Budowa ogrodu zimowego zgodnie z prawem

Ogród zimowy to doskonałe rozwiązanie dla osób, które cenią sobie kontakt z naturą. To przedłużenie salonu będzie pełniło funkcję rekreacyjną. Pozwoli nie tylko na wypoczynek w otoczeniu kwiatów, ale także na wieczorne obserwacje gwieździstego nieba.

Przeszklone ściany i dach, rośliny kwitnące przez cały rok – wydaje się nierealne w naszym klimacie. Jednak coraz więcej osób decyduje się na projekt domu z ogrodem zimowym. Takie rozwiązanie to doskonały pomysł dla miłośników przyrody, którzy chcą się cieszyć widokiem zmieniającej się przyrody i relaksować się we wnętrzu, które tworzy zespolenie z ogrodem. Ogród zimowy to także doskonałe miejsce do hodowli różnych gatunków roślin. Pozwala cieszyć się pięknymi kwiatami nawet wtedy, gdy za oknem jest mróz. Aby mieć pewność, że będzie dobrze spełniał swoją funkcję, jego budowę powinniśmy powierzyć wyspecjalizowanej w tym zakresie firmie, która wybuduje oranżerię o solidnej konstrukcji zgodnie z obowiązującymi normami.

Konstrukcja ogrodu zimowego

Najlepiej będzie, gdy ogród zimowy zostanie zaprojektowany i postawiony podczas budowy domu. Takie rozwiązanie będzie nie tylko tańsze i łatwiejsze w wykonaniu, ale także zapewni mu solidną konstrukcję i właściwą realizację. Fundament ogrodu zimowego musi być betonowy. Ściany oranżerii wykonuje się ze szkła o dużej przejrzystości. Powinno cechować się jednak podwyższonymi parametrami izolacyjności na przenikanie promieni słonecznych oraz odpornością na wiatr i napór śniegu. Ściany oranżerii należy wykonać w taki sposób, aby zapewnić właściwą szczelność. Jeśli chodzi o dach ogrodu zimowego, to powinien on być wykonany pod odpowiednim kątem, tak aby śnieg na nim nie zalegał, lecz mógł się swobodnie zsuwać. Konieczne jest także zapewnienie odprowadzania wody z konstrukcji oranżerii poprzez zamontowanie rynien. Nie ma specjalnych wymogów, jeśli chodzi o kształt drzwi. Najlepsze w przypadku wietrzenia będą drzwi harmonijkowe lub przesuwane.

www.ogrodywpolsce.pl

Rozwiązania budowlane

Wybór materiału do konstrukcji ogrodu zimowego zależy od tego, w jaki sposób będzie on wykorzystywany. Można wybudować zarówno oranżerię wolno stojącą, jak i dobudowaną do ściany domu. To drugie rozwiązanie będzie tańsze, ponieważ mniej materiału będziemy potrzebować i nie trzeba będzie dodatkowo wzmacniać nośnych części konstrukcyjnych. Poza tym ogród zimowy wybudowany przy ścianie domu stanowi bufor chroniący przed przenikaniem zimna do wewnątrz.

Głównym kryterium podziału ogrodów zimowych jest to, czy jest on ogrzewany. Ogrody ogrzewane stanowią poszerzenie części domu, to dodatkowa przestrzeń, w której można spędzać czas nawet w podczas zimy. W przypadku ogrodów nieogrzewanych ich wnętrze oddzielone jest od części mieszkalnej, stanowiąc miejsce atrakcyjne szczególnie przy dodatnich temperaturach za oknem.

Aby zapewnić komfort w ciągu całego roku, ważna jest nie tylko konstrukcja, ale także instalacje. Chcąc ogrzewać wnętrze oranżerii, powinniśmy się zdecydować na ogrzewanie wodne lub elektryczne. Najlepsze będzie ogrzewanie podłogowe. Można do ogrzewania używać także klimatyzacji, ale takie rozwiązanie będzie znacznie droższe. Ponieważ ściany i dach oranżerii są zrobione ze szkła, powietrze znajdujące się wewnątrz szybko się nagrzewa w czasie upalnego lata. Żeby w ogrodzie zimowym było przyjemnie, należy zapewnić odpowiednią wentylację.

Zgodnie z prawem

Do istniejącego budynku możemy dobudować bez pozwolenia na budowę ogród zimowy nie większy niż 25 m². Budowa ogrodu o takiej powierzchni wymaga jedynie zgłoszenia do starosty. Należy podkreślić także, że łączna liczba ogrodów zimowych na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m² powierzchni działki.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.