Aneks czy osobna kuchnia - wady i zalety

Kuchnia to serce każdego domu, jak i mieszkania. To w niej spędzamy najwięcej czasu w czasie gotowania, licznych rozmów w trakcie spotkań czy domowych przyjęć. To także miejsce, które często pełni wiele funkcji, gdyż jest jednocześnie placem zabaw czy biurem. Pozostaje pytanie, jaką kuchnię wybrać? Aneks kuchenny czy kuchnię zamkniętą - oba te rozwiązania posiadają wady i zalety, z którymi warto się zapoznać.

Aneks kuchenny czy zamknięta kuchnia? Sprawdzamy
Aneks kuchenny czy zamknięta kuchnia? Sprawdzamy

1. Aneks kuchenny - wady i zalety
2. Kuchnia zamknięta - wady i zalety
3. Podsumowanie

Aneks kuchenny - wady i zalety

Aneks kuchenny to nowoczesne rozwiązanie, które z powodzeniem stosowane jest w wielu budynkach na rynku pierwotnym. Mieszkania w Warszawie - rynek pierwotny - bardzo często oferują swoim klientom szereg praktycznych rozwiązań, dzięki czemu korzystanie z aneksu kuchennego jest nie tylko wygodne, ale i stanowi funkcjonalne wyposażenie nowego M. Najważniejszą zaletą tego rozwiązania jest niewątpliwie oszczędność miejsca, gdyż wystarczy niewielka powierzchnia do stworzenia pięknej i praktycznej kuchni. Dodatkowo zastosowanie aneksu kuchennego pozwala stworzyć wrażenie przestrzeni nawet w małym mieszkaniu, dzięki czemu unikamy także poczucia klaustrofobii. Wśród zalet aneksu kuchennego należy wymienić również znacznie lepsze doświetlenie tego pomieszczenia, jakiego możemy nie uzyskać w przypadku małej kuchni zamkniętej. 

Jedną z większych niedogodności związanych z tym rozwiązaniem jest z pewnością konieczność utrzymywania porządku przez cały czas, gdyż wszystko jest widoczne. To jest jednocześnie wada i zaleta tego rozwiązania, gdyż w czasie odwiedzin wszyscy mogą spędzać czas razem. Jednak w trakcie większego bałaganu i niespodziewanych gości, bardzo ciężko zamknąć drzwi, których nie ma. Dodatkowo sporym minusem aneksu kuchennego są unoszące się zapachy, jak i większa wilgotność. Można tego uniknąć montując bardzo wydajne okapy, które pomogą rozwiązać ten problem.

Kuchnia zamknięta - wady i zalety

Kuchnia zamknięta to dość tradycyjne rozwiązanie, które wciąż posiada szerokie grono zwolenników. Niewątpliwą zaletą kuchni zamkniętej jest z pewnością możliwość jej zamknięcia, gdy przychodzą goście. Dlatego też panujący w niej bałagan, czy unoszące się intensywne zapachy nie są tak straszne dla odwiedzających, jak i samych domowników. Bardzo często wystarczy zamknąć drzwi i kłopot znika. W czasie gotowania pojawia się dość często intensywna para wodna, jak i wyższa wilgotność panująca w pomieszczeniu. Wybór zamkniętej kuchni przyczynia się do zachowania wysokiej żywotności sprzętu elektronicznego, co niestety  jest rzadziej obserwowane w przypadku połączenie aneksu kuchennego z salonem.

Sporą wadą tego rozwiązania jest brak kontaktu z domownikami i gośćmi, którzy bardzo często przebywają w pokoju dziennym. Jest to zarazem wada i zaleta. W czasie domowych przyjęć nikt nie patrzy nam na ręce, a z drugiej strony osoba przebywająca w kuchni jest odseparowana od reszty. Wszystko uzależnione jest od wielkości pomieszczenia, jakim dysponujemy. Kuchnie w większości mieszkań z wielkiej płyty należą do bardzo małych i kompaktowych pomieszczeń. Natomiast większe kuchnie można znaleźć w domach jednorodzinnych, jak i mniejszych budynkach wielorodzinnych.

Podsumowanie

Aneks kuchenny, jak i kuchnia otwarta posiadają szereg zalet i niewiele wad. Niemniej nie ma idealnego rozwiązania dla każdego, dlatego warto uwzględnić własne potrzeby oraz możliwości w trakcie podejmowania decyzji. Może idealnym rozwiązaniem okaże się wybór kuchni półotwartej, która częściowo stworzy przestrzeń i przyczyni się do zamaskowania niektórych kłopotliwych kwestii.