Ceny pompy ciepła – czy spodziewać się podwyżek?

Koszt instalacji pompy ciepła nigdy nie należał do najtańszych. Zarówno gruntowa, jak i wodna czy powietrzna pompa ciepła to wydatek rzędu kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. W ostatnich miesiącach można zauważyć znaczną podwyżkę cen produktów, w tym właśnie pomp ciepła – przyczyniła się do tego m.in. pandemia. Jak wyglądają ceny pomp ciepła i co na nie wpływa? Ile kosztuje pompa ciepła w obecnych czasach? Dowiedz się więcej na ten temat!

Ceny pomp ciepła
Ceny pomp ciepła

Pompy ciepła – ceny urządzeń. Dlaczego warto zainwestować w pompę ciepła?

Pompy ciepła bez cienia wątpliwości uznawane są za technologię przyszłości. W porównaniu do innych metod, pompy ciepła generują mniejsze koszty za ogrzewanie budynku. Fakt, cena pompy ciepła nie należy do najmniejszej, jednak jest to w zasadzie inwestycja jednorazowa – taka, która zwraca się w ciągu kilku lat. W dodatku nie trzeba poświęcać pompie zbyt wiele czasu – nie ma bowiem potrzeby ciągłego jej uruchamiania bądź czyszczenia. Jeśli instalacja zostanie profesjonalnie zamontowana, będzie działać automatycznie. Inwestycja w pompę ciepła jest więc bardzo wygodna i opłacalna.

Pompa pobiera ciepło z dolnego źródła – z gruntu, wody albo powietrza. Właśnie dzięki temu urządzenie może dostarczyć do budynku 3 czy 4 kWh ciepła, zużywając przy tym zaledwie 1 kWh energii. W połączeniu z energooszczędnym budownictwem (np. panelami fotowoltaicznymi) można dzięki pompie ciepła osiągnąć naprawdę świetne efekty – zwłaszcza jeżeli chodzi o oszczędność pieniędzy za zużywany prąd. Warto pamiętać o tym, że koszt samej instalacji pompy ciepła nie jest tak niski, jak korzystanie z niej. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że wraz z montażem pompy ciepła można całkowicie uniezależnić się od stałego wzrostu cen energii elektrycznej, inwestycja w urządzenie wydaje się naprawdę sensowna. Więcej o zaletach zakupu pompy ciepła przeczytać możesz na portalu kb.pl - https://kb.pl/porady/cennik-pomp-ciepla-porownanie-producentow-i-technologii/.

Ile kosztuje pompa ciepła? Od czego zależy koszt pompy ciepła?

Instalacja pompy ciepła nigdy nie kosztuje tyle samo – nie ma więc jednej ceny za to urządzenie. Ostateczny koszt zależy od wielu czynników, dlatego też ciężko jest określić dokładną cenę za instalację wraz z montażem urządzenia. Przy szacowaniu ceny bardzo ważny jest oczywiście sam rodzaj pompy, od którego zależy końcowy koszt instalacji. Według statystyk przyjąć można jednak, że ceny pomp ciepła wyglądają mniej więcej następująco:

  • Gruntowa pompa ciepła – od 50 000 zł z montażem;
  • Wodna pompa ciepła – ok. 20-35 000 zł z montażem;
  • Powietrzna pompa ciepła – ok. 20-30 000 zł z montażem.

Oprócz rodzaju pompy, na cenę instalacji wpływa również rodzaj ogrzewania domu, powierzchnia budynku, sposób użytkowania wnętrz, parametry pompy ciepła (czyli moc oraz ilość pobieranej przez nią energii), nazwa producenta (tak, naprawdę!), a także technologia, w jakiej wybudowany został dom jednorodzinny. Zaawansowane technologicznie urządzenie, które ma lepsze parametry, to jednocześnie wyższa cena. Warto jednak wziąć pod uwagę jeszcze jeden fakt – w trudnych pandemicznych czasach cena pompy ciepła znacznie wzrosła. Mimo wszystko Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła odnotowała, że każdego roku w naszym kraju pomp ciepła sprzedaje się coraz więcej. Z czego to wynika? Już wyjaśniamy!

Pompy ciepła – ceny w górę! Czy tylko instalacja drożeje?

W dzisiejszych czasach, które dla nikogo nie są łatwe, koszt instalacji pompy ciepła ciągle się zmienia. Zauważyć można, że firmy zajmujące się produkcją i montażem pomp ciepła sukcesywnie zwiększają cenę za swoje usługi. Ceny pomp ciepła to jednak nie wszystko – drożeją również ceny materiałów uzupełniających (jak trójniki czy zawory), średnio o ok. 5%. Ogromna ilość elementów produkowana jest we Włoszech, które przez pandemię bardzo ucierpiały. Właśnie przez to wykończenie instalacji w Polsce stało się znacznie droższe.

Mimo wzrostu cen pomp statystyki wyraźnie wskazują na to, że Polacy coraz chętniej decydują się na ich zakup. Dzięki nim można bowiem zyskać odnawialne źródło energii, które pozwoli na bycie niezależnym od zewnętrznych dostawców. Poza tym u naszych rodaków zaobserwować można też wzrost świadomości ekologicznej, co przekłada się na większą sprzedaż pomp ciepła. Możliwość połączenia pomp z np. instalacją fotowoltaiczną i zmniejszenie kosztów za korzystanie z prądu to również coś, co przemawia na korzyść inwestycji w instalację. Jest też w dalszym ciągu możliwość skorzystania z programów rządowych, dzięki którym uzyskać można dotację na zakup odnawialnego źródła energii. Mimo podwyżek cen za pompę, dzięki dofinansowaniu można ten koszt znacznie obniżyć.

Czy warto inwestować w pompę ciepła? Dlaczego to się opłaca?

Większość osób, która decyduje się na inwestycję w pompę ciepła, staje przed tym samym dylematem – kupować czy nie? Okazuje się, że zakup instalacji, mimo że nie należy do najtańszych, jest bardzo opłacalny. Dzięki pompom ciepła można zaoszczędzić bowiem czas – jako że pompy działają samoczynnie, nie trzeba dorzucać do nich paliwa czy zamartwiać się ich obsługą. Urządzenia wykorzystują do pracy odnawialne źródła energii, a więc dzięki inwestycji w nie można zadbać również o środowisko. Poza tym, kiedy pompę połączy się z fotowoltaiką, ogrzewanie domu będzie znacznie korzystniejsze, niż używając źródła od zewnętrznych dostawców.

Pompy ciepła to także ogromna wygoda – dziś można sterować instalacją zdalnie, dzięki dedykowanej aplikacji w smartfonie, nie wstając z fotela. Domownicy mogą stać się niezależni od dostawców ciepła z zewnątrz, będąc jednocześnie bezpieczni o działanie instalacji – użytkowanie jej nie grozi bowiem np. pożarem, jak to bywa w przypadku tradycyjnych kotłów. Wszystkie te zalety przeważają na korzyść zakupu instalacji. Warto więc przemyśleć kwestię zainwestowania w pompę ciepła – to nie tylko inwestycja w supernowoczesne urządzenie, ale też inwestycja w przyszłość!

Komentarze

  • Gość 2022-06-21T16:54:48.051Z

    a co ma zrobić emeryt w domku jednorodzinnym np.150 m2 - gdy jest sam? Ile gmina dołozy?