylenu, uszlachetniane różnymi technologiami, ze względu na doskonały stosunek jakości do ceny, trwałość, parametry estetyczne, komfort użytkowania, łatwość czyszczenia. W związku z powyższym, są szczególnie cenne w kontekście dywanów do pokojów dziecięcych i z ulubionymi zwierzakami. W obu przypadkach dywany narażone są na większe i trudniejsze zabrudzenia, które łatwo usunąć z tego typu dywanu po prostu mokrą gąbką ze zwykłym środkiem czyszczącym.

sklep.dywanopol

Wysokość i gęstość runa dywanowego

Mimo rodzicielskiego pragnienia zapewnienia miękkiego, gęstego dywanu do dziecięcego pokoju o wysokim włosiu, postarajmy się podejść do sprawy rozsądnie. Dywany z długim, gęstym włosiem, np. dywany shaggy, nie są dobrym wyborem. Nie sprzyjają swobodnej zabawie (bo jak ustawić na nich wieżę z klocków?), gromadzą kurz, okruchy i ciężko odkleić od nich zagubioną gumę do żucia. W odróżnieniu od dywanów z krótkim włosiem, które mają ciekawe nadruki, nie będą też stanowić dodatkowej inspiracji do zabawy, jak np. dywany z makietą ulic, planszą do gry lub do nauki (np. dywan z zegarem, tablicą witamin, nazwami dni tygodnia itp.). Kto raz nadepnął na klocek bosą stopą, biegnąc nocą do wołającego dziecka, będzie się również wystrzegał długiego włosia w dywanie, które świetnie ukrywa takie nieprzyjemne niespodzianki.

Rozmiar i kształt dostosowany do pokoju dziecka

Wydaje się to oczywiste, ale w praktyce bywa różnie. Zastanówmy się po prostu, jaką funkcję ma spełniać dywan. Czy ma ocieplać całą powierzchnię pokoju, np. przy chłodnych podłogach? Czy dywan ma być tylko w strefie przyłóżkowej albo w strefie zabawy? Jakiego ma być kształtu? Najczęściej spotykany jest kształt prostokąta, który powtarza formę pomieszczenia, ale mogą być też dywany okrągłe lub owalne, mniej oczywiste, ładnie komponujące się z elementami wnętrza.

sklep.dywanopol

Motyw dywanu, który podoba się dziecku

Po analizie, jaki typ dywanu uznajemy za właściwy do pokoju swojego dziecka, dobrze jest przedstawić mu dostępne wzory. Niech ma wpływ na urządzenie własnej przestrzeni, może wtedy będzie dbać o nią bardziej? Samodzielnie wybrany wzór związany z zainteresowaniami dziecka, np. motywy z ulubionych bajek i gier, dywan z astronautą czy dywan z boiskiem pomaga dziecku określić się w jego dążeniach i wiele o nim mówi jego gościom. Również dywan z uliczkami, którymi mogą jeździć autka albo spacerować lalki, może stanowić początek wielu pięknych zabaw. Ten ostatni wzór może być przykładem, jak poradzić sobie z wyborem dywanu do pokoju dziecięcego, który zajmuje rodzeństwo obu płci. W takiej sytuacji można też wybrać neutralny dywan ze zwierzakami lub o jednolitym kolorze. Pomóżmy dzieciom wybrać mądrze, żeby dywan za szybko się nie znudził, będzie w końcu z dzieckiem przez dłuższy czas, choć oczywiście nie do dorosłości. Na szczęście, dywany syntetyczne są na tyle niedrogie, że nastolatkowi można pozwolić później od nowa urządzić swoje wnętrze.

sklep.dywanopol

Bezpieczeństwo dywanu dziecięcego

Dywan do pokoju dziecka musi spełniać wymogi bezpieczeństwa. Instytucje certyfikujące sprawdzają m.in. skład materiałów, użyte substancje, czy procesy technologiczne. Bezpieczeństwo potwierdzają certyfikaty, które powinny być udostępnione na stronie sprzedającego. Dla przykładu, dywany dziecięce z kolekcji Mondo, Bella oraz Portofino na Dywanopol.pl spełniają wymagania higieniczne, co potwierdza Certyfikat Zgodności Nr 455/AC 017. Dywany syntetyczne charakteryzuje niepalność nieporównywalna z włóknami naturalnymi. Prawda jest bowiem taka, że rodzice mogą wspomóc bezpieczeństwo dziecka wyborem odpowiedniego dywanu. Dla alergika najbardziej odpowiedni jest dywan syntetyczny, z krótkim, ewentualnie średnim włosiem, łatwy do odkurzania i czyszczenia na mokro. Jest to tym ważniejsze, jeśli rodzina ma swojego psa, czy kota. Pod dywan do pokoju bardzo dynamicznego malucha warto zakupić matę antypoślizgową. Przewroty, ślizgi, walki na świetlne miecze i rozmaite supermoce będą wtedy dla niego bezpieczniejsze. Podsumowując, kupno odpowiedniego dywanu do pokoju dziecięcego to wbrew pozorom spore wyzwanie. Najlepiej zajrzeć tam, gdzie jest bardzo duży wybór. Szerokim asortymentem dysponuje między innymi wspomniany już wyżej sklep z dywanami dziecięcymi Dywanopol. Na dobrze zorganizowanej stronie internetowej wystarczy sprawdzić kategorię „dywan dla dziecka” lub podkategorie „dywan dla chłopca” i „dywan dla dziewczynki”, a następnie porównać parametry i wybrać wstępnie kilka modeli w oparciu o preferencje użyteczności, bezpieczeństwa i estetyki. Potem dobrze jest zaprezentować dziecku, żeby mogło wybrać sobie odpowiadający mu wzór. Warto też sprawdzić pozostałą bogatą ofertę dywanów tego sprzedawcy. Dywan do pokoju dziecka, szczególnie starszego, nie musi mieć infantylnego wzoru. Może być wybrany spośród dywanów do salonu, bo bywa, że w dobie Internetu starsze dzieci całkiem dobrze orientują się w obowiązujących trendach wyposażenia wnętrz i często dywan do pokoju dziewczyny lub chłopaka nie różni się od dywanu do pokoju rodziców. A jeśli mamy jeszcze do dyspozycji wygodne zakupy bez potrzeby wychodzenia z domu, szybki dowóz na terenie całej Polski i zapewnione wysokie standardy sprzedaży internetowej, to cały proces musi pójść gładko!

sklep.dywanopol

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.